Žáci z Prahy 12 se na půl roku stali dokumentaristy a zachytili silné příběhy pamětníků

Vydáno: 3 minuty čtení

Ve čtvrtek 28. listopadu 2024 od 17 hodin se v obřadní síni radnice MČ Praha 12 uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Projekt organizuje společnost Post Bellum za podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 12.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 12 letos konal již posedmé, se zapojilo celkem sedm žákovských týmů ze čtyř základních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Zárubova, ZŠ Písnická, ZŠ Rakovského a ZŠ Na Beránku/ZŠ Montessori v Praze 12. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci. Žáci z Prahy 12 využili různé možnosti zpracování pamětnického příběhu, a tak vznikly tři rozhlasové reportáže, tři animace a jeden komiks.

„Příběhy našich sousedů je projekt, který má smysl nejen při výuce a poznávání novodobé historie. Žáci se v něm učí také mediálním dovednostem, vzájemné spolupráci, prezentaci své práce atd. V Praze 12 se stal již tradičním a školy mají velký zájem o účast v něm. A tak mám radost, že se oproti loňsku navýšil počet týmů a mohli jsme zpracovat sedm zajímavých pamětnických příběhů,“ řekla Michaela Szkála, koordinátorka ze Vzdělávání Paměti národa

Jeden z týmů zpracoval silný příběh Vladka Laciny, jehož rodiče zažili nacistickou okupaci, matka byla zapojena do odboje, matka i babička prošly koncentračním táborem Ravensbrück a jeho otec byl v uranových dolech v Jáchymově a vězněn v Leopoldově. S dalšími týmy sdíleli svůj životní příběh Vratislav Svoboda, který jim vyprávěl o krásách milovaných Modřan, ale i o hrůzách druhé světové války, které zde prožil, Miroslava Kellovská, pedagožka, která celý život zasvětila principům Montessori výuky a nyní je ředitelkou Základní školy Montessori v Praze 12 nebo Eva Mašková, která pocítila ústrky komunistického režimu poté, co její manžel nevyjádřil souhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Děti zpovídaly také dva pamětníky z řad cizinců – válečnou uprchlici Svitlanu Liakhovych, učitelku a advokátku z Ukrajiny, která do České republiky utekla před ruským bombardováním, a Amina Attaullaha, rodáka z Afghánistánu, kterého hnutí Tálibán nutilo ke spolupráci a aby nepřišel o život, byl evakuován do České republiky.

„Jsem velice rád, že se v naší městské části koná již sedmý ročník dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů. Žáci se seznamují s historií a nejrůznějšími osudy zajímavých osobností. Velice mě těší, že v Praze 12 jsou součástí projektu také pamětníci-cizinci ze třetích zemí,“ uvedl Petr Prchal, radní pro školství a integraci cizinců MČ Praha 12.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Michal Šmíd (historik), Ladislav Dvořák (novinář), Jarmila Steklá (pedagog) posoudí zpracovaná díla žáků i jejich prezentace před publikem a poskytne jim zpětnou vazbu. Prezentace je přístupná veřejnosti a letos je projekt nesoutěžní. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz. 

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 18. 11. 2024, Post Bellum, z. ú.