Aktuality
Schola Pragensis již 29 let pomáhá žákům základních škol najít tu pravou cestu k jejich budoucnosti. Letošní ročník proběhne ve dnech 21. - 23.11.2024 v Kongresovém centru Praha a přinese nejen přehled vzdělávacích možností, ale také jedinečnou šanci zažít školy na vlastní kůži.
Sociální role školy byla hlavním tématem druhého ročníku celostátního „peer to peer“ setkání ředitelů a vedoucích pracovníků škol, které pod názvem „PROPojení ředitelů“ organizoval Národní pedagogický institut ČR (NPI). Setkání se zúčastnilo téměř 300 ředitelů a zástupců vedení ze škol ze sociálně znevýhodněných oblastí, zapojených do projektu Podpora rovných příležitostí (PROP), který NPI zastřešuje.
Primární prevence rizikového chování dětí a mládeže je jednou z oblastí, kterou MŠMT v poslední době intenzivně řeší. MŠMT zveřejnilo Výzvu k podání žádostí o poskytnutí neinvestiční dotace "Podpora aktivit v oblasti primární prevence rizikového chování a podpora duševního zdraví ve školách a školských zařízeních pro rok 2025".
Revize rámcových vzdělávacích programů přináší zásadní změny i do oblasti základního uměleckého vzdělávání.
Řada studentů českých středních škol se obává hodin tělocviku. Více než čtvrtinu z nich tělocvik stresuje často, další třetinu občas. Přes čtyřicet procent studentů má také negativní názor na konkrétní podobu hodin tělocviku u nich na škole. Oproti tomu sportu jako takovému se mladí lidé nebrání. Dvě třetiny z nich mají k pohybu pozitivní vztah. Výjimku tvoří šestina studentů, kteří nesportují vůbec. Vyplynulo to z průzkumu mezi 1 028 středoškolskými studenty. Průzkum v říjnu 2024 uskutečnila společnost GTS Alive, která v Česku vydává a spravuje studentské průkazy ISIC.
Po dvanácté byly letos udíleny Ceny Jana Opletala, které se zaměřují na ocenění mladých lidí za jejich výjimečný přínos společnosti. Uděluje je každoročně Studentská komora Rady vysokých škol společně se spolkem Díky, že můžem. I letos se předávaly 11. listopadu na počest studenta Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace v roce 1939. Připomínka jeho památky následně odstartovala listopadové události roku 1989.
Ve čtvrtek 28. listopadu 2024 od 17 hodin se v obřadní síni radnice MČ Praha 12 uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Projekt organizuje společnost Post Bellum za podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 12.
Problémy českého školství očima učitelů a učitelek.
V rámci 13. bienální konference České společnosti ekonomické pořádané 29.–30. 11. 2024 proběhne v sobotu 30. 11. 2024 od 13 do 14:40 už tradiční a mezi učiteli oblíbená sekce pro učitele finančních a ekonomických témat.
Analýza výnosů a nákladů vyčísluje, o jaké prostředky každoročně přichází české veřejné rozpočty v důsledku nedostatku míst ve školkách.
Organizace Post Bellum již po patnácté udělí Ceny Paměti národa pěti výjimečným osobnostem, které se statečně postavily totalitnímu režimu a v klíčových momentech svého života nezištně pomáhaly druhým. Oceněné spojuje hrdinství, za něž bylo třeba zaplatit vysokou osobní cenu. Letošními laureáty jsou Marta Neužilová a Pavel Záleský z České republiky, Ladislav Szalay a Karol Dubovan ze Slovenska a Olha Heiko z Ukrajiny. Slavnostní předání Cen Paměti národa 2024 se uskuteční 17. listopadu od 20 hodin v Národním divadle. Celý večer bude možné sledovat v přímém přenosu na ČT 2 a na vlnách Českého rozhlasu Plus.
Kampaň vyzývá k uspořádání školního lidskoprávního festivalu
Učitelé a učitelky v České republice hodnotí své profesní kompetence převážně pozitivně, přičemž prostor pro zlepšení vidí zejména ve spolupráci s kolegy a efektivní práci s chybou ve výuce. Účastníci průzkumu by také ze strany vedení škol uvítali podporu budování prostředí otevřeného inovacím. To jsou hlavní závěry průzkumu zaměřeného na profesní dovednosti a potřeby pedagogů a pedagožek, který realizoval Národní pedagogický institut ČR (NPI) od května do června 2024.
Zastupování dítěte v ústavní a ochranné výchově
Konference s názvem Proč nejsme všichni vidět? Identita a diverzita v učebnicích se uskuteční 19. listopadu 2024 od 9:30 v prostorách Otevřené zahrady, Údolní 33, Brno.
Čeští i zahraničních lídři, inovátoři a experti, přijedou opět do Prahy na již čtvrtý ročník globální technologické konference pro studenty Future Port Youth, která se uskuteční 14. listopadu na Výstavišti v prostorách nově zrekonstruované budovy Nové Spirály.
Přes 560 škol a více než 100 dalších institucí z celé republiky se zapojí do letošního Měsíce Příběhů bezpráví. Slavnostní zahájení jubilejního ročníku proběhne 4. listopadu v pražské Lucerně. Během večera vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni předá Ceny Příběhů bezpráví lidem, kteří se postavili komunistickému režimu. Mezi hosty bude i Nariman Dželal, místopředseda medžlisu krymských Tatarů, který byl před nedávnem propuštěn z ruského vězení.
V podcastu 9 let natvrdo diskutovali Martina Běťáková, Zdeněk Slejška a Vladimír Srb.
ČŠI poukazuje na problém s vytrvalostí a odolností u žáků základních škol, ať už jde o fyzickou nebo duševní námahu.
Kdyby rodiče nemuseli taktizovat, zájem o gymnázia a lycea bude mít polovina z nich.