Školní stravování v době prázdnin a při absenci

Vydáno:

Dle § 119 zákona č. 561/2004 Sb. (školský zákon) je možno poskytovat školní stravování ve výši finančního normativu ve školní jídelně také v době školních prázdnin. Je toto podmíněno zároveň pobytem ve školní družině? Podle § 4 odst. 9 vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, se za pobyt ve škole pro účely školního stravování považuje jen první den neplánované nepřítomnosti. Nejsou tyto dva paragrafy v rozporu? Zdá se mi nelogické, že v době nemoci nemůže být školní stravování poskytováno a v době prázdnin ano. Můžete mi k tomu podat správný výklad?

Školní stravování v době prázdnin a při absenc
PhDr. Mgr.
Jiří
Valenta
 
 
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
 
§ 117, 119, 122 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění p. p.
 
§ 4 vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění p. p.
Ustanovení vyhlášky (v daném případě vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování) není a nemůže být v rozporu s ustanovením školského zákona. Uvedené ustanovení vyhlášky nijak
neupravuje ani nemodifikuje definici nároku na školní stravování
– tuto definici obsahuje jednoznačně ustanovení § 122 školského zákona. Vyhláška jako podzákonný právní předpis nemůže zákonnou definici tohoto nároku nijak omezit nebo naopak rozšířit – k tomu chybí výslovné zmocnění v zákoně. Kromě toho platí, že
případnou kolizi norem (pravidel) upravených v právních předpisech různé právní síly je nutné samozřejmě řešit ve prospěch normy obsažené v právním předpisu vyšší právní síly (zde v zákoně).
Případná existence normy obsažené ve vyhlášce, jež by byla v rozporu se zákonem, by tak nutně znamenala povinnost školy ignorovat příslušné ustanovení vyhlášky, a to právě pro jeho rozpor se zákonem. Znovu však zdůrazněme, že v daném případě nejde o rozpor s definicí nároku na školní stravování obsaženou v ustanovení § 122 školského zákona, ale výlučně o technické řešení situace, kdy objednané školní stravování nelze realizovat vzhledem k neplánované nepřítomnosti žáka ve škole nebo školském zařízení. Absence takového technického ustanovení ve vyhlášce by znamenalo zbytečné spory mezi školní jídelnou a zákonnými zástupci žáků.
Pokud jde o samotný dotaz týkající se stravování žáků školní družiny v době školních prázdnin, pak je nutno opět vyjít z ustanovení § 122 školského zákona. Podle tohoto ustanovení platí: žákům základních škol se poskytuje hmotné zabezpečení, které zahrnuje školní stravování po dobu jejich pobytu ve škole a ve školském zařízení podle § 117 odst. 1 písm. b) a c). Důležitý je zde odkaz na ustanovení § 117 odst. 1 písm. b) a c) školského zákona, které váže podmínku pobytu ve školském zařízení při poskytnutí školního stravování právě a jen na školská výchovná a ubytovací zařízení poskytující celodenní výchovu, ubytování a stravování, popřípadě zotavovací pobyty dětí a žáků ve zdravotně příznivém prostředí bez přerušení vzdělávání (tj. školská zařízení, jako jsou domovy mládeže, internáty, školy v přírodě apod.).
Stejnou podmínku (tj. podmínku pobytu ve školském zařízení pro poskytování školního stravování) pak opakovaně stanoví právě jen vůči těmto typům školských zařízení i ustanovení § 119 školského zákona. Z uvedeného lze dovodit, že
poskytnutí školního stravování v době školních prázdnin není v případě žáků školní družiny podmíněno jejich pobytem ve školní družině.
Ostatně již z okolnosti, že toto ustanovení § 119 školského zákona umožňujícího poskytování školního stravování i v době školních prázdnin bylo do zákona vloženo teprve nedávno novelou zákona (provedenou zákonem č. 472/2011 Sb. s účinností od 1. 1. 2012), lze dovodit úmysl zákonodárce (tzv. ratio legis) poskytnout možnost (nikoli povinnost) školního stravování v době školních prázdnin bez ohledu na to, zda je školní družina v provozu.

Související dokumenty

Pracovní situace

Školní stravování „předškoláka“ – vymáhání úhrady a prominutí dluhu
Poskytování dietního stravování v MŠ
Docházka do školy po ukončení posledního ročníku
Řízení zařízení školního stravování (školní jídelny, vývařovny, výdejny)
Školní stravování
Přihlašování ke stravování a odhlašování ze stravování
Dietní stravování
Závodní stravování
Stravování „cizích strávníků“
Správní řízení související s poskytováním školního stravování
Podmínky vzniku pracovního poměru, BOZP, hygienické požadavky (v zařízení školního stravování)
Objednávky pro zařízení školního stravování z hlediska zákona o registru smluv
Elektronická evidence tržeb (EET) ve školských zařízeních poskytujících školní stravování a ubytování
Spotřební koš
Provozovatelé stravovacích služeb
Hygiena potravin a legislativa
Následky nedodržení zásad správné hygienické a výