Prevence a řešení sociálně patologických jevů na školách, 2. část

Vydáno: 16 minut čtení

V poslední době vznikly v našich školách problémy. Začíná to pomalu, tím, jak děti používají ve své mluvě hrubých výrazů, a postupuje to přes šikanu mezi dětmi až k situacím, kdy se na školách vyskytují problémy s kouřením, požíváním alkoholu nebo dokonce zneužíváním návykových látek.

Tabákové výrobky a jejich konzumace ve škole
Již mnohokrát jsem na stránkách Řízení školy zdůrazňovala, že ve vnitřních i vnějších prostorách všech typů škol je zakázáno kouřit. Tento zákaz je stanoven § 8 odst. 1 písm. b) zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a je třeba k němu přistupovat jako k zákonnému omezení. To v praxi znamená, že ve vnitřních i vnějších prostorách všech typů je zakázáno kouřit a že kouřit zde nesmějí žádné osoby a není možné ani zřizovat kuřárny nebo místa pro kouření vyhrazená.
Podle ustanovení § 9 citovaného zákona č. 379/2005 Sb., dále platí, že na místech, kde je podle § 8 zakázáno kouřit, je provozovatel povinen umístit u vstupu zjevně viditelný text zákazu kouření, který musí být pořízen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě na ploše o velikosti písma nejméně 5 cm, a grafickou značku zákazu kouření, jejichž vzhled je stanoven nařízením vlády č. 11/2002 Sb., kterým se stanoví vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů, ve znění nařízení vlády č. 405/2004 Sb. Z toho vyplývá pro školy povinnost označit prostory školy viditelným textem doplněným grafickou značkou zákazu kouření. Takto je třeba označit vnitřní i vnější prostory.
Několikrát jsem také na stránkách našeho časopisu zdůrazňovala, že celý základ bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (kam prevence před sociálně patologickými jevy u dětí bezpochyby patří) je dán pouze ustanovením § 29 školského zákona a vše ostatní, že je na řediteli, aby v rámci školního řádu (v případě ředitele školského zařízení v rámci vnitřního řádu) stanovil, co se smí a co nesmí, a případně sankce za porušování stanovených zásad. Školním řádem je nutné kouření v prostorách školy zakázat a stanovit sankce za porušování tohoto zákazu.
Zásady zákazu konzumace tabákových výrobků ve škole lze shrnout asi takto:
* V případě, kdy je žák přistižen při konzumaci tabákových výrobků v prostorách školy nebo v době školního vyučování, či v rámci akcí školou pořádaných, je primárně nutné mu v další konzumaci zabránit.
* Tabákový výrobek je třeba žákovi odebrat a zajistit, aby nemohl v konzumaci pokračovat.
* Pedagogický pracovník dále postupuje podle školního řádu školy, o události sepíše stručný záznam s vyjádřením žáka, (zejména odkud, od koho má tabákový výrobek), který založí školní metodik prevence do své agendy.
* V případě porušení zákazu kouření informuje třídní učitel zákonného zástupce nezletilého žáka.
* V závažných případech (zejména s ohledem na věk nebo chování dítěte) a jestliže se jednání opakuje, vyrozumí škola orgán-sociálně právní ochrany obce s rozšířenou působností. Škola může od orgánu sociálně- právní ochrany obce vyžadovat pomoc.
* Z konzumace tabákových výrobků ve škole je třeba vyvodit sankce stanovené školním řádem.
Alkohol ve škole
Podle ustanovení § 12 zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů platí, že prodej nebo podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18 let je v České republice zakázáno. Zakázáno je rovněž osobám mladším 18 let alkohol nabízet, anebo je v konzumaci alkoholu podporovat.
Z toho důvodu musí škola stanovit školním řádem zákaz užívání alkoholu v prostorách školy v době školního vyučování i na všech akcích školou pořádaných.
Podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18 let může být trestným činem nebo přestupkem.
Zásady zákazu konzumace alkoholu ve školách lze shrnout takto:
* V případě, kdy je žák přistižen při konzumaci alkoholu v prostorách školy nebo v době školního vyučování, či v rámci akcí školou pořádaných, je primárně nutné mu v další konzumaci zabránit.
* Alkohol je třeba žákovi odebrat a zajistit, aby nemohl v konzumaci pokračovat.
* Podle závažnosti momentálního stavu žáka, případně dalších okolností pedagogický pracovník posoudí, jestli mu nehrozí nějaké nebezpečí.
* V případě, kdy je žák pod vlivem alkoholu do té míry, že je ohrožen na zdraví a životě, zajistí škola nezbytnou pomoc a péči a volá lékařskou službu první pomoci.
* Jestliže akutní nebezpečí nehrozí, postupuje pedagogický pracovník podle školního řádu školy; o události sepíše stručný záznam s vyjádřením žáka (zejména odkud, od koho má alkohol), který založí školní metodik prevence do své agendy a vyrozumí vedení školy.
* V případě, že žák není schopný pokračovat ve vyučování, vyrozumí škola ihned zákonného zástupce a vyzve jej, aby si žáka vyzvedl, protože není zdravotně způsobilý k pobytu ve škole.
* Jestliže není zákonný zástupce dostupný, vyrozumí škola orgán sociálněprávní ochrany dítěte obce s rozšířenou působností a vyčká jeho pokynů. Škola může od orgánu sociálně-právní ochrany dítěte obce s rozšířenou působností vyžadovat pomoc.
* Zákonnému zástupci ohlásí škola skutečnost, že žák konzumoval alkohol ve škole i v případě, kdy je žák schopen výuky.
* Jestliže se situace opakuje, splní škola oznamovací povinnost k orgánu sociálně-právní ochrany dítěte. Oznamovacím místem je příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa bydliště dítěte.
