Odstupné

Vydáno:
Odstupné
Učitelka základní školy byla v lednu pověřena řízením školy jako ředitelka. Po vyhlášeném konkurzu byla z funkce ředitelky odvolaná a na základě původní pracovní smlouvy má nastoupit opět jako učitelka základní školy. Ve škole je pro ni jen pracovní úvazek 0.50 (11 vyučovacích hodin, místo 22). Paní učitelka s kratší pracovní dobou nesouhlasí a organizace jí nemůže delší pracovní dobu poskytnout. Jak v tomto případě postupovat, když pracovnice na toto místo nenastoupí? Má nárok na odstupné, i když se její místo neruší, pouze se krátí pracovní úvazek? I když ona do práce nenastoupí, musí na tento poloviční úvazek nastoupit jiný pracovník. Co má udělat ředitel školy, když pracovnice tento úvazek odmítne?
Související předpisy:
* § 33, 73, 124 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
* § 166 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění p. p.
* § 2 nařízení vlády č. 75/2005 Sb., rozsah přímé vyučovací a dalších činností pedagogických pracovníků
ODPOVĚĎ:
Pro řešení tohoto případu je důležité vědět, zda v lednu došlo ke jmenování do funkce ředitelky školy ve smyslu ustanovení § 33 odst. 3 zákoníku práce a § 166 školského zákona. Kdyby tomu tak bylo, pak by po jejím odvolání bylo nutné uplatnit postup podle ustanovení § 73 zákoníku práce a odstupné by nenáleželo. Z textu dotazu však usuzuji, že se nejednalo o jmenování ve smyslu obou výše uvedených ustanovení, ale pouze o dočasné zastupování vedoucího zaměstnance, jak s ním počítá například ustanovení § 124 odst. 2 písm. b) zákoníku práce a § 2 odst. 5 nařízení vlády č. 75/2005 Sb. V takovém případě vzniklá potřeba snížit pracovní úvazek učitelky (správněji rozsah týdenní pracovní doby) je řešitelná jen těmito způsoby:
1) dohoda o změně pracovní smlouvy, která bude obsahovat kratší sjednanou týdenní pracovní dobu,
2) výpověď pro nadbytečnost podle ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce, ovšem s nárokem na odstupné,
3) dohoda o rozvázání pracovního poměru. Nárok na odstupné by vznikl, pokud by byla v dohodě jako důvod rozvázání pracovního poměru uvedena nadbytečnost zaměstnance.
Ve druhém případě není podstatné, že není zrušeno celé její místo. Podstatné je, že zaměstnankyně je nadbytečná pro zaměstnavatele vzhledem k jeho organizačnímu opatření, kterým rozhodl snížit přepočtený počet pracovních míst právě o polovinu týdenní pracovní doby. Po rozvázání pracovního poměru výpovědí (s odstupným) může na uvolněné místo s polovičním úvazkem nastoupit jiný zaměstnanec, ale právě jen na tento poloviční úvazek.