Je třeba si uvědomit, že všechny činnosti ředitele při řízení školy musejí být realizovány v souladu s aktuální legislativou. Pro ředitele jistě není jednoduché sledovat všechny legislativní změny a správně podle nich rozhodovat. K výrazným změnám v legislativě dotýkajícím se i škol došlo s účinností od 1. 1. 2020 novelizací vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, provedenou vyhláškou č. 357/2019 Sb. Jelikož součástí managementu ředitele je i správné hospodaření s FKSP, zaměříme se v článku na tvorbu a správné čerpání fondu v souladu s výše uvedenou novelou.
FKSP po novele 2020
Ing.
Petra
Schwarzová
ředitelka gymnázia a lektorka se zaměřením na financování škol
Pro ty, kteří se nechtějí komplexně zabývat hospodařením fondu, na úvod shrnuji změny, které důsledku novely nastaly a týkají se oblasti školství.
Souhrn změn platných od roku 2020 v kostce
*
V § 4 odst. 1 se rozšiřují možnosti, lze přispívat i na náklady na provoz mateřské školy podle školského zákona a na zařízení poskytující služby péče o dítě v dětské skupině.
*
V § 4 odst. 2 je aktualizováno plnění z fondu týkající se zdravotní péče o zaměstnance (dioptrické brýle, dentální hygiena, očkování…).
*
Dle nového § 4 odst. 7 lze z fondu přispívat zaměstnancům na úhradu tištěných knih, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knihy, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy knihy.
*
Z nového § 4a vyplývá, že z fondu lze zaměstnancům přispívat na náklady za použití mateřské školy podle školského zákona a zařízení poskytujícího služby péče o dítě v dětské skupině. Pro účely tohoto ustanovení se § 3 odst. 4 nepoužije (tzn. příspěvek lze poskytnout pouze z fondu té příspěvkové organizace, která činnost nebo plnění zcela uhradila).
*
Dle nového § 5a lze zaměstnanci přispívat na dopravu do a ze zaměstnání pravidelnou hromadnou dopravou osob, jde-li o pravidelnou hromadnou dopravu podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.
*
Podle § 6 odst. 2 písm. a) je možno zaměstnanci poskytnout i více zápůjček. Zároveň součet zůstatků nesplacených zápůjček poskytnutých zaměstnanci a nové zápůjčky nesmějí přesáhnout 300 000 Kč (dříve 100 000 Kč), z toho u zápůjčky na koupi bytového zařízení jde o 100 000 Kč (dříve 50 000 Kč).
*
V § 9 písm. c) dochází k upřesnění přispívání zaměstnanci v oblasti vzdělávání, kde je specif