* V případě uživatelova zájmu nebo zájmu jeho zákonných zástupců, poskytne škola potřebné informace o možnostech odborné pomoci při řešení takové situace.
* Z konzumace alkoholu ve škole je třeba vyvodit sankce stanovené školním řádem. Za nebezpečné a protiprávní jednání je rovněž považováno navádění jiných žáků k užívání alkoholických nápojů.
* V případě podezření na intoxikaci žáka může pedagogický pracovník provést orientační test na přítomnost alkoholu (dechová zkouška), ale pouze na základě předem získaného souhlasu zákonného zástupce nebo zletilého žáka či studenta s orientačním testováním žáka na přítomnost alkoholu. Pokud je výsledek testu pozitivní, posoudí pedagogický pracovník jestli žákovi nehrozí nějaké nebezpečí. O události sepíše pedagogický pracovník stručný záznam s vyjádřením žáka.
* Obdobný postup zvolí pedagogický pracovník i v případě příchodu žáka do školy pod vlivem alkoholu, resp. kdy nelze prokázat, že se žák intoxikoval ve škole.
Jak postupovat v případě nálezu alkoholu ve škole
V případě, kdy pracovníci školy naleznou v prostorách školy alkohol, postupují takto:
* Tekutinu nepodrobují žádnému testu ke zjištění jeho chemické struktury.
* O nálezu ihned uvědomí vedení školy.
* Nalezenou tekutinu uloží u vedení školy pro případ usvědčujícího důkazu.
* Zpracují stručný záznam o události.
V případě, kdy pracovníci školy zadrží u některého žáka alkohol, postupují takto:
* Zabavenou tekutinu nepodrobují žádnému testu ke zjištění její chemické struktury.
* O nálezu ihned uvědomí vedení školy.
* O nálezu sepíší stručný záznam s vyjádřením žáka, u kterého byl alkohol nalezen, datum, místo a čas nálezu a jméno žáka. Zápis podepíše i žák, u kterého byl alkohol nalezen (nebo který jej odevzdal). V případě, že podepsat odmítá, uvede pracovník tuto skutečnost do zápisu. Zápisu a rozhovoru se žákem je přítomen ředitel školy nebo jeho zástupce. Zápis záznamu založí školní metodik prevence do své agendy.
* O nálezu vyrozumí zákonného zástupce žáka a v případě, že se jedná o opakovaný nález u téhož žáka, i orgán sociálně-právní ochrany dítěte, kterým je obecní úřad obce s rozšířenou působností.
* V případě podezření, že alkohol obsahuje i jiné příměsi a byl nalezen u žáka, který se jím intoxikoval, předají zajištěnou tekutinu přivolanému lékaři.
Omamné a psychotropní látky ve škole
Podle § 187 trestního zákona platí, že kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let. Pro školy to tedy znamená, že obecně zakázána je výroba, distribuce, přechovávání, šíření i propagace omamných a psychotropních látek, a to bez ohledu na věk žáka a prostředí, ve kterém by k tomu docházelo. Zakázáno je rovněž navádění k užívání těchto látek.
Je třeba školním řádem škol stanovit zákaz užívání omamných a psychotropních látek a jejich distribuci a přechovávání. Současně je třeba stanovit i zákaz vstupu do školy pod jejich vlivem a sankce za porušení těchto zákazů
Ten, kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiný připravuje nebo páchá trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů podle § 187 a § 188 a spáchání nebo dokončení takového trestného činu nepřekazí, se sám vystavuje trestnímu stíhání. Překazit takový čin lze tím, že ho včas oznámí orgánům Policie ČR nebo státnímu zástupci.
V případě, kdy pracovníci školy zadrží u některého omamnou nebo psychotropní látku, postupují takto:
* V případě, kdy je žák přistižen při konzumaci omamné a psychotropní látky v prostorách školy nebo v době školního vyučování, či v rámci akcí školou pořádaných, je primárně nutné mu v další konzumaci zabránit.
* Návykovou látku je třeba žákovi odebrat a zajistit ji, aby nemohl v konzumaci pokračovat.
* Podle závažnosti momentálního stavu žáka, případně dalších okolností, pedagogický pracovník posoudí, jestli mu nehrozí nějaké nebezpečí.
* V případě, kdy je žák pod vlivem omamné a psychotropní látky do té míry, že je ohrožen na zdraví a životě, zajistí škola nezbytnou pomoc a péči a volá lékařskou službu první pomoci.
* Jestliže akutní nebezpečí nehrozí, postupuje pedagogický pracovník podle školního řádu školy. Především ihned zajistí vyjádření žáka a vyrozumí vedení školy.
* V případě, že žák není schopen pokračovat ve vyučování, vyrozumí škola ihned zákonného zástupce a vyzve jej, aby si žáka vyzvedl, protože není zdravotně způsobilý k pobytu ve škole.
* V případě, že žák není schopný dbát pokynů zaměstnanců školy, vyrozumí škola ihned zákonného zástupce a vyzve jej, aby si žáka vyzvedl, protože není zdravotně způsobilý k pobytu ve škole.
* Jestliže není zákonný zástupce dostupný, vyrozumí škola orgán sociálněprávní ochrany a vyčká jeho pokynů. Škola může od orgánu sociálně-právní ochrany obce vyžadovat pomoc.
* Zákonnému zástupci ohlásí škola skutečnost, že žák konzumoval omamnou a psychotropní látku ve škole i v případě, kdy je žák schopen výuky (dbát pokynů pracovníků školy).
* Současně splní oznamovací povinnost k orgánu sociálně-právní ochrany dítěte. Oznamovacím místem je příslušný odbor obce s rozšířenou působností podle místa bydliště dítěte.
* V případě uživatelova zájmu nebo zájmu jeho zákonných zástupců, poskytne škola informace o možnostech odborné pomoci při řešení takové situaci.
