aktuální doporučení, 4. 3. 2020
V souvislosti s vývojem situace ohledně šíření koronaviru Covid-19 Dům zahraniční spolupráce v roli národní agentury pro programy Erasmus+ a Evropský Sbor solidarity upozorňuje na zvýšenou opatrnost při plánování a realizaci mobilit v rizikových oblastech.
Všem příjemcům grantů zdůrazňujeme nutnost pečlivě sledovat průběžně aktualizované informace na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zahraničních věcí včetně zastupitelských úřadů a Ministerstva zdravotnictví včetně hygienických stanic a řídit se pokyny zde uvedenými.
Pozornost věnujte zejména definování rizikových oblastí. K dnešnímu dni můžeme potvrdit, že Ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo jako rizikové oblasti: Čínu, oblasti Vietnamu, Jižní Koreje a Íránu, regiony Lombardie, Benátsko, Emilia Romagna a Piemont v severní Itálii.
Podmínky programů administrovaných DZS mají definované postupy pro nepředvídatelné situace. Na základě stanovisek Evropské komise z 31. 1. a 25. 2.2020 je na rozhodnutí příjemců grantů a individuálních účastníků, zda a jak chtějí realizovat plánované projektové aktivity a mobility. Jedním z možných řešení je v odůvodněných případech využití principu vyšší moci. Řešení případů vyšší moci je specifická záležitost, odvíjející se od konkrétní situace a daných okolností. Vždy musí být respektována nastavená pravidla a přijatá opatření musí být v souladu se smlouvou uzavřenou mezi DZS a danou institucí. Každý držitel grantu by měl pečlivě zvážit všechny možnosti změn projektových aktivit a mobilit (např. posunout termín aktivity, změnit místo konání, prodloužit trvání projektového období). V každém případě je třeba posuzovat dle individuální situace žadatele, dle vývoje situace a vždy intenzivně komunikovat s partnerskými organizacemi.
V nepředvídatelných individuálních případech kontaktujte DZS bez zbytečného odkladu. Pro vyhodnocení možnosti uplatnění principu vyšší moci bude mimo jiné nezbytné:
-
prokázat, že ze strany příjemce grantu byla přijata veškerá možná opatření, aby finanční ztráty byly minimalizovány (např.: pojištění; využití storno podmínek; v případech, kde je to možné a relevantní změna termínu a/nebo místa konání aktivity apod.);
-
prokázat, že aktivitu/mobilitu nebylo možné realizovat z důvodu vyšší moci, tzn. jednalo se prokazatelně o rizikovou oblast (je možné doložit oficiální informace zveřejněné na národní, regionální či místní úrovni);
-
využít další možnosti pokrytí ztrát z organizačních nákladů či zbytků jednotkových nákladů;
-
doložit reálné náklady, které vznikly v důsledku vyšší moci a nelze je jinak uhradit či získat zpět;
-
v případě potřeby předložit další dokumenty dle vyžádání Domu zahraniční spolupráce.
DZS bude posuzovat každý případ jednotlivě na základě předložených podkladů.
V případě, že projektové aktivity realizujete, DZS doporučuje:
-
zajistit poučení o bezpečnosti a základních hygienických pravidlech všech účastníků;
-
prověřit, že cílová destinace není definována jako riziková ze strany odpovědných orgánů v ČR ani v zahraničí (na národní nebo regionální úrovni toto oznamuje příslušné ministerstvo nebo region, popř. město, obec);
-
prověřit, že účastníci akce nepřijíždějí z rizikové oblasti a takové účastníky upozornit na opatření přijatá našimi odpovědnými orgány;
-
v případě, že máte informaci o osobách, které se vrátily z oblasti, kde se šíří COVID-19, informujte je o doporučení zůstat doma a izolovat se po dobu 14 dní a v případě zjištění teploty, mírného kašle či jiných zdravotních obtíží by měly telefonicky kontaktovat svého lékaře a místní krajskou hygienickou stanici.