Nadace České spořitelny spustila vlastní digitální platformu Skoala zaměřenou na finanční vzdělávání pro základní a střední školy. Skoala reaguje na dlouhodobě chybějící metodické materiály k výuce finanční gramotnosti a pomáhá učitelům začlenit toto klíčové téma do školní praxe. Ambice rozvíjet finanční znalosti souvisí i s výsledky aktuálního průzkumu společnosti Ipsos pro Nadaci České spořitelny, v němž 39 % mladých Čechů ve věku 15-25 let zhodnotilo úroveň své finanční gramotnosti známkou 3 a horší. Platforma Skoala obsahuje na 100 hodin výukových materiálů pro učitele a tematicky pokrývá oblast finančního vzdělávání pro žáky ve věku od 6 do 19 let.
Podle průzkumu finančního chování mladých realizovaného agenturou Ipsos a Nadací České spořitelny se více než čtvrtina Čechů ve věku od 15 do 25 let nedostatečně orientuje ve svých financích. Více než polovina z nich uvádí, že by jim pomohlo, kdyby se o finančních tématech učilo ve škole více a zároveň praktičtěji. Nadace České spořitelny programem Skoala pomáhá učitelům zařadit finanční vzdělávání do výuky a žákům poskytuje praktické nástroje pro pochopení hospodaření s penězi a rozvoj kompetencí zásadních pro finanční zdraví tak, aby obstáli v turbulentním 21. století.
„Věříme, že intuitivní a uživatelsky přívětivé prostředí Skoaly významně usnadní učitelům výuku i složitějších témat finanční gramotnosti. V Nadaci České spořitelny se dlouhodobě zaměřujeme nejen na podporu systémových změn v oblasti vzdělávání, ale také na konkrétní pomoc žákům, pedagogům i zřizovatelům základních a středních škol. Naším letošním cílem je, abychom platformu dostali na minimálně dvě tisícovky škol v České republice,“ Dana Brandenburg z Nadace České spořitelny.
Výuka finančních témat na školách je roztříštěná
Finanční vzdělávání se na českých školách vyučuje různými způsoby – někde je začleněno do více předmětů, jinde existuje jako samostatný předmět, některé školy ji řeší jednorázovými besedami s externími odborníky. Kvůli nejednotnému systému tak mají žáci rozdílnou úroveň znalostí a často získávají spíše teoretické než praktické dovednosti a postoje. Učitelé se přitom musí spoléhat na vlastní iniciativu, protože jim chybí ucelené podklady a systematická podpora.
Skoala přináší ucelený koncept
Průzkum agentury Ipsos pro Nadaci České spořitelny realizovaný loni v prosinci ukázal, že více než polovina mladých Čechů, kteří jsou v oblasti financí nejistí, by ocenili, kdyby se finančnímu vzdělávání ve školní výuce věnoval větší prostor. Skoala tento problém řeší komplexním, uceleným řešením, které pokrývá 100 % vzdělávacích cílů v oblasti finanční gramotnosti od prvních tříd až po maturitní ročníky. Program navazuje na projekt České spořitelny Abeceda peněz, který dále rozšiřuje v souladu s Rámcovým vzdělávacím program. Učitelé zde najdou přes 100 hodin výukových materiálů, které zahrnují nejen připravené interaktivní prezentace a teoretické výklady, ale i diskuzní témata, pracovní listy a praktická cvičení.
Jak jsou na tom mladí Češi?
Téměř třetina mladých Čechů se dle průzkumu Ipsos pro Nadaci České spořitelny necítí z hlediska nakládání s financemi připravena na dospělý život. Více než polovině dotazovaných by se zlepšením orientace ve světě financí pomohlo více praktických příkladů ve výuce, srozumitelnější výklad je pak klíčový pro dvě pětiny respondentů. V rámci Skoaly jsou témata přizpůsobena jednotlivým věkovým kategoriím – nejmladší žáci se učí základní principy hospodaření s penězi, například jak nakládat s kapesným, nebo proč jsou některé věci dražší než jiné. Starší žáci pak rozvíjejí praktické dovednosti jako je reklamace zboží či rozpoznávání marketingových triků a na pokročilejší úrovni se věnují tématům veřejných financí, teorii peněz nebo investování.
Praktické pojetí výuky ve Skoale doplňují interaktivní hry, kvízy a projekty, které pomáhají žákům pochopit finanční principy v reálných situacích, vyhodnocovat rizika a dělat informovaná rozhodnutí. Učitelé si navíc mohou snadno sestavit plán výuky napříč ročníky a sdílet ho mezi kolegy, což napomáhá mezipředmětovému vzdělávání v rámci celé školy či školního roku.
„Průběžně aktualizované podklady na jednom místě šetří učitelům čas při přípravě výuky, která je o to náročnější, pokud si musí celý koncept a strukturu hodin vymýšlet sami. Díky flexibilitě platformy si nyní mohou obsah přizpůsobit na míru – ať už jde o celoroční plán nebo projektové dny. Sdílená platforma navíc poskytuje přehled o tom, co se v jednotlivých třídách probíralo, což usnadňuje návaznost výuky,“ doplňuje David Hubáček, který stojí v čele týmu Skoala.
„Platformu jsme začali využívat už v pilotním režimu a velmi oceňujeme, že poskytuje promyšlenou strukturu i konkrétní výukové materiály. Učitelé mají k dispozici širokou škálu interaktivních prvků, které pomáhají zapojit studenty a připravit je do života,“ komentuje Karel Minařík, ředitel ZŠ Partyzánská v České Lípě.
Obsah šitý na míru
Aby platforma co nejlépe odpovídala potřebám škol a vzdělávacím standardům, byla její metodika vypracována v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem a standardy výuky finanční gramotnosti. Odborným garantem a konzultantem obsahu bylo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Navíc právě pro účely vzniku a vývoje Skoaly uzavřela Nadace České spořitelny memorandum o spolupráci a odborné garanci s Národním pedagogickým institutem. Obsah platformy Skoala vznikal ve spolupráci s 30 školami z celé České republiky, které se zapojily do vývoje. Skoalu průběžně testovala také skupina dětí, které mimo jiné hodnotily její přehlednost, uživatelskou přívětivost i srozumitelnost zadání. Na technologickém vývoji a výtvarné podobě Skoaly pracovali odborníci z vývojářské společnosti Applifting, agentury Haze a Neuron Collective.
Zdroj: Tisková zpráva ze dne 18. března 2025, Nadace České spořitelny