Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vstupuje do šestého ročníku. Opět nabízí talentovaným žákům a studentům uměleckých škol a jejich pedagogům možnost spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény. Šestnáct předních umělců z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního a výtvarného oboru bude po celý školní rok pracovat se studenty a jejich pedagogy, aby prohloubili tvůrčí dovednosti mladých a inspirovali jejich pedagogy k novým přístupům.
Ve školním roce 2023/2024 se rolí mentorů ujmou v oblasti klasické hudby klavíristé Ivo Kahánek a Karel Košárek, houslista Jan Fišer, violoncellistka Michaela Fukačová, flétnista Jan Ostrý, klarinetista Irvin Venyš a kytarista Pavel Steidl, specifika komorní hry objasní violista Jiří Kabát, souborům se bude věnovat Radek Baborák. V hudbě bez žánrových hranic a ve vlastní tvorbě obohatí stipendisty Beata Hlavenková a Radka Fišarová, taneční obor bude opět doménou Jana Kodeta. Výtvarníkům a fotografům se budou věnovat Čestmír Suška, Šimon Brejcha a Štěpánka Stein, do tajů divadla zasvětí stipendisty Karel František Tománek.
Do Akademie MenART se mohou přihlásit žáci základních uměleckých škol, 2. stupně ZŠ či studenti středních škol a gymnázií, kteří se chtějí zdokonalit díky spolupráci s uznávaným profesionálem. Dvojice student či skupina studentů a pedagog absolvují několik pracovních skupinových víkendových setkání s mentory. Skupiny pracují společně, důraz se však klade na individuální přístup a potřeby každé dvojice student – pedagog. Během uplynulých pěti ročníků prošlo Akademií MenART 666 studentů a 371 pedagogů. Řada stipendistů posléze uspěla v přijímacích řízeních na vyšší stupeň uměleckých škol u nás i v zahraničí.
Detailní informace mohou zájemci najít na stránkách www.menart.cz. Uzávěrka přihlášek je 31. 3. 2023.
Základní hesla Akademie MenART zní: Inspirativní setkání jsou v životě zásadní. Za každým úspěšným umělcem stojí osvícený pedagog. Tyto pilíře objasňuje zakladatelka a ředitelka Akademie MenART Dana Syrová: „Stipendijní Akademie MenART získává kredit jako vzdělávací instituce, která podporuje talenty a současně inspiruje jejich pedagogy. Ti jsou klíčoví pro další rozvoj mladé generace. Je skvělé, kolik profesionálů ochotných vést děti nad rámec svých povinností se nám hlásí, protože ti tento obor táhnou a předávají jiskru uměleckého zápalu.“
Stipendisté MenARTu mají vedle mimořádné příležitosti získávat zkušenosti od nejlepších mistrů svého oboru i možnost vystoupit na prestižních festivalech, které dlouhodobě a otevřeně mladé umělce podporují. Patří k nim největší přehlídka klasické hudby v ČR Pražské jaro a také Národní festival Smetanova Litomyšl či Americké jaro a Smetanova výtvarná Litomyšl. Stipendisté se rovněž účastní stěžejních projektů celostátního festivalu ZUŠ Open.
Zdroj: MenART