Platforma obsahuje na 100 hodin výukových materiálů pro učitele a pokrývá všechna klíčová témata finančního vzdělávání.
Skoala nabízí učitelům desítky metodik, zábavné minihry, skupinové projekty i videa, díky kterým se pro žáky a studenty stává výuka finančních témat zábavou.
Celou platformu najdete na skoala.cz. K využívání Skoaly se musíte zaregistrovat.
Co na skoala.cz najdete?
- Materiály k výuce více než 100 hodin
- Více než 100 tematických metodik
- 4 úrovně obtížnosti odpovídající standardům vzdělávacího systému
- Více než 10 vzdělávacích her
- 2 komplexní praktické projekty v rozsahu 5 vyučovacích hodin
- Více než 10 edukativních videí
Skoala má už nyní 4500 uživatelů ze 1021 zapojených škol napříč celou ČR. Skoalu využívá 3233 pedagogů.
V rámci Skoaly jsou témata přizpůsobena jednotlivým věkovým kategoriím – nejmladší žáci se učí základní principy hospodaření s penězi, například jak nakládat s kapesným, nebo proč jsou některé věci dražší než jiné. Starší žáci pak rozvíjejí praktické dovednosti jako je reklamace zboží či rozpoznávání marketingových triků a na pokročilejší úrovni se věnují tématům veřejných financí, teorii peněz nebo investování.
Praktické pojetí výuky ve Skoale doplňují interaktivní hry, kvízy a projekty, které pomáhají žákům pochopit finanční principy v reálných situacích, vyhodnocovat rizika a dělat informovaná rozhodnutí. Učitelé si navíc mohou snadno sestavit plán výuky napříč ročníky a sdílet ho mezi kolegy, což napomáhá mezipředmětovému vzdělávání v rámci celé školy či školního roku.
Aby platforma co nejlépe odpovídala potřebám škol a vzdělávacím standardům, byla její metodika vypracována v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem a standardy výuky finanční gramotnosti. Odborným garantem a konzultantem obsahu bylo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Navíc právě pro účely vzniku a vývoje Skoaly uzavřela Nadace České spořitelny memorandum o spolupráci a odborné garanci s Národním pedagogickým institutem. Obsah platformy Skoala vznikal ve spolupráci s 30 školami z celé České republiky, které se zapojily do vývoje. Skoalu průběžně testovala také skupina dětí, které mimo jiné hodnotily její přehlednost, uživatelskou přívětivost i srozumitelnost zadání. Na technologickém vývoji a výtvarné podobě Skoaly pracovali odborníci z vývojářské společnosti Applifting, agentury Haze a Neuron Collective.
Zdroj: Tisková zpráva ze dne 18. března 2025, Nadace České spořitelny