Titul Světová škola získá 15 nových škol. Jejich počet v Česku tak stoupne na 85

Vydáno: 3 minuty čtení

Umí uspořádat workshopy, na kterých se snaží propojit lidi s handicapem se studenty, orientují se v problematice nakládání s odpady, snaží se seniory víc zapojit do místní komunity nebo usilují o změnu nezdravých životních návyků dětí. Těmito a dalšími dovednostmi se mohou pochlubit žáci a studenti 15 základních a středních škol, které včera získaly prestižní titul Světová škola. Počet českých škol, které titul získaly díky tomu, že začleňují globální témata do výuky a života školy a žáci se pod vedením učitelů snaží řešit komunitní problémy, tak stoupnul na 84. Slavnostní předání certifikátu, který udělují společně organizace Člověk v tísni, ADRA, ARPOK a Multikulturní centrum Praha, proběhlo 12. června v Americkém centru v Praze.

Žáci se během projektů učí ve školních týmech spolupracovat s místními samosprávami, spolky a jinými partnery. Učí se vymyslet, zorganizovat a zpropagovat veřejné akce. Některým školám se daří zapojit i média nebo nastartovat trvalejší pozitivní změny ve svém okolí. Mám radost, že se projektová výuka opravdu stává součástí života školy, není to nějaká volnočasová aktivita, ale důležitá součást vzdělávacího obsahu,“ říká Kateřina Sobotková, koordinátorka projektu Světová škola ze vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni. „V dnešní složité době je potřeba učit děti přemýšlet v kontextu a ukázat jim, že i lokální témata mohou mít přesah. Díky projektům, jako je Světová škola, se pak samy stávají hybateli projektů a tím se učí společenské zodpovědnosti a samostatnosti, “ doplňuje Lejla Abbasová, zakladatelka nadačního fondu Asante Kenya a inspektorka projektu Světová škola. Projekt Světová škola získal Záštitu Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Zapojené školy se během svých celoročních aktivit věnovaly řadě témat. Studenti Gymnázia Frýdlant se v projektu Boříme bariéry aneb Spolu to jde líp snažili přispět k začlenění lidí s handicapem do společnosti – uspořádali workshopy pro školy na Frýdlantsku, na kterých se snažili zábavnou formou propojit žáky s lidmi s handicapem, a také charitativní běh pro veřejnost.

Projekt Světová škola mi přinesl spoustu nových zkušenosti. Naučila jsem se také, jak se chovat v přítomnosti nevidomého člověka, jak s ním mluvit, jak se chovat k vodícímu psovi. Velikou zkušeností byl náš projekt i pro naše handicapované hosty. Pro většinu z nich byly workshopy zpestřením jejich života a velikou zábavou,“ hodnotí studentka septimy z Gymnázia Frýdlant Barbora Macháčková. „Pro mě byl projekt připomenutím smyslu vzdělávacího procesu – že především v kontakt s reálným světem se žáci skutečně něco užitečného naučí,“ říká pedagog gymnázia Tomáš Lengál.

O propojování společnosti usilovaly i další školy. Studenti pražského Gymnázia Mensa se snažili pomocí komunitních akcí propojit seniory s mladší generací. ZŠ E. Valenty v Prostějově se věnovala tématu vzdělávání – prostřednictvím Adopce na dálku žáci podporuji vzdělávání chlapce v africké Guineji a skrze jeho příběh o tomto tématu informují i veřejnost. Žáci devátého ročníku si s pomocí pedagogů k tématu vzdělávání ve světě a inkluzivního vzdělávání připravili také několik vyučovacích hodin pro mladší ročníky, které pak sami odučili. Studenti Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Karviné uspořádali kampaň pro veřejnost na téma nejen správného třídění a následného zpracování odpadů, ale chtějí také přispět k tomu, aby se odpad nevytvářel např. přístupem „zero waste“. Přehled všech projektů škol, které letos získaly titul Světová škola, najdete zde.

Zdroj: Tisková zpráva - Člověk v tísni, ADRA, ARPOK, a Multikulturní centrum Praha

Další aktuality