* Z konzumace OPL ve škole je třeba vyvodit sankce stanovené školním řádem. Nicméně je nutné rozlišovat distributora od uživatele. Uživatel je nebezpečný pouze sobě, distributor všem. Distribuce je trestným činem, užívání omamné a psychotropní látky je porušením školního řádu.
* Navádění jiných žáků k užívání návykových látek je považováno rovněž za nebezpečné a protiprávní jednání.
* V případě podezření na intoxikaci žáka může pedagogický pracovník provést orientační test na přítomnost omamné a psychotropní látky (zkouška ze slin), ale pouze na základě předem získaného souhlasu zákonného zástupce, resp. žáka staršího 18 let s orientačním testováním žáka na přítomnost omamné a psychotropní látky. Pokud je výsledek testu pozitivní, postupuje pedagogický pracovník obdobným postupem jako je uvedeno od bodu 3. O události sepíše pedagogický pracovník stručný záznam s vyjádřením žáka.
* Obdobný postup zvolí pedagogický pracovník i v případě příchodu žáka do školy pod vlivem omamné a psychotropní látky, resp. kdy nelze prokázat, že se žák intoxikoval ve škole.
Distribuce omamné a psychotropní látky ve škole
* Distribuce omamné a psychotropní látky je v České republice považována za protiprávní jednání. Je proto zakázána a může být kvalifikována jako trestný čin. Množství, které žák distribuuje, není nijak rozhodující.
* Přechovávání omamné a psychotropní látky je také vždy protiprávním jednáním. Množství, které u sebe žák v danou chvíli má, je rozhodující pro to, aby toto protiprávní jednání bylo blíže specifikováno buď jako přestupek nebo v případě množství většího než malého jako trestný čin, ale toto množství nemusí mít žádný vliv na kázeňský postih, který je stanovený školním řádem.
* Jestliže má pracovník školy důvodné podezření, že ve škole došlo k distribuci omamné a psychotropní látky, musí o této skutečnosti škola vždy vyrozumět místně příslušné oddělení Policie ČR, protože se jedná o podezření ze spáchání trestného činu.
* Jestliže se tohoto jednání dopustila osoba mladší 18 let nebo bylo namířeno proti osobě mladší 18 let, vyrozumí škola také zákonného zástupce a orgán sociálně-právní ochrany obce s rozšířenou působností.
* Pokud v rámci tohoto podezření zajistí pracovníci školy nějakou látku, postupují způsobem popsaným níže.
Nález omamné a psychotropní látky ve škole
V případě, kdy pracovníci školy naleznou v prostorách školy látku, kterou považují za omamnou nebo psychotropní, postupují takto:
* Látku nepodrobují žádnému testu ke zjištění její chemické struktury.
* O nálezu ihned uvědomí vedení školy.
* Za přítomnosti dalšího pracovníka školy vloží látku do obálky, napíší datum, čas a místo nálezu. Obálku přelepí, přelep opatří razítkem školy a svým podpisem a uschovají ji do školního trezoru.
* O nálezu vyrozumí Policii ČR, která provede identifikaci a zajištění podezřelé látky.
V případě, kdy pracovníci školy zadrží u některého žáka látku, kterou považují za omamnou nebo psychotropní, postupují takto:
* Zabavenou látku nepodrobují žádnému testu ke zjištění její chemické struktury.
* O nálezu ihned uvědomí vedení školy.
* O nálezu sepíší stručný záznam s vyjádřením žáka, u kterého byla látka nalezena, datum, místo a čas nálezu a jméno žáka. Zápis podepíše i žák, u kterého byla látka nalezena (nebo který látku odevzdal). V případě, že podepsat odmítá, uvede pracovník tuto skutečnost do zápisu. Zápisu a rozhovoru se žákem je přítomen ředitel školy nebo jeho zástupce.
* O nálezu vyrozumí Policii ČR, která provede identifikaci a zajištění podezřelé látky a informuje zákonného zástupce žáka.
* V případě, že je látka nalezena u žáka, který se jí intoxikoval, předají látku zajištěnou výše uvedeným postupem, přivolanému lékaři. Může to usnadnit léčbu, neboť u řady jedů jsou známy protijedy. Další postup nutný k identifikaci látky pak zajistí Policie ČR.
V případě, kdy pracovníci školy mají podezření, že některý z žáků má nějakou omamnou a psychotropní látku u sebe, postupují takto:
* Jedná se o podezření ze spáchání trestného činu nebo přestupku, a proto řešení této situace spadá do kompetence Policie ČR.
* Bezodkladně vyrozumí Policii ČR, zkonzultují s ní další postup a informují zákonného zástupce žáka.
* Žáka izolují od ostatních a do příjezdu Policie ČR je nutné mít ho pod dohledem. U žáka v žádném případě neprovádějí osobní prohlídku nebo prohlídku jeho věcí.
Závěr
Co říci závěrem? Je samozřejmě na škodu věci, že školy se musejí v dnešní době vůbec touto problematikou zabývat. Je velice smutné, když se ve školách vyskytují případy kouření, alkoholu nebo dokonce zneužívání návykových látek, ale to vše je problém širší, přesahující naše dnešní téma.
Jinak dovolte poslední radu na závěr všem ředitelům a ředitelkám škol – nepodceňujte školní a vnitřní řád a zapracujte do něj i zásady prevence před sociálně-patologickými jevy (tedy před kouřením, alkoholem či zneužíváním omamných a psychotropních látek). Bude také vhodné, když třídní učitelé vyšších tříd získají od zákonných zástupců, resp. rodičů svých žáků předchozí souhlas s orientačním testováním na přítomnost alkoholu nebo omamné či psychotropní látky. Bez tohoto souhlasu nemohou žáka dalšímu testování podrobit. Školní, resp. vnitřní řád je v tomto směru základním dokumentem školy a je v našem společném zájmu chránit ředitele škol i jejich učitele.

