Konec druhé světové války v Evropě nastal 8. května 1945, kdy nacistické Německo kapitulovalo. Skončil tak šestiletý konflikt, který přinesl obrovské lidské i materiální ztráty. Pro Československo znamenal osvobození, ale také počátek nové etapy, jež přinesla další zásadní změny a výzvy.
Dnes, osmdesát let poté, si stále klademe otázku, co nám minulost říká o současnosti a jaká ponaučení si z ní můžeme vzít. Připomínat si výročí konce války proto neznamená jen uctít památku obětí, ale také hledat paralely mezi minulostí a dnešním světem. Objasňování příčin a důsledků těchto významných historických událostí nám pomáhá pochopit, proč je důležité chránit demokracii, svobodu a lidská práva.
Paměť národa se letošnímu výročí věnuje pod heslem Nezapomeňme. Ve spolupráci s městy a kraji se v různých městech po celé České republice uskuteční řada akcí připomínajících konec války. Na náměstích se objeví výstavy, proběhnou projekce autorských dokumentů a besedy s dokumentaristy, historiky i pamětníky. Cílem je nejen připomenout historická fakta, ale především přiblížit lidské osudy, které se za nimi skrývají.
Vzdělávací programy k výročí konce války
Součástí tohoto rozsáhlého projektu je i nabídka programů pro školy. Vzdělávání Paměti národa staví na metodikách mezigeneračního vzdělávání a využívá osobní vzpomínky pamětníků, aby studenti mohli poznávat historii 20. století skrze autentické prožitky. Setkání s přímými svědky je ale v případě druhé světové války stále vzácnější. Proto přinášíme jejich svědectví i jinými způsoby – prostřednictvím zážitkových workshopů a digitálních vzdělávacích materiálů. Naším cílem je, aby se vzpomínky těch, kteří válku zažili, nestaly jen kapitolou v učebnicích, ale stále rezonovaly v povědomí mladé generace.
K tématu druhé světové války nabízíme širokou škálu edukačních programů s různou mírou interaktivity. Ať už se jedná o zážitkový workshop založený na zkušenostech pamětníků s odbojem nebo přibližující atmosféru 30. let. O kinopříběhy zabývající se hrůzami holocaustu nebo osudy lidí, kteří byli z naší země odsunuty. K této příležitosti jsme do nabídky našich stálic přidali dva nové programy, které studentům pomohou lépe porozumět samotnému konci války a jeho důsledkům.
Jednou z novinek je čtenářská dílna vycházející z komiksové knihy Odsunuté děti, kterou Paměť národa vydala v roce 2021. Kniha přináší příběhy pěti německých pamětníků, kteří v dětství zažili odsun z Československa. Jeden z nich, Kurt Kempe, vyrůstal v Postoloprtech, odkud byl po válce s rodinou vyhnán. Dílna kombinuje práci s textem a komiksovými panely, rozvíjí čtenářskou gramotnost a pomáhá studentům pochopit složité historické události skrze konkrétní lidské osudy.
Další možností je nový kinopříběh, který přináší do tříd autentické svědectví pamětníků spojené s historickým kontextem. Program vede zkušený lektor, který studenty provede projekcí videa a moderovanou diskuzí. Cílem je nejen přiblížit historická fakta, ale také podnítit kritické myšlení a vést studenty k hlubšímu porozumění souvislostem.
Pro učitele, kteří hledají flexibilní nástroje k výuce, jsme připravili výukový set k tématu konce druhé světové války. Obsahuje video a metodické podklady, které lze snadno zakomponovat do hodin dějepisu či společenských věd. Díky tomu mohou učitelé pracovat s osvědčenými materiály bez nutnosti složité přípravy.
Všechny zmíněné programy a materiály jsou k objednání či volně dostupné na webu skoly.pametnaroda.cz. Naše vzdělávací týmy působí po celé České republice a rády přijedou i k vám do školy.
A pokud budete mít čas a chuť, připojte se k nám 8. května přímo na Václavském náměstí v Praze. Po celý den vás čeká bohatý program na pódiu, kde vystoupí významné osobnosti, pamětníci i známí historici a žurnalisté. Těšit se můžete také na hudební produkci, tématickou výstavu a doprovodné aktivity pro děti i dospělé. Přijďte si poslechnout silné příběhy, zapojit se do diskuzí a společně si připomenout hodnoty, na kterých stojí naše svoboda a demokracie.
Ve večerních hodinách vás poté zveme na reprízu divadelního představení Jetelová pole v Divadle X10, které vzniklo v rámci projektu Paměť jsme my. Inscenace Divadla Paměti národa ve spolupráci s Cirqeonem přináší působivý pohled na lidskou odolnost, naději a sílu paměti.
Zapojte se k nám a pomozte nám udržet vzpomínky na tyto události živé. Nezapomeňme!