Akreditovaný kurz Příprava škol a školských zařízení na mimořádné události pořádaný Hasičským záchranným sborem ČR

Vydáno:

Může školu či školské zařízení nečekaně postihnout mimořádná událost spojená s přírodními živly nebo s důsledky nějaké havárie? Všichni si jednoznačně odpovíme, že může. Žijeme sice v klidném středoevropském podnebí, ale ani zde se nám nevyhýbají extrémní výkyvy počasí. Spíše naopak, stávají se stále častějšími. Žijeme ve státě, který se o bezpečnost svých občanů řádně stará, ale i zde může dojít k nějaké neočekávané poruše, havárii, dopravní nehodě cisterny převážející nebezpečnou látku a podobně.

Za organizaci opatření k ochraně obyvatelstva a za řízení ochrany obyvatelstva ze zákona odpovídají ministerstva a jiné ústřední správní úřady, na stupni kraje pak krajský úřad, hejtman a další orgány kraje (sem spadá i hasičský záchranný sbor kraje) a dále obecní úřady a starostové obcí. Postarat se o své zaměstnance mají zákonnou povinnost zaměstnavatelé. A jakou roli nesou v ochraně obyvatelstva školy a školská zařízení? Budete-li mít zájem, na vaše otázky týkající se této problematiky vám rádi odpovíme.
Hasičský záchranný sbor ČR připravil nový vzdělávací program „Příprava škol a školských zařízení na mimořádné události“, který je určen zejména ředitelům, managementu škol a pedagogickým pracovníkům, kteří jsou odpovědní za otázky bezpečnosti školy či školského zařízení. V tomto programu získají účastníci praktické informace o tom, jak se při takových událostech správně zachovat a jak mimořádné události řešit ve školské praxi. Získají základní orientaci v právním prostředí a především základní průpravu pro přípravu školy a školského zařízení na mimořádné události a krizové situace. A to jak na ty obecně nejčastější, tak také na mimořádné události s přihlédnutím ke specifikám daného regionu.
Základními probíranými tématy tohoto programu jsou také požární prevence, problematika integrovaného záchranného systému a základů krizového řízení. Vzdělávací program má formu výkladu a semináře a je rozvržen do osmi vyučovacích hodin. Je pořádán pro
účastníky zdarma
, a to buď v prostorách škol, nebo v prostorách jednotlivých hasičských záchranných sborů krajů. Z důvodu začlenění tohoto vzdělávacího programu do systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků byl program akreditován u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pod č. j. MSMT-28124/2017-1-1139 dne 20. 11. 2017 a absolventi kurzu na závěr obdrží osvědčení1).
Při tvorbě vzdělávacího programu se vycházelo jednak z potřeb plynoucích ze zkušeností z regionálního prostředí a také z faktické úrovně připravenosti škol a školských zařízení na možné mimořádné události. Z praktických zkušeností i odborných analýz (např. ze Zprávy o výsledcích podrobné analýzy současného stavu výuky všech bezpečnostních témat ve školách s návrhy dalšího postupu – schválené vládou ČR usnesením č. 174 – ze dne 8. března 2017) vyplývá, že jak v oblasti konkrétní přípravy škol a školských zařízení na mimořádné události, tak v oblasti výchovy a vzdělávání v bezpečnostních tématech je tato příprava nedostatečná a neodpovídá požadavkům současné doby.
Otázky spojené s bezpečností školy a školského zařízení není správné začít řešit, „až se něco stane“. Je třeba být na možné mimořádné události dopředu nachystán. Hasičský záchranný sbor ČR je v tomto připraven vám být nápomocen.
V případě zájmu o nabízený akreditovaný program je třeba se obrátit na příslušný Hasičský záchranný sbor kraje
na koordinátora preventivně výchovné činnosti. Kontakty jsou zveřejněny na webových stránkách generálního ředitelství HZS ČR (http://www.hzscr.cz/clanek/podpora-vyuky-ze-strany-hasicskeho-zachranneho-sboru-cr.aspx). Na těchto stránkách lze pod záložkou ochrana obyvatelstva / výchova a vzdělávání obyvatelstva nalézt další důležité informace z oblasti ochrany obyvatelstva.
Autor fotografií: por. Mgr. Blanka Plachá Kozlíková, HZS hlavního města Prahy
1) www.hzscr.cz/soubor/osvedceni-vzor-pdf.aspx