Pěšky do školy 2021: ROZEJDI SE S NUDOU!

Vydáno: 4 minuty čtení

Organizace Pěšky městem na 16. – 22. září 2021 vyhlašuje 4. ročník akce Pěšky do školy. Ta bude součástí Evropského týdne mobility. Akce je připravena pro mateřské a základní školy a také pro nižší stupeň víceletých gymnázií celé České republiky. Součástí akce je soutež o třídu, která nejvíc chodí, a výzva pro rodiče. Pěšky do školy letos nabídne rodinám a školám vzpruhu po dlouhém období distanční výuky. Registrace startuje právě dnes, tedy 24. května 2021. 

Tématem už 4. ročníku akce je duševní zdraví. To je totiž stejně důležité jako zdraví fyzické. Pěšky městem vyzývá, aby lidé překonali obavy, nechali auto doma a upřednostnili aktivní dopravu. Pro zdraví je to ta nejlepší volba. Pěšky městem vzkazuje dětem a školákům: „Rozejdi se s nudou! A pojď pěšky do školy.“ 

Karel KOVY Kovář k akci Pěšky do školy řekl: Poslední měsíce jasně ukázaly, že i krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní cesta pěšky do školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...“ 

Etapa distančního vzdělávání nakonec trvala dlouhých 7 měsíců. A její důsledky se podle názoru odborníků teprve projeví. Zvýšila se úzkostnost dětí i rodičů. Chůze je první a ta nejlepší pomoc při úzkosti,“ říká Alena Sobotová, speciální pedagožka a terapeutka, a dodává: „Člověk se díky chůzi znovu stává tvůrcem svého života.“ 

Distanční výuka a nedostupnost sportu navíc zvýšily riziko dětské obezity. „Celá generace si následky lockdownu ponese dál. Měsíce strávené doma u počítačů budou mít na děti dopad, který na začátku lockdownu málokdo dokázal odhadnout,“ říká přední dětský obezitolog Zlatko Marinov, lékař z Fakultní nemocnice v Motole. Odborník na dětskou obezitu hovoří o extrémních číslech a o následcích této doby. „Nelze počítat s tím, že populace bude stejná jako před lockdownem. Mluvíme o krizi dětské obezity,“ varuje Marinov. „V mladším i starším školním věku záleží více na tom, jak se děti integrují do své sociální skupiny, než co se naučí. Pohyb a sociální kontakt v této vývojové fázi hraje nejdůležitější roli. Naopak jejich nedostatek vede až k depresím. A pro děti představuje jídlo jediné legální antidepresivum,“ dodává. 

Marie Čiverná, koordinátorka Pěšky do školy, říká: Během série karantén si lidé zvykli zůstávat doma, na sociální odstup a vyhýbat se zalidněným místům. Rodiče se obávají cestovat s dětmi veřejnou dopravou. Také představa zaplněných ulic vyvolává nejistotu. Cesty pěšky do školy nám usnadní návrat k normálnímu životu.“  

Pěšky do školy 2021 proběhne pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy, deseti krajských měst a je součástí aktivit Evropského týdne mobility. V roce 2020 se do akce zapojilo 61 škol z 35 obcí a na 8 000 dětí z 321 tříd podniklo 358 pěších dnů.Nejde ale o první projekt na podporu chůze. Kampaň Walk to school zná Velká Británie, Holandsko, Německo, Švýcarsko, USA a Kanada, Austrálie a další země. 

Akce Pěšky do školy vzešla z programu Bezpečné cesty do školy. Ten mění ulice k lepšímu už od roku 2002, neboť sleduje dopravu v okolí škol očima dětí. Zapojilo se už na 60 škol: Zapojené školy – Pěšky městem (peskymestem.cz). Díky dopravním studiím se dočkala úprav stovka míst v okolí škol, která jsou teď bezpečnější pro všechny chodce: Proč je důležité u škol budovat bezpečné cesty pro pěší? – Pěšky městem (peskymestem.cz)

 

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 24. 5. 2021, Pěšky městem, z. s