Podvodné faktury

Vydáno:

Existuje mnoho způsobů podnikání – a ne všechny jsou vždy legální. Lidé si odjakživa hledají způsoby, jakými by šlo jednoduše získat peníze, aniž by vykonali odpovídající práci. Jedním z těchto způsobů je také zasílání podvodných faktur. Jak to probíhá? Jednoduše, společnost (většinou s neexistujícím sídlem) zašle jiné společnosti, osobě či právě škole fakturu, ve které si obvykle účtuje zanedbatelnou částku. Motivace je poměrně jednoduchá, donutit k zaplacení bez dalšího většího přemýšlení. Jinými slovy, pokud společnost dostane fakturu na zanedbatelnou částku a faktura je vystavena na služby či zboží, které mohou odpovídat realitě, a zároveň má společnost vystavující fakturu věrohodný název, málokdo se nad zaplacením pozastaví. Rovněž musíme vzít v potaz skutečnost, že velmi často vyřizují faktury pracovníci, kteří si nemusejí být vědomi poskytovaných služeb a jejichž úkolem je pouze spravovat platby za přijaté faktury.

Výše popsaný scénář může působit dojmem, že přece nemůže být těžké rozpoznat podvodnou fakturu od té pravé. Ovšem opak je pravdou. V oblasti školství je ukázkovým příkladem měsíc starý případ, kdy řada škol dostala fakturu od společnosti Asociace školských zařízení, s. r. o. Z e-mailu info@asociacesz.cz byla mnoha školám doručena zpráva s přiloženou fakturou na období 2019/2020, a to v částce cca 2 500 Kč. Faktura působila, že byla vyhotovena na školní rok a jedná se o určitý pravidelný poplatek, který by měla každá škola zaplatit. Obdobné podvodné faktury jsou běžnou praxí a již v minulosti se podnikatelé museli potýkat s těmito problémy1).
V prvé řadě je potřeba odpovědět na otázku, jakým způsobem toto podvodné zasílání faktur kvalifikovat. Jedná se o podvod? Podvodem se dle § 209 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, rozumí takové jednání, kdy někdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede jiného v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. Přijetí částky v úmyslu si ji ponechat, ačkoli pachatel ví, že mu částka nenáleží, naplňuje skutkovou podstatu podvodu dle výše uvedeného paragrafu. Důležitým znakem je však skutečnost, že musí být způsobena škoda nikoli nepatrná, čímž se dle trestního zákoníku rozumí částka alespoň 5 000 Kč. Mohlo by se tedy zdát, že se jedná o důmyslnou praktiku, kdy společnost vystaví fakturu na zanedbatelnou částku, aby se vyhnula případné trestní sankci. Jelikož však společnost zašle fakturu mnoha dalším subjektům, bude se jednat o tzv. pokračování v trestném činu a v takovém případě se dílčí útoky (jednotlivé zaslané faktury) budou sčítat a každá z nich nemusí 5 000 Kč přesahovat. Ač tedy faktura vystavená jedné společnosti nebude přesahovat částku 5 000 Kč, ve výsledku a v součtu všech zaslaných faktur ji přesáhne. Jedná se tak o pokračující trestný čin podvodu, minimálně ve fázi pokusu.
Pokud již nastane situace, že společnosti, škole či jiné osobě dojde obdobná faktura, je potřeba dodržet několik základních kroků, aby se předešlo případným budoucím problémům.
Nejprve je potřeba zjistit, zda náhodou neexistuje předešlá komunikace se společností zasílající fakturu, popřípadě zda doopravdy nedošlo k plnění. Pokud k žádnému plnění nedošlo a jedná se o podvodnou fakturu, nejlepší způsob, jak předejít problémům, je nic neplatit. Faktura je podvodná, peníze by byly zaslány za protiplnění, které se neuskutečnilo, a společnost zasílající fakturu by se bezdůvodně obohatila. Zároveň je důležité obrátit se na Policii České republiky a tuto informaci jí sdělit. Na Českou obchodní inspekci (ČOI) se v případě společností (podnikatelů) obracet nedá, neboť ta je určena pro spotřebitele.
Zaplacení faktury také může znamenat uzavření smlouvy a vznik povinnosti zaplatit další částky (často bývá na fakturách malým písmem uvedeno, že se jedná o nabídku, přičemž zaplacením faktury dojde k přijetí nabídky a uzavření smlouvy). I tato skutečnost by měla všechny motivovat k tomu, aby nic podezřelého bez důvodu neplatili, ale nejdříve si vše důkladně prověřili.
Často však společnost či škola fakturu pro jistotu zaplatí, ať již ze strachu, či z jiné pohnutky. V takovém případě je obtížnější peníze získat zpět. Poté, co je zjištěno, že došlo k zaplacení podvodné faktury, je nejvhodnější co nejdříve podat trestní oznámení. Následně již bude vše v rukou Policie České republiky, která se případem začne zabývat. V rámci případného trestního řízení vystupuje ten, kdo zaplatil podvodnou fakturu, jako poškozený ve smyslu § 43 a násl. zákona č. 141/1961 Sb., trestního řádu. Poškozený může soudu navrhnout, aby v odsuzujícím rozsudku uložil podvodné společnosti povinnost nahradit v penězích škodu či vydat bezdůvodné obohacení, které bylo získáno trestným činem. Toto řízení, kdy je v trestním řízení projednán rovněž nárok na náhradu škody či na vydání bezdůvodného obohacení, se nazývá adhezní řízení. Trestní soud následně, pokud bude mít skutečnosti za prokázané, může v rámci trestního řízení povinnost vydat bezdůvodné obohacení uložit.
Pokud trestní soud nebude mít dostatek důkazů, odkáže poškozeného do civilního řízení, což znamená, že poškozený bude muset podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení. Není třeba se obávat toho, že by částka byla na podání žaloby příliš nízká. Existuje několik způsobů, jak se na soud obrátit. Je možno podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení či se vydat jinou cestou a podat návrh na vydání elektronického platebního rozkazu2). Tato cesta je jednodušší, neboť soud nebude následně důkladně zkoumat veškeré skutečnosti, pouze posoudí, zda uplatněné právo vyplývá ze skutečností uvedených žalobcem (školou) ve smyslu § 172 občanského soudního řádu. Pokud soud vyhodnotí, že právo žalobci náleží, vydá elektronický platební rozkaz, proti kterému lze podat do 15 dnů odpor. V případě, že žalovaný do 15 dnů odpor nepodá, nabývá elektronický platební rozkaz právní moci a vykonatelnosti a je možno přistoupit k exekuci
Výše popsaný způsob zní velmi optimisticky, je však potřeba pamatovat na to, že získat peníze zpět může být velmi složité. Podvodná společnost může vstoupit do insolvence, může se zdráhat platit dluhy, hledat výmluvy, proč nemůže zaplatit, atp. Případný proces získání zaplacených peněz tak může být poněkud zdlouhavý a časově náročný.
Závěr
Lidé odjakživa hledali nejjednodušší způsoby, jakými se uživit. Bohužel si často vybírají cesty podvodné, nátlakové a nemorální. Jednou z těchto cest je také zasílání podvodných faktur. Ač se v mnoha případech jedná o malé částky, zaplacení může znamenat uzavření smlouvy a vznik dalších nákladů. Dá se proti tomu bránit, ovšem nejlepším řešením je prevence, tedy nic neplatit. Pokud již dojde k zaplacení faktury, je potřeba řešit danou situaci s Policií České republiky. V případě, že se v rámci trestního řízení prokáže vina podvodné společnosti, je možné, že již v tomto trestním řízení přizná soud nárok na vydání bezdůvodného obohacení. V opačném případě se musí podvedená společnost (škola) obrátit na civilní soud s nárokem na vydání bezdůvodného obohacení, přičemž nejlepší cestou je podat návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Pokud si podvedená škola nebude vědět rady, je rovněž velmi vhodné obrátit se na právního zástupce.
1) Příkladem může být případ společnosti Telefonní seznam České republiky a Slovenska, s. r. o., která zasílala podvodné faktury, které byly pouhou nabídkou služeb, a v případě zaplacení se podnikatelé zavázali k úhradě dalších služeb. Více informací například zde: https://www.lidovky.cz/domov/smejdi-firma-posila-podnikatelum-podvodne-faktury.A170823_132834_ln_domov_rsa.
2) Návrh ke stažení zde: https://epodatelna.justice.cz/ePodatelna/epo1200new/form.do.

