Začátek nového kalendářního roku nebo začátek druhého pololetí školního roku je často okamžikem, ke kterému se mění, aktualizují interní předpisy školy nebo školského zařízení. Cílem článku je usnadnit školám uvedenou činnost a popsat ustanovení organizačního řádu, vnitřního platového předpisu, školního řádu a vnitřního řádu vyžadující zvýšenou pozornost, a to z důvodu nové právní úpravy nebo častých pochybení v dané oblasti. Článek je určen pouze pro školy nebo školská zařízení v právní formě příspěvkové organizace.
Interní předpisy školy optikou nové právní úpravy a častých problémových míst
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
poradenské služby ve školství; www.monikapuskinova.cz
Podstata interního předpisu
V článku se interní (vnitřní) předpis chápe jako dokument,
*
ve kterém ředitel školy a školského zařízení hromadně upravuje práva a povinnosti určitých osob (např. žáků, zaměstnanců),
*
ve kterém jsou obsažena ustanovení organizačního nebo technického rázu.
Pro správné pochopení podstaty interního předpisu je důležité zdůraznit, že interní předpis vydávaný ředitelem školy nebo školského zařízení není dohodou podmíněnou souhlasem všech smluvních stran. Naopak, interní předpis vydávaný ředitelem školy nebo školského zařízení je jednostranným aktem aplikace práva nebo jednostranným aktem řízení.
V praxi škol a školských zařízení se interní předpisy označují různými pojmy – řád, směrnice, vnitřní předpis atd.
Organizační řád
Právní předpisy řediteli příspěvkové organizaci nepředepisují povinně vydat organizační řád. Vydání jednoznačného a srozumitelného organizačního řádu však garantuje logické a správné vymezení vztahů vznikajících v organizaci, a to jak vztahů souvisejících se vzděláváním, tak vztahů pracovněprávních.
Novela nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, která je účinná od 1. 9. 2022, mohla vyvolat změnu organizačního řádu v části popisující
*
<