Prodej výrobků žáků školy
Jsme škola pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, kterou zřizuje MŠMT, příspěvková organizace. Naše škola v rámci praktického vyučování na střední škole zhotovuje výrobky, kterými se prezentuje na různých výstavách. Mezi veřejností je zájem o koupi těchto výrobků. Zajímá nás, zda lze tyto výrobky prodat a finanční prostředky využít k činnosti školy, aniž bychom museli vykazovat vedlejší hospodářskou činnost?
Související předpisy:
* § 2, 61 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)
* § 122 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon
ODPOVĚĎ:
Takovýto postup bez dalších (administrativních) úprav není možný. Zamýšlená činnost (prodej výrobků a využití výnosu tohoto prodeje) nese zjevné znaky činnosti, kterou popisuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, jako činnost podléhající živnostenskému oprávnění (§ 2 cit. zákona). Problém je v tom, že uvedená činnost není (z podstaty) součástí hlavní činnosti příspěvkové organizace, jak byla vymezena zřizovací listinou. Proto by zamýšlená aktivita spočívající v prodeji výrobků znamenala tzv. nedovolené podnikání s možností sankce podle § 61 odst. 3 písm. a) živnostenského zákona (pokuta do výše 10 000 Kč).
K uvedené činnosti je tedy třeba nezbytně nejprve zajistit souhlas zřizovatele s doplňkovou činností (vyznačenou ve zřizovací listině) a následně pak ohlášení předmětu činnosti jako živnosti volné podle příslušných ustanovení živnostenského zákona.
Podle okolností případu by bylo ještě na místě zkoumat, zda v takovém případě nejde o produktivní činnost žáků, protože by činnost žáků školy v rámci praktického vyučování přinášela škole příjem (§ 122 odst. 1 školského zákona). Pak by žákům náležela odměna za produktivní činnost podle téhož ustanovení školského zákona.