Mezinárodní festival Pražské jaro nabídne ve svém programu koncert mladých talentů základních uměleckých škol Salon ZUŠ. Absolventi klasického oboru II. ročníku akademie uměleckého vzdělávání MenART, která nabízí nadaným žákům a jejich pedagogům možnost intenzivních a inspirativních pracovních setkání s předními osobnostmi české umělecké scény, vystoupí 15. května a zahájí tak online program festivalu. Stipendisté, kteří pracovali pod vedením mentorů sopranistky Kateřiny Kněžíkové, koncertního mistra PKF Prague Philharmonia Jana Fišera a klavíristy Iva Kahánka, tak uzavřou svou roční společnou cestu. Všichni mentoři své třídy uvedou a večerem provede Ondřej Havelka. "Je ohromně povznášející sledovat, co dokážou mladí instrumentalisté a pěvci ze základních uměleckých škol, a jak se jejich talent rozvíjí pod vedením jejich pedagogů a mentorů z projektu MenART. Co je nejdůležitější – čiší z nich mladistvá energie a nadšení. Proto jsme neváhali a zařadili tento koncert jako úvodní v programu našich on-line streamovaných koncertů. Chceme, aby hudba přinášela radost," říká Roman Bělor, ředitel festivalu Pražské jaro.
Hlavními atributy koncertu Salon ZUŠ s mottem Klasika uzdravuje jsou radost a pozitivní energie v podání 17 studentů, kteří ukážou svou roční práci pod pečlivým vedením pedagogů a mentorů. V programu zazní efektní skladby pro sólové housle například od A. Dvořáka. V podání mladých pěvců zazní árie z Mozartových oper Figarova svatba či Don Giovanni nebo výběr z díla skladatelů české a německé písňové tvory 19. a 20. stol. V dramaturgii koncertu se představí taktéž mladí pianisté prostřednictvím sólových skladeb akcentujících virtuositu nejmladší klavírní generace. „Děkujeme Pražskému jaru, že ve svém programu vytvořil prostor i nejmladším talentům, které vyrůstají na zuškách,“ říká ředitelka akademie MenART Dana Syrová a dodává: „velmi si vážíme toho, že velký renomovaný festival tímto dává najevo, že podpora mladých talentů je důležitou součástí uměleckého prostředí.“
Koncert Salon ZUŠ bude streamován od 20 hodin živě z kostela sv. Šimona a Judy na webových stránkách Pražského jara - www.festival.cz a na Facebooku MenART - www.facebook.com/menart.umeleckevzdelavani. Původně měl být koncert součástí jak koncertního programu Pražského jara, tak letošního programu happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Nyní zazní pouze online a bude věnován na podporu sbírky pro muzikanty na volné noze, kterou inicioval Radek Baborák společně s MenARTem. Přispět mohu zájemci na www.donio.cz/muzikanti.
Nyní se uzavírají přihlášky do III. ročníku akademie. Zájemci o hudební obory mají šanci přihlásit se do 15. května. Ve školním roce 2020/2021 přijalo role mentorů 11 špičkových umělců různých oborů. Pro oblast klasické hudby v mentoringu pokrčují pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, houslista Jan Fišer a nově také flétnista Jan Ostrý. Muzikálovému zpěvu se bude věnovat zpěvačka Radka Fišarová, saxofon a skladbu bude mít na starosti v premiéře Marcel Bárta. Novým oborem je také souborová hra, které se bude věnovat výsostný muzikant, dirigent a umělec širokého záběru Radek Baborák. S výtvarníky bude pracovat Tomáš Císařovský a Richard Loskot a mentorem pro tanec bude již podruhé choreograf a tanečník Jan Kodet. Soubor v literárně dramatickém oboru letos povede dramaturgyně a režisérka Dominika Špalková ve spolupráci s Divadlem Drak, která stipendistům umožní vhled do divadelní praxe a vzniku představení. Více na www.menart.cz
MenART je klíčovou součástí činnosti Nadačního fondu Magdaleny Kožené. Kromě celostátního happeningu ZUŠ Open, ve kterém upozorňuje širokou veřejnost na význam uměleckého vzdělávání, se tak zaměřuje přímo na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci jejich pedagogů. „Cílem MenARTu je otevírat debatu o moderních přístupech k uměleckému vzdělávání v prostředí základních uměleckých škol formou Best practice. ZUŠky jsou výjimečným prostředím pro zachycení talentů a zároveň ovlivňují ve velké míře přístup široké společnosti k umění,“ objasňuje Dana Syrová, zakladatelka tohoto programu a dodává: „Stejně jako podpora mladých talentů je jeho důležitou částí debata a sdílení s pedagogy, kteří ve své každodenní práci vedou mnohé další. Roční délka programu nám umožňuje pracovat v měřítku s hlubším dopadem, než přináší krátkodobá intenzivní setkání a semináře.” MenART tak zdůrazňuje zásadní význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce, kterými jsou možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem.
Prvního ročníku akademie MenArt se zúčastnilo 140 stipendistů z celé ČR, druhého ročníku 142 stipendistů.
Zdroj: Tisková zpráva MenARt ze dne 6. května 2020