• Oblíbené
  • Poznámka

Maturanti

Vydáno:
Maturanti
David
Borovec
Jsme střední škola, gymnázium a SOŠ, p. o., nejsme plátci DPH, vedeme účetnictví. Potřebujeme pomoc při řešení následujících otázek:
1.
Dokdy je maturant žákem školy? Maturitní zkoušky končí písemnou částí, po jejímž ukončení žák ani škola následující den nezná jejich výsledek a neví, zda ji dotyčný absolvoval úspěšně či nikoliv.
2.
Jaká by měla být studijní náplň žáků maturujících tříd v době (až 3 týdny) mezi dnem, kdy žák absolvuje ústní část maturitní zkoušky (2. – 27. 5. 2011) a dnem, kdy začíná písemná část maturitní zkoušky (30. 5. 2011), případně v době ode dne ukončení poslední písemné maturitní zkoušky do dne, kdy žák přestává být žákem školy? Klasifikace za II. pololetí maturitního ročníku a docházka je již uzavřena, výuka dle rozvrhu tedy postrádá smysl…
Související předpisy:
 
zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů
 
vyhláška č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů
 
Sdělení MŠMT k termínům konání společné části maturitní zkoušky ze dne 31. března 2010
Ad 1)
Pro odpověď na danou otázku musím rozlišit v souladu se zákonem č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „školský zákon“) dvě situace, které mohou nastat a které ovlivní časové určení okamžiku, kdy žák přestává být žákem školy.
 
Pokud žák úspěšně vykoná maturitní zkoušku, tedy úspěšně složí obě části maturitní zkoušky (tj. jak společnou část, tak i profilovou část maturitní zkoušky), přestává být žákem školy dnem následujícím po dni, kdy úspěšně vykonal maturitní zkoušku, a to v souladu s ustanovením § 81 odst. 10 věta první školského zákona.
 
Pokud žák nevykoná maturitní zkoušku v řádném termínu, tedy buď nesloží jednu z částí maturitní zkoušky, nebo nesloží obě části maturitní zkoušky, je dle dikce § 81 odst. 10 věta druhá školského zákona stanoveno, že žák přestává být žákem školy dne 30. června roku, v němž měl vzdělávání řádně ukončit.
S ohledem na Váš dotaz bych dále doplnil, že v souladu s vyhláškou č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Vyhláška“) byly Sdělením MŠMT ze dne 31. března 2010 upraveny termíny pro konání didaktických testů a písemných prací společné části maturitní zkoušky pro jarní zkušební období na dny 30. května až 7. června 2011. Ačkoliv výsledky společné části maturitní zkoušky žáka (zahrnující výsledky didaktických testů a písemných prací) nejsou škole ani žákovi známy okamžitě, tak jsou právně upraveny povinnosti Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (dále jen „Centra“) tyto výsledky zpracovat a zpřístupnit řediteli školy ve formě protokolu o výsledcích společné části maturitní zkoušky žáka prostřednictvím informačního systému Centra nejpozději do 17. června pro jarní zkušební období, a to podle § 29 odst. 2 Vyhlášky.
Následně vzniká řediteli školy v souladu s § 81 odst. 4 školského zákona povinnost vydat žákovi vysvědčení o maturitní zkoušce, tedy za předpokladu, že žák úspěšně vykonal obě části maturitní zkoušky. Tato povinnost je na základě § 33 vymezena lhůtou, ve které musí být splněna – v případě jarního zkušebního období je povinen ředitel školy vydat žákovi vysvědčení o maturitní zkoušce nejpozději do 20. června.
Nicméně ani uvedená časová prodleva mezi okamžikem vykonání obou částí maturitní zkoušky a okamžikem vydání vysvědčení žákovi nemění výše uvedená pravidla upravená školským zákonem řešící okamžik, kdy žák přestává být žákem školy.
Ad 2)
Délka časového rozmezí mezi konáním ústních zkoušek společné části maturitní zkoušky, profilové části maturitní zkoušky a následně didaktických testů a písemných prací společné části maturitní zkoušky je do značné míry ovlivnitelná rozhodnutím ředitele školy, protože ředitel školy v souladu s § 2 odst. 7 Vyhlášky konkretizuje termíny ústních zkoušek společné části a termíny povinných a nepovinných zkoušek profilové části maturitní zkoušky. Tímto ředitel školy může případné časové rozmezí upravit, resp. zejména uzpůsobit konání již uvedených částí maturitní zkoušky velikosti své školy a provozním potřebám.
Úprava samotného období mezi konáním ústních zkoušek společné části maturitní zkoušky a didaktických testů a písemných prací společné části maturitní zkoušky nebyla zatím podrobena legislativní úpravě.
Vycházím tak z užívané praxe, která byla realizována až dosud, kdy žáci, kteří úspěšně skončili maturitní ročník, tedy ukončili vzdělávání za maturitní ročník, následně nastoupili na volno k přípravě na konání maturitní zkoušky v rozsahu 5 vyučovacích dní, a poté se již v termínu (většinou několikadenním) dostavili v určitý den k vykonání maturitní zkoušky – ve dnech předcházejících dni vykonání maturitní zkoušky se mohli věnovat samostudiu. Ačkoliv by v případě tohoto školního roku mohlo být výše uvedené období delší, a to v závislosti na konkrétních termínech stanovených ředitelem školy, tak by měl být postup obdobný jako v předchozích letech.
V souvislosti s konkretizací termínu pro ústní část společné části maturitní zkoušky je rovněž nutné doplnit, že se zkoušky společné části maturitní zkoušky konají až po uzavření maturitního ročníku i po 5 vyučovacích dnech určených k přípravě na konání maturitní zkoušky (termín tzv. svatého týdne stanoví ředitel školy).
Poznámka:
Informace k procesu maturitních zkoušek ve školním roce 2010/2011 lze průběžně získávat v rubrice Maturitní kalendář 2011, kterou můžete nalézt na webových stránkách www.novamaturita.cz.

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu