Nová ředitelka základní školy navštěvuje kvalifikační studium pro ředitele v NIDV Pardubice. Informace o tom, jakým způsobem hradit náklady spojené se studiem – cestovné a školné, se rozcházejí. Cestovné a školné se hradí jako při normálním dalším vzdělávání nebo je to jinak (podléhá zdanění)?
Náklady spojene s kvalifikačním studiem pro ředitele ZŠ
David
Borovec
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
*
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
*
zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
*
zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů
*
zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
*
vyhláška č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání a kariérním systému pedagogických pracovníků
Nejprve je nutné si odpovědět na otázku, o jakou formu odborného rozvoje se jedná. Vámi uvedené kvalifikační studium pro ředitele škol organizované NIDV Pardubice lze v souladu s ustanovením § 5 odst. 1, příp. § 5 odst. 3 vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání a kariérním systému pedagogických pracovníků označit jako studium pro ředitele škol a školských zařazení, které bylo systematicky tímto právním předpisem zařazeno jako studium ke splnění kvalifikačních předpokladů, příp. studium ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že se jedná v souladu s pracovněprávní teorií o získávání kvalifikace, tedy o zvýšení kvalifikace ve smyslu ustanovení § 231 odst. 1 zákoníku práce, na které rovněž odkazuje § 24 odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících. Přičemž ve spojení s ustanovením § 205 zákoníku práce považujeme studium, v němž má ředitel školy získat předpoklady stanovené právními předpisy (zákon o pedagogických pracovnících, vyhláška č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání a kariérním systému pedagogických pracovníků), je v souladu s potřebou školy a zasahuje-li do pracovní doby, za překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu, resp. pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku podle ustanovení § 232 zákoníku práce.
Školné spojené s kvalifikačním studiem ředitelky školy může být zaměstnavatelem hrazeno, jak vyplývá ze znění § 232 odst. 1 zákoníku práce. Nicméně zároveň z toho ustanovení plyne, že se jedná o právo ve vyšším rozsahu, tedy takové právo, které musí být buď s ředitelkou školy přímo sjednáno formou individuální smlouvy (případně upraveno v kolektivní smlouvě), anebo stanoveno ve vnitřním předpisu zaměstnavatele vydaném v souladu s ustanovením § 305 zákoníku práce.
K nároku na cestovné nutno poznamenat, že v případě zvyšování kvalifikace není založen nárok zaměstnance (ani ředitele školy) na proplacení cestovného. Jedná se o odlišnou situaci ve srovnání s prohlubováním kvalifikace, kde tento nárok z právního předpisu vyplývá. Nicméně i při zvyšování kvalifikace je možné nárok na cestovní náhrady podle ustanovení § 151 a násl. zákoníku práce přiznat, ale tato možnost se vztahuje pouze na zaměstnavatele neuvedené v ustanovení § 109 odst. 3 zákoníku práce. Tedy pokud jste školskou právnickou osobou zřízenou MŠMT, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle školského zákona, pak nemůžete nárok na cestovné přiznat, a to z důvodu zákazu stanoveného v § 173 zákoníku práce.
Pokud se jedná o daňové hledisko, tak lze uvést, že náhradu mzdy nebo platu poskytovanou řediteli školy za dobu pracovního volna k účasti na zvyšování kvalifikace v souladu se zákoníkem práce, která souvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele (školy), považujeme za daňově uznatelný výdaj (náklad) zaměstnavatele vynaložený na odborný rozvoj zaměstnanců podle zákoníku práce, a to v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 3 zákona o daních z příjmů. Shodně bychom též nahlíželi na úhradu školného zaměstnavatelem vzhledem k tomu, že se jedná o kvalifikační studium, které souvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele (školy).