Na Přírodovědné olympiádě zemí Evropské Unie EUSO získaly oba týmy České republiky stříbrné medaile v konkurenci 50 týmů z 24 zemí EU. EUSO je týmová soutěž nejlepších, maximálně sedmnáctiletých evropských fyziků, chemiků a biologů, jejíž 17. ročník se konal od 4. do 11. května 2019 v portugalské Almadě nedaleko Lisabonu.
Tým A České republiky obsadil v absolutním pořadí 8. místo a skládal se z bioložky Terezy Maxerové z Gymnázia v Jírovcově ulici v Českých Budějovicích, fyzika Jiřího Kalvody z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně a chemičky Karolíny Zemene z Gymnázia a ZUŠ Šlapanice. Tým B ve složení Hana Slámová, bioložka z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně, fyzik Jiří Kohl z Biskupského gymnázia Brno a chemik Jan Vavřín z Gymnázia PORG v Prazeobsadil v absolutním pořadí 15. místo.
Studenti řešili náročné experimentální úlohy, společným tématem úloh prvního dne byl korek, soutěžní úlohy druhého dne měly jako téma mořské zdroje. Portugalští pořadatelé připravili soutěžícím a jejich doprovodům kromě soutěže samotné i bohatý doprovodný program (prohlídka Almady, Lisabonu, Sintry, sportovní program).
Absolutním vítězem soutěže se stal tým B Německa před lotyšským týmem A a irským týmem A. Zlaté medaile byly ještě uděleny týmům A z Estonska, Rakouska a Německa. Česká republika opět prokázala efektivní systém práce s přírodovědnými talenty. V neoficiálním pořadí zemí, dle součtu pořadí se umístila na 5. místě za Německem, Estonskem, Slovinskem a Rumunskem. Z 28 zemí EU se soutěže tradičně nezúčastnili studenti z Polska, Malty a Velké Británie, a letos poprvé bohužel i delegace ze Slovenska.
EUSO je unikátní tím, že na rozdíl od drtivé většiny ostatních předmětových soutěží se nezaměřuje pouze na výkon jednotlivce a jeden obor. Během EUSO se hodnotí výkon celého týmu v mezioborových úlohách, což vlastně mnohem více odpovídá problémům, které se dnes v přírodních vědách skutečně řeší. Uspět v soutěži může pouze ten, kdo se svými týmovými kolegy účinně spolupracuje. To se letos beze zbytku podařilo. Na přípravě a výběru studentů se podíleli pedagogové z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové a z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Organizačně zajistil výjezd delegace Národní institut dalších vzdělávání, oddělení Talentcentrum.
Otevřenou otázkou zůstává pořadatel soutěže EUSO v roce 2020. Původně mělo být organizátorem právě Slovensko, ale tamní ministerstvo školství odmítlo soutěž podpořit. K pořadatelství se přihlásily univerzity v Talinu a Tartu v Estonsku, nicméně je stále otevřená otázka financování soutěže.
Mentoři za jednotlivé obory:
- Chemie: prof. Ing. Karel Ventura, CSc.
- Fyzika: doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D.
- Biologie: prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D.
Zdroj: Tisková zpráva ze dne 14. května 2019