Související dokumenty

Pracovní situace

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Dohled v základním uměleckém vzdělávání
Práva a povinnosti v oblasti BOZP – zaměstnavatel a zaměstnanec
Práva a povinnosti v oblasti BOZP – zaměstnavatel a odborová organizace
Poučení žáků o BOZ
Požadavky na pracoviště
Prověrka bezpečnosti práce
Požární ochrana
Dokumentace na úseku požární ochrany
Podmínky požární ochrany v objektech mateřské školy
Pracovní úrazy
Školní úrazy
BOZP - základní pojmy
BOZP - přehled základní legislativy
Shrnutí základních legislativních změn ovlivňujících činnost škol a školských zařízení ve školním roce 2017/2018
Pracovní prostředí
Péče o zaměstnance
Podmínky vzniku pracovního poměru, BOZP, hygienické požadavky (v zařízení školního stravování)
Počítačová pracovna
Škola jako bezpečné místo pro učení s technologiemi a internetem

Poradna

Doprava autobusem
Účastníci zájmového vzdělávání ve školním klubu
Pedagogický dohled na akcích mimo školu
Adaptační období v MŠ a bezpečnost
Skialpinismus v rámci LVK a TV
Ředitel školy - uzavírání a vyplácení DPP
Vstupní lékařská prohlídka u pedagoga na DPP
Charitativní sbírky realizované žáky během výuky

Články

Prevence a řešení sociálně patologických jevů na školách, 1. část

Zákony

379/2005 Sb. o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů