2 základní informace: zajištění provozu KHS o víkendech pro potřeby škol a školských zařízení a k jednotnému výkladu k nošení ochranného prostředku (respirátoru).
Zajištění provozu a dosažitelnosti krajských hygienických stanic („KHS“) o víkendu
Dotaz:
Školy a školská zařízení musí řešit svůj provoz i o víkendu a potřebují tedy dosažitelnost KHS tak, aby měly jasné informace o karanténních opatřeních, o okruhu rizikových kontaktech, o vkládání údajů do CFA atd. Bohužel se, až na výjimky, na KHS nemohou dovolat a na lince 1221 se setkávají s odkazem na linky MŠMT.
Odpověď:
KHS budou instruovány, že v době pracovního klidu bude nutno zajistit pohotovostní režim pro tyto zmíněné účely, a to dostupností pracovníka KHS.
Respirátory jako prevence před karanténou
Dotaz:
Pro školy a školská zařízení je nutná jasná informace o tom, zda definice epidemiologicky významného kontaktu v metodickém pokynu hlavní hygieničky v části „Bez použití adekvátních osobních ochranných prostředků (respirátor min. FFP2 bez výdechového ventilu)“ znamená, že kontakt takto proběhl oboustranně (žák ani učitel neměl respirátor/roušku) či i jednostranně (respirátor má učitel, žák roušku při výuce nemá). Konkrétně: když učitel bude důsledně nosit i při výuce respirátor, zda ho KHS označí jako „rizikový kontakt“ či nikoli v případě pozitivního PCR testu žáka. Z metodického pokynu není jasné, zda stačí mít respirátor u jedné osoby, nebo jeho použití musí být oboustranné. A ze zkušeností škol je bohužel zřejmé, že KHS v tomto postupují naprosto nejednotně. Prosím o sjednocující výklad Ministerstva zdravotnictví.
Odpověď:
Výklad metodického pokynu – epidemiologicky významný kontakt a ochrana dýchacích cest, který bude zaslán na KHS rovněž:
Pokud má osoba, která je v kontaktu s pozitivním, nasazenu po celou dobu kontaktu adekvátní ochranu dýchacích cest, což je dle metodického pokynu respirátor alespoň třídy FFP2 v případě osoby starší 15 let, což se týká učitele, tak není považována za epidemiologicky významný kontakt („rizikový“). A to z důvodu, že není naplněna podmínka „bez použití adekvátní ochrany dýchacích cest“, tato osoba totiž adekvátní ochranu dýchacích cest má, jelikož měla po celou dobu kontaktu nasazen respirátor.
Výše uvedené vychází i z principu nastavení mimořádného opatření pro ochranu dýchacích cest, kdy je adekvátní prostředek dýchacích cest brán jako „ochrana“, takže pokud mám správně nasazen respirátor jsem „chráněn“ i když jej ostatní v mém okolí nemají, tudíž bych neměl být pro účely posuzování brán jako rizikový kontakt.
Tudíž platí, že pokud mám nasazenu ochranu dýchacích cest jakožto kontakt pozitivní osoby, jsem v režimu „ochrany“, ale nejsem tak považován za epidemiologicky významný kontakt, jelikož nedošlo k onomu „nechráněnému kontaktu“, jelikož mám „bariéru“ ve formě ochrany dýchacích cest(respirátor). Pokud však náležitou ochranu nemá je považován za epidemiologicky významný kontakt.
Za náležitý ochranný prostředek dýchacích cest se považuje:
- U dětí do 15 let věku – zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC
- U osob starších 15 let – respirátor třídy FFP2 nebo jiný obdobný ochranný prostředek dýchacích cest (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem.