Pedagogická knihovna J. A. Komenského slaví 100. narozeniny

Pedagogická knihovna J. A. Komenského letos slaví významné jubileum – 100. výročí založení. V roce 1919 byl založen Československý pedagogický ústav J. A. Komenského a jako součást ústavu se v průběhu tohoto roku začala utvářet i pedagogická knihovna (PK). Vedením knihovny byl pověřen Jan Mauer, významný speciální pedagog. V roce 1925 ústav zanikl, knihovna však v dalším období fungovala jako samostatná instituce s názvem Pedagogická knihovna Komenského. Rozšiřovala své fondy i služby čtenářům, rozvíjela tuzemské i zahraniční kontakty. V jejím čele stál až do své smrti roku 1937 Jan Mauer, poté spisovatel Karel Josef Beneš.

Válečná léta znamenala pro knihovnu vynucený útlum a stagnaci ve vývoji. Její nový rozkvět nastal až po skončení druhé světové války.
V roce 1945 byla knihovna přejmenována na Státní pedagogickou knihovnu Komenského, v roce 1958 se stala součástí Výzkumného ústavu pedagogického a rozrostla se o několik specializovaných pracovišť:
*
referát komenian,
*
referát učebnic a skript,
*
referát estetické výchovy,
*
referát literatury pro mládež – jeho vznik byl podnícen převzetím Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež.
Dalším odborným pracovištěm, které se v této době v PK začalo rozvíjet, bylo bibliografické oddělení, které mělo na starosti dokumentační zpracování tuzemské i zahraniční článkové pedagogické literatury.
Roku 1974 byla PK organizačně převedena do Ústavu školských informací, od roku 1991 do Ústavu pro informace ve vzdělávání. Od roku 2004 nesla název Národní pedagogická knihovna Komenského.
Devadesátá léta 20. století a počáteční desetiletí století 21. znamenala pro PK především rozvoj v oblasti využití informačních technologií: v roce 2006 byly veškeré knihovní agendy převedeny do systému KP WIN a knihovna vystavila své katalogy a databáze na vlastních webových stránkách. Otevřela se tak ještě více široké pedagogické veřejnosti. Poslední organizační změnou tohoto období bylo v roce 2011 spojení PK s Pedagogickým muzeem Komenského do instituce s názvem Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského.
Tak jako se měnilo postavení a název knihovny, měnila se často i její sídla: ve svých počátcích PK krátce sídlila spolu s Československým pedagogickým ústavem J. A. Komenského v Rohanském paláci na Malé Straně, velice brzy však byly ústav i knihovna přestěhovány do bývalého Thurn-Taxisova paláce v Letenské ulici. Roku 1928 knihovnu čekalo další stěhování – do přízemních prostor Klementina, v roce 1951 se PK přemístila do působiště, ve kterém setrvala několik desetiletí, do Mikulandské ulice č. 5. Poslední stěhování zažila knihovna v celkem nedávné době: od roku 2016 působí v nově zrekonstruovaných prostorách historické budovy na rohu Jeruzalémské a Opletalovy ulice na Praze 1.
Knihovní fond
Pedagogická knihovna shromažďuje fond domácí a zahraniční literatury, informačních pramenů a zdrojů z oblasti výchovy, vzdělávání, školství a příbuzných společenských věd. Fond knihovny tvoří více než půl milionu svazků. Jsou to knihy, periodika, audiodokumenty, elektronické dokumenty a mapy. Součástí fondu PK jsou dále speciální sbírky, které jsou dostupné – stejně jako hlavní fond – prostřednictvím online katalogu:1)
*
fond učebnic – učebnice pro základní a střední školy od 19. století (výběrově digitalizované),
*
výroční zprávy středních škol (gymnázií, reálek, škol průmyslových apod.) – z období od 80. let 19. století do roku 1945,
*
komeniologická literatura – je součástí fondu PK od jejího založení v roce 1919, zahrnuje publikace o životě a díle J. A. Komenského a jednotlivá vydání jeho spisů,
*
učební osnovy a plány,
*
učební texty pro pedagogické fakulty,
*
pedagogické časopisy (od 19. století),
*
Sukova studijní knihovna literatury pro mládež.
Od roku 2011, kdy bylo rozhodnuto o začlenění Národní pedagogické knihovny Komenského do Pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze, sklady v PK prodělaly velké změny. V roce 2011 byly přestěhovány cca 4 km knih z nevyhovujícího skladu ve Stehelčevsi do moderního skladu ve Lhotě u Dolních Břežan. V roce 2016 došlo k vlastnímu stěhování knihovny z Mikulandské ulice do nově upravených prostor v ulici Jeruzalémské č. 12. Během 14 dnů bylo přestěhováno cca 3,5 km knih.
Nové sídlo knihovny, rohový dům ulic Opletalova a Jeruzalémská, byl nově upraven pro potřeby knihovny s přihlédnutím k potřebám čtenářů a zaměstnanců i prostorovým možnostem.
První dvě podlaží jsou tvořena sklady, ve 2. patře jsou čtenářské prostory a 3. patro tvoří kanceláře a pracoviště
IT.
V budově jsou též umístěny Archiv Přemysla Pitra a pracoviště restaurátorů. Umístění knižního fondu v nových skladech umožňuje lépe pečovat o knihy (snížená prašnost, sledování teploty a vlhkosti, pravidelné odebírání stěrů pro identifikaci plísní apod.).
I na našich knihách se však podepisuje čas. Vždy jsme pociťovali potřebu je uchovávat v co nejlepším stavu, a pokud to není možné, přikročit k záchranné digitalizaci. Po roce 2000 začala digitalizace vybraných učebnic dějepisu, čítanek a některých dalších knih z tohoto fondu, takže jsou přístupné v online katalogu PK. Některé vzácné komeniologické tisky z fondu PK byly v roce 2007 zpřístupněny prostřednictvím digitální knihovny Manuscriptorium. Péče o knihovní fond je na profesionální úrovni, proto se PK zapojila do programu VISK 7, aby získala další prostředky na ochranu fondu.
Služby Pedagogické knihovny J. A. Komenského jsou – v souladu s jejím posláním – zaměřeny především na oblast výchovy, vzdělávání, školství a příbuzných společenských věd. Své služby však PK nabízí a poskytuje nejen učitelům a studentům pedagogických oborů středních a vysokých škol, ale i studujícím společenskovědních oborů a zájemcům z řad široké veřejnosti.
Již v roce 1919 bylo nejdůležitějším posláním knihovny přispívat ke studiu pedagogiky a československého školství získáváním knižní a časopisecké literatury vhodné ke studiu pedagogiky a jejích věd pomocných, zejména se zřetelem ke školské reformě. Velký důraz byl kladen na získávání moderní pedagogické literatury. A k těmto zásadám se knihovna hlásí i dnes. Uživatelům knihovny je v nových prostorách knihovny k dispozici celé tzv. čtenářské patro, v němž je umístěna půjčovna a dvě studovny.
PK poskytuje registrovaným uživatelům tyto služby:
*
výpůjční,
*
reprografické,
*
přístup k předplaceným elektronickým časopisům a internetu ve studovně,
*
meziknihovní výpůjční služby,
*
bibliografické služby,
*
rešeršní služby,
*
referenční a informační služby,
*
službu Ptejte se knihovny.
Centrum pro školní knihovny (CŠK)
V současné době statistiky uvádějí, že v České republice mohou žáci a studenti navštěvovat kolem 4 000 školních knihoven, což rozhodně není zanedbatelný počet. Pedagogická knihovna J. A. Komenského se od počátku snažila školní knihovny podporovat, například vydáváním odborných časopisů.
V letech 1980–1983 vydával Ústav školských informací
Zpravodaj pro ZIS a školní knihovny
, časopis zaměřený na informování o problematice informačního vzdělávání. Na něj v letech 1991–1992 navázal časopis Knihovny a informatika ve škole. Právě na tyto aktivity duchovně navazuje i současné Centrum pro školní knihovny. To vznikalo postupně od roku 2006 jako dlouhodobý projekt Pedagogické knihovny. Jeho hlavní hybatelkou byla paní Mgr. Ludmila Čumplová a cílem bylo vytvoření podmínek pro přeměnu školních knihoven na studijní a informační centra škol. Již od roku 2007 Centrum školních knihoven organizuje každoroční setkávání školních knihovníků. Provozuje webové stránky, jejichž cílem je pomoci ředitelům základních a středních škol, učitelům a dalším pracovníkům školy, kteří mají na starosti vedení školní knihovny, a návštěvníci na nich najdou informace cenné pro budování školní knihovny a pro plánování výchovných akcí k práci s informacemi. Dále stránky nabízejí tematické rešerše a odkazy na zajímavé informační zdroje, stejně jako inspirativní aktivity školních knihoven. V roce 2008 byla zpracována a v elektronické formě zpřístupněna Příručka pro školní knihovny2) jako studijní a informační centra na ZŠ a SŠ. Od února 2009 nabízí CŠK službu s názvem Ptejte se CŠK. Na dotazy odpovídají odborní pracovníci Pedagogické knihovny J. A. Komenského.
1) https://katalog.npmk.cz/#!/
2) csk.npmk.cz/sites/csk.npmk.cz/files/soubory/prirucka_pro_skolni_knihovny.pdf