Nedávná hektická doba často se měnících podmínek činnosti základní školy neumožňovala se systémově věnovat aktualizaci školního řádu a vyjevila jeho dosud skrytá „kritická místa“. Cílem článku je shrnout momenty, ve kterých změněná právní úprava ovlivňuje obsah školního řádu, a popsat některá častá pochybení obsažená ve školních řádech, a tím přispět ke zpracování přehledných, obsahově správných školních řádů bez „izolovaných“ dodatků.
Změny školního řádu vyvolané právními předpisy
Změny školního řádu základní školy jsou spojeny s následující právní úpravou:
*
S účinností od 11. 7. 20201)bylo do školského zákona doplněno ustanovení § 30 odst. 3:
Školní řád nebo vnitřní řád může omezit nebo zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů.
*
S účinností od 25. 8. 20202) bylo do školského zákona zapracováno ustanovení § 184a vymezující zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve školách.
*
Dne 7. 2. 2022 nabyl účinnosti zákon č. 26/2022 Sb., o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19 a o změně zákona č. 520/2021 Sb., o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění COVID-19.
Základní obsah školního řádu základní školy
Základní obsah školního řádu základní školy vyplývá z § 30 odst. 1 až 3 školského zákona a je vyjádřen následujícím schématem.
Při zpracování školního řádu však základní škola nemůže zůstat pouze na úrovni ustanovení § 30 školského zákona. Důvod spočívá v tom, že ustanovení upravující práva a povinnosti žáků, práva a povinnosti zákonných zástupců žáků, pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků jsou vymezena i v jiných částech školského zákona nebo v jiných právních předpisech.3)
Práva a povinnosti žáků
Při kontrole a aktualizaci obsahu školního řádu je vhodné věnovat pozornost
právům
žáka, která vyplývají z relativně nedávných změn právních předpisů. Jedná se o:*
právo na přizpůsobení způsobu