FKSP

Vydáno:
FKSP
V loňském roce jsme uhradili našemu zaměstnanci, včetně jeho manželky, která také u nás pracuje, z FKSP rekreaci na týden. Jsme střední škola, zřízená krajem. Nyní kontrolou jsme zjistili, že má na tuto dobu vykázanou dovolenou, ale na jeden den má vykázáno studijní volno. Jak toto řešit? Může to být považováno za porušení rozpočtové kázně? Když se jedná pouze o jeden den? Jeho manželka má vykázánu dovolenou celý týden.
Související předpisy:
* § 3, 8 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění p. p.
* § 225 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
* § 6 odst. 9 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p. p.
ODPOVĚĎ:
Vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb umožňuje organizačním složkám státu a příspěvkovým organizacím poskytovat zaměstnancům některá plnění, která mají formu zaměstnaneckých benefitů. Z pohledu daně z příjmů, která je upravena zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, je pro plnění poskytnutá z FKSP významné ustanovení § 6 odst. 9 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb. Od daně z příjmů fyzických osob jsou u zaměstnanců osvobozena nepeněžní plnění poskytnutá zaměstnavatelem zaměstnanci z FKSP a jeho rodinným příslušníkům na rekreační pobyty ve vlastních zařízeních nebo pořízených od jiných organizačních složek státu nebo od právnických nebo fyzických osob, včetně rehabilitace, a na zájezdy, a to v tuzemsku i v zahraničí. Jako plnění zaměstnavatele zaměstnanci se posuzuje i plnění poskytnuté pro rodinné příslušníky zaměstnance, tato úprava odpovídá i úpravě vyhlášky o FKSP, kde lze v souladu s § 3 odst. 3 příspěvky z FKSP poskytovat také manželům, druhům, partnerům a nezaopatřeným dětem zaměstnanců.
K hospodaření s fondem se vyjadřuje odborová organizace, pokud v organizaci působí a zásady hospodaření s fondem, které jsou v souladu s vyhláškou o FKSP, by měly být součástí kolektivní smlouvy. V příspěvkových organizacích, kde odborová organizace nepůsobí, je rozhodování o fondu v pravomoci statutárního zástupce - ředitele příspěvkové organizace. Proto je také vnitřním předpisem obvykle stanovena částka příspěvku na rekreaci, kterou může zaměstnanec obdržet v jednom kalendářním roce. Pokud příspěvek nevyčerpá, může být stanoveno pravidlo, že jej může čerpat ještě v dalším roce. Rekreace může být spojena s rehabilitačními procedurami a v době rekreace by měl zaměstnanec čerpat řádnou dovolenou, není to ale stanoveno jako zákonná podmínka. Jediné na co nelze poskytovat příspěvek na rekreaci podle § 8 vyhlášky č. 114/2002 Sb., je na léčebné lázeňské pobyty, které jsou v době pracovní neschopnosti zaměstnance, protože lázeňské pobyty určené k zdravotní rehabilitaci nemohou být považovány za rekreaci, na kterou se přispívá z fondu, to se pojmově vylučuje. V daném případě také záleží na vašich zásadách hospodaření s fondem, pokud v nich je výslovně stanoveno, že podmínkou poskytnutí příspěvku na rekreaci je čerpání dovolené, pak by se jednalo o porušení rozpočtové kázně. Ale obecně to žádným předpisem stanoveno není. Nicméně však společně cítíme, že volno k samostudiu je pojmově určeno k něčemu jinému než dovolená a rekreace. Proto bych doporučovala do budoucna doplnit vaše zásady čerpání FKSP v tom směru, že stanovíte pro čerpání příspěvku na rekreaci podmínku čerpání dovolené, aby se nestalo, že zaměstnanec bude čerpat příspěvek na rekreaci v době, kdy bude mít na celý týden určeno volno k samostudiu. Z tohoto jednoho dne v daném případu však zatím žádné závěry vyvozovat nemusíte.