Informace k financování školních psychologů a speciálních pedagogů

Vydáno: 3 minuty čtení

Udržení školních psychologů a školních speciálních pedagogů ve vzdělávacím systému ČR považuje MŠMT za jednu ze stěžejních priorit a současně dlouhodobě deklaruje přípravu systémového financování těchto pozic z národních prostředků, tedy z prostředků státního rozpočtu.

Financování školních psychologů a speciálních pedagogů na základních školách od ledna 2025

MŠMT připravilo návrh novely školského zákona, který financování pozic školního psychologa a speciálního pedagoga v základních školách hlavního vzdělávacího proudu v legislativním prostředí České republiky ukotvuje. Novela bude Vládou ČR projednána v průběhu následujících týdnů a následně očekáváme její schválení Parlamentem České republiky, k čemuž by mělo dojít v průběhu jarních měsíců roku 2025. K novému způsobu financování, který je navázán na přijetí této legislativy, by pak došlo s účinností k 1. lednu 2026.

Protože však financování pozic školních psychologů a školních speciálních pedagogů prostřednictvím OP JAK na konci kalendářního roku 2024 skončí, je samozřejmě připraven i systém jejich financování z národních zdrojů s náběhem ihned od 1. ledna 2025. Tyto specializované pozice budou pro rok 2025 financovány prostřednictvím „ad hoc“ normativu v případě veřejných škol a prostřednictvím dotačního řízení v případě soukromých a církevních škol. Současně nově školy do 180 žáků obdrží prostředky v roce 2025 napřímo, tedy nikoli prostřednictvím pedagogicko-psychologické poradny. Výše úvazků těchto podpůrných pedagogických pozic bude stejná, jako školy čerpaly z OP JAK.

Jak již bylo uvedeno, nový systém financování školních psychologů a školních speciálních pedagogů v běžných základních školách nastavený v souladu s výše zmíněnou novelizací školského zákona se plně uplatní až o rok později, tedy od 1. ledna 2026, a bude vycházet z principů, které znáte z OP JAK. Vláda ČR stanoví nařízením maximální počet hodin přímé pedagogické činnosti financovaných ze státního rozpočtu, na které bude mít běžná veřejná základní škola nárok, a které budou mít oporu v počtu žáků dané školy v posledních letech. Neveřejné běžné základní školy budou podpořeny obdobně prostřednictvím normativů. Finanční prostředky budou vypláceny podle výkazů k 30. září. Půjde tak o obdobný systém financování jako tzv. PHmax, kde MŠMT cílí na jeho stabilitu, předvídatelnost a transparentnost.

Změna u škol do 180 žáků

Změna oproti financování z OP JAK však nastane u základních škol hlavního vzdělávacího proudu do 180 žáků, které byly v rámci OP JAK podpořeny sdílenými pozicemi prostřednictvím pedagogicko-psychologických poraden. Na základě připomínek obdržených v rámci meziresortního připomínkového řízení ze strany odborné veřejnosti bylo od sdílení pozic upuštěno. Žákům těchto základních škol bude moci být nadále doporučováno podpůrné opatření školní psycholog/školní speciální pedagog, a to v rozsahu výše úvazku, který bylo možné čerpat v rámci OP JAK.

Dle novely zákona o pedagogických pracovnících účinné od 1. září 2023 lze získat kvalifikaci speciálního pedagoga též absolvováním magisterského studijního programu zaměřeného na speciální pedagogiku a přípravu učitelů základní školy a na speciální pedagogiku a přípravu učitelů střední školy.

Zdroj: https://www.edu.cz/informace-k-financovani-skolnich-psychologu-a-specialnich-pedagogu/