Související dokumenty

Pracovní situace

V jakých případech může škola odmítnout či odložit pomoc Policii ČR
Školská rada - základní údaje
Účetní závěrka vybraných (příspěvkových) organizací
BOZP - přehled základní legislativy
Shrnutí základních legislativních změn ovlivňujících činnost škol a školských zařízení ve školním roce 2017/2018
Maturita - právní předpisy, pokyny, informace, výklady, zdroje informací
Maturita - přehledy obsahu právních předpisů
Informace o zkušebních předmětech profilové části maturitní zkoušky - příklad
Nový metodický pokyn k prevenci a řešení šikany
Blíží se lhůta pro změnu stanov SRPŠ
Pracovní doba pedagogických pracovníků, její rozvržení a evidence
Zápis do prvního ročníku základního vzdělávání – základní souvislosti v rámci školského zákona a prováděcích vyhlášek
Přijímání ke vzdělávání ve střední škole a konzervatoři - právní předpisy, informace
Malotřídní základní škola - legislativa
Pravidla rozpočtové odpovědnosti
Školní psycholog na základní škole
Právní domněnky v novém občanském zákoníku a jejich rizika
Novela maturitní vyhlášky
Shrnutí změn školského zákona k 1. 9. 2015
Právní předpisy týkající se žáků-cizinců

Poradna

Datum zdanitelného plnění - vyúčtování energií
Zrušení zřizovací listiny a následná nová zřizovací listina
Bezúhonnost před uzavřením pracovního poměru
Jmenování ředitele
Cestovní náklady v případě cesty na soutěž - odborná poradna, odpověď na dotaz
Zahraniční výjezd ředitele školy - odborná poradna, odpověď na dotaz
Cestovní náhrady při cestě na školení - odborná poradna, odpověď na dotaz
Čipy ve školní jídelně - odborná poradna, odpověď na dotaz
Volba člena školské rady
Dohoda o výkonu práce z domova
Úplata za zájmové vzdělávání
Směrnice
Pracovní náplň
Nekomunikace
Zřizovatel
Doplňková činnost
Zástup
Pracovnělékařské služby
Jmenování ředitelky
Poplatky školní družina

Zákony

141/1961 Sb. o trestním řízení soudním (trestní řád)
99/1963 Sb. občanský soudní řád
40/2009 Sb. trestní zákoník