V prostorách pražského Rudolfina byly oceněny výjimečné projekty, které posouvají mezinárodní vzdělávání v Česku. V průběhu již 7. ročníku Cen Domu zahraniční spolupráce, který je příspěvkovou organizací MŠMT plnící funkci národní agentury pro mezinárodní vzdělávání a výzkum, byly uděleny ceny v kategoriích digitalizace, inkluze a diverzita, participace, udržitelnost, flexibilita a inovace a internacionalizace a dvě individuální ceny v kategorii účastník vyjíždějící z ČR a zahraniční účastník přijíždějící do ČR.
Letos byly Ceny DZS uděleny již posedmé. Prestižní ocenění poukazují nejen na mimořádné počiny, ale inspirují další organizace k mezinárodní spolupráci. Mezinárodní vzdělávání neobohacuje jen účastníky, má širší dopad na vzdělávací instituce, komunitu i celou společnost. Ocenění vyzdvihují projekty, které jsou financované z programů spravovaných DZS.
Osm tematických kategorií reflektuje aktuální vzdělávací trendy
Ocenění se uděluje v osmi průřezových kategoriích, které reflektují priority programu Erasmus+ a trendy ve vzdělávání:
- Digitalizace
- Inkluze a diverzita
- Participace (občanská angažovanost ve vzdělávání)
- Udržitelnost
- Flexibilita a inovace
- Internacionalizace (posilování mezinárodní spolupráce ve vzdělávání)
Vedle těchto šesti kategorií zaměřených na projekty uděluje DZS také dvě individuální ceny:
- Účastník vyjíždějící z ČR
- Zahraniční účastník přijíždějící do ČR
„Za každým projektem, který oceňujeme, stojí příběhy lidí, jejichž zkušenosti a nasazení posouvají mezinárodní vzdělávání dál. Nejde jen o čísla, ale o skutečný dopad. Víme, že mladým lidem pomáhá upevnit jejich pozici na pracovním trhu a dosáhnout lepšího platového ohodnocení. Organizace díky nadnárodním projektům naplňují své strategie, zvyšují kompetence zaměstnanců a stimulují inovativní přístupy. V neposlední řadě se takový region stává atraktivním pro tuzemské i zahraniční firmy, což umožňuje příliv globálních talentů a podporuje ekonomický růst celé země,“ uvedl při slavnostním předávání cen v Rudolfinu Michal Uhl, ředitel DZS.
Do finále bylo nominováno 36 projektů a 12 jednotlivců
O udělení cen rozhodovalo 16 odborníků. Nominováno bylo 36 projektů a 12 jednotlivců. Ocenění získali ti, kteří vynikají kvalitou, originalitou a konkrétními dopady na účastníky i širší komunitu a mají inspirační potenciál.
Ceny při slavnostním aktu v pražském Rudolfinu předávali zástupci akademické sféry, ministerstev a partnerských institucí DZS.
„Mezinárodní vzdělávání nestojí jen na výjezdech do zahraničí, ale jde především o budování dovedností, které jsou pro budoucnost klíčové – kritické myšlení, schopnost spolupracovat napříč kulturami, argumentace, vyjednávání nebo aktivní spolupráce při řešení globálních výzev. Rádi bychom, aby školy a instituce tyto přístupy nejen podporovaly, ale aby se staly jejich přirozenou součástí,“ uvedl Ondřej Andrys, státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Kompletní seznam nominovaných a oceněných včetně příběhů jejich realizátorů, příkladů inspirativní praxe a aktuálních témat s dopadem na společnost najdete v publikaci Ceny DZS 2024.
Zdroj: https://www.dzs.cz/clanek/nejlepsi-z-mezinarodniho-vzdelavani-ceny-dzs-2024-znaji-sve-viteze; https://msmt.gov.cz/ceny-dzs-2024-to-nejlepsi-z-mezinarodniho-vzdelavani