11. ročník Rady mladších uzavře celostátní finále v Praze

Vydáno: 4 minuty čtení

Meziškolní konference Rady mladších, které se letos vydaly za studenty do 7 krajů v Čechách i na Moravě, vytvořily pro žáky bezpečný prostor, ve kterém mohli svobodně prezentovat své názory a diskutovat o nich nejen se svými vrstevníky, ale také s odborníky, pedagogy, rodiči nebo politiky.

V pondělí 16. prosince se v Praze uskuteční celostátní finále. Cílem projektu bylo aktivizovat a více zapojit je do současného společenského dění a řešení aktuálních společenských problémů.

Více informací naleznete na webu www.radamladsich.cz.

Do Velkého zastupitelského sálu Magistrátu hlavního města Prahy se v pondělí 16. prosince od 10:00 hodin sjedou studenti a pedagogové z 51 škol z celé republiky, aby znovu prezentovali své příspěvky a diskutovali o nich mezi sebou i s přítomnými odborníky z praxe.

Na programu bude 19 příspěvků, které v jednotlivých regionech zaujaly nejvíce. Jak potvrzuje Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej co tě baví, výběr nebyl vůbec snadný. „Rozhodli jsme pozvat do Prahy všechny zúčastněné. Ti, co sami prezentovat nebudou, si vyzkouší roli diskutujících, oponentů či podporovatelů, aby si vyměnili své názory,“ uvedla Jiřina Faloutová a doplnila, že díky tomuto projektu vzniká zajímavá studentská platforma pro mladé lidi, kterým nejsou sociální a politické otázky jedno, a to napříč Českou republikou.

Do diskuse, kterou povede psycholog a terapeut Aleš Kuda, se zapojí také odborníci jako je například za Národní protidrogovou centrálu ředitel, brigádní generál Jakub Frydrych, metodička prevence a odborná garantka projektu za Dělej co tě baví Jana Havlíková, za Semiramis Julie Vilímová. Dále budou také připraveni diskutovat analytička EDUin Nikola Šrámková, vedoucí Vzdělávání Paměti národa Dominika Kopčiková, ředitel odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Hlaváček a další.

Zastřešujícím tématem letošního ročníku konferencí Rada mladších bylo duševní zdraví, k němuž se se svým příspěvkem přihlásili studenti v Jihomoravském kraji, Olomouckém kraji, Královéhradeckém kraji, Ústeckém kraji, Plzeňském kraji, Praze a Středočeském kraji. Účastníci měli možnost zvolit si jeden ze tří tematických okruhů Recept na štěstí, Participace a mezigenerační spolupráce a Kvalita života v ČR a ochrana naší.

„Nejsilnější příspěvky byly od studentů, kteří sdíleli nebo vycházeli ze svých vlastní zkušeností spojených s duševním onemocněním nebo řešením složitých mezigeneračních vztahů. Někteří z nich se setkali se zlehčováním a negováním problémů, nebo dokonce úplným nepřijetím. Přesto se postupně dokázali se situací vyrovnat a nyní mají snahu pomoct svým vrstevníkům, kteří si procházejí něčím podobným,“ upozornila Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej co tě baví, která konference pořádá, a dodala i další závažná témata, s nimiž se dnešní generace potýká: „V některých krajích silně rezonovala potřeba ochrany životního prostředí, jinde zaznívaly obavy z chudoby a sociálního vyloučení”. Série konferencí napříč republikou také ukázala, že mladí lidé jsou zahlcení rozpornými informacemi o světě a jejich množstvím a mají potřebu se více učit moderní dějiny.

Konference byly pozitivně hodnoceny nejen samotnými středoškoláky, ale také pedagogy a odborníky, kterým poskytla zajímavou zpětnou vazbu a trochu jiný pohled na současnou mladou generaci a její vnímání světa i sebe sama. Právě celostátní finále potom vytváří platformu pro nejzajímavější příspěvky z krajů.

Výstupem projektu bude ucelený seznam odborných pracovišť pro studenty, rodiče i učitele pod názvem www.mapapomoci.eu. „Z minulých ročníků vyplynula potřeba samotných pedagogů po vzdělávání v oblasti posílení znalostí a praktických dovedností v oblasti duševního zdraví. Proto jsme se rozhodli začít pořádat i sérii zážitkových workshopů pro pedagogy,“ upřesnila Jiřina Faloutová.

Konferenci organizuje nezisková společnost Dělej co tě baví, která zábavnou formou motivuje děti a mládež k pohybu, kreativitě a rozvíjení sebe sama. Projekt se koná pod záštitou manželky prezidenta republiky Evy Pavlové, ministryně obrany ČR Jany Černochové a Armády ČR, MŠMT a radního pro oblast školství, sportu a volného času hlavního města Prahy Antonína Klecandy. Rada mladších je podpořena v rámci programu Erasmus+. Partnerem projektu je i Unicorn University.

Prezentace a diskuze z konferencí jsou i nadále ke zhlédnutí na www.radamladsich.cz a je možné je využít při další práci s žáky, například jako úvod do tématu.

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 13. prosince 2024, Dělej co tě baví, z. ú.

Další aktuality