• Oblíbené
  • Poznámka

Sdílení pedagogové - naděje pro malé školy ve společenství obcí

Vydáno: 4 minuty čtení

Od ledna 2024 zavedlo ministerstvo vnitra institut tzv. kvalifikované meziobecní spolupráce - společenství obcí (řekněme DSO 2.0). Cílem je podpořit a usnadnit dobrovolnou spolupráci obcí za účelem efektivnějšího poskytování služeb a výkonu agend podle místních potřeb.

Sdílení pedagogové - naděje pro malé školy ve společenství obcí
Mgr.
Jakub
Černý,
Ph.D.,
poradce ministra vnitra pro legislativu a veřejnou správu
Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ostatními resorty postupně pracuje na odstraňování zbytečných bariér efektivní meziobecní spolupráce, proto od počátku nabízí institut společenství obcí oproti běžným dobrovolným svazkům navíc možnost sdílet mezi obcemi kapacity úředníků pro potřeby výkonu základní přenesené působnosti. Návrhem poslance Lukáše Vlčka se od poloviny tohoto roku možnost spolupráce formou sdílení personálních kapacit rozšiřuje na všechny zaměstnance včetně možnosti využít kapacity úředníků společenství obcí pro výkon přenesené působnosti obce (s výjimkou úkonů v působnosti ORP), a dokonce na
možnost sdílet kapacity pedagogů
.
Zákon o pedagogických pracovnících dosud vyžadoval, aby byla přímá pedagogická činnost zajištěna výhradně vlastními zaměstnanci školy. Tato podmínka v případě typických (tedy malých) českých škol v praxi znamená, že některé profese jsou v regionech nedostupné, protože (mimo jiné) školy jsou schopny těmto profesím nabídnout jen zlomky úvazků a rozhodně ne zázemí profesní komunity.
Konkrétně hovoříme o profesích, jako jsou školní psychologové či rodilí mluvčí cizích jazyků. Tito, pokud se rozhodnou v regionech v menších školách působit, obvykle nyní musí svůj plný úvazek skládat z dílčích úvazků u několika institucí.
Od příštího školního roku to ale půjde i jinak.
Díky návrhu poslance Lukáše Vlčka bude možné, aby školy zřizované členskými obcemi sdruženými ve společenství využívaly zaměstnance společenství obcí či společenstvím zřízených organizací (v tomto případě typicky škol) jako své vlastní. Jinými slovy - bude možné zaměstnat i pedagogické pracovníky přímo ve společenství obcí nebo v organizaci, kterou společenství obcí zřizuje (typicky ve svazkové škole), a využívat je školami členských obcí, jako by to byli jejich vlastní zaměstnanci. Stačit bude upravit tuto spolupráci ve stanovách a v dohodě mezi ředitelem a společenstvím obcí.
Krok k multioborovým týmům a atraktivitě práce v regionech
Změna, která výše uvedené sdílení zaměstnanců ve společenství obcí neomezuje jen na pedagogy, ale umožňuje jej u všech zaměstnanců včetně úředníků, by měla zatraktivnit pracovní místa v regionech. Obce a jejich organizace budou při spolupráci ve společenství totiž moci nabízet stabilní plné úvazky, působení v týmu (profesní komunitě) obdobných specialistů, který bude účelné i ekonomické díky sdružení kapacit pro potřeby širšího mikroregionu vytvářet, a případně i konkurenceschopnější odměňování (zaměstnanci ve společenství nejsou vázáni „tabulkami“).
V ideálním případě by změna měla podpořit mimo jiné i vytváření multioborových intervenčních týmů (např. týmů duševního zdraví) složených nejen z podpůrných pedagogických pozic, ale i dalších specialistů, a to pro potřeby celého mikroregionu, neboť působení těchto týmů ve školách a školských zařízeních bude administrativně významně usnadněno. Změna též přináší mnohem snazší vykrývání kapacit škol ve společenství v případě potřeby zajistit suplování či dlouhodobější zástup (ovšem pouze ze svazkové školy, nebo z řad zaměstnanců společenství obcí, nikoli jiných nesvazkových škol, byť ve společenství).
Nevyřešená otázka financování
Stále ovšem zůstává nevyřešena otázka financování sdílených pedagogických a případně i nepedagogických zaměstnanců systémově ze státního rozpočtu, pokud tito sdílení zaměstnanci škol nebudou zaměstnáni ve svazkové škole, ale přímo ve společenství obcí. Pokud tedy společenství obcí nesdruží své školy do svazkové školy, nebo alespoň jednu svazkovou školu pro potřeby sdílení zaměstnanců nezřídí, může nový institut sdílených zaměstnanců využít, ale financování těchto pozic musí zajistit - tak jako se to leckde děje i dnes - ze svého rozpočtu.
Mgr. Jakub Černý, Ph.D.,
poradce ministra vnitra pro legislativu a veřejnou správu
Která změna v pracovním životě pro vás byla ta nejdůležitější?
Zřejmě přeskok z nevládního neziskového sektoru do toho vládního, sice také neziskového, ale přemýšlením i potenciálem dopadu aktivit odlišného. A jsem za tu změnu rád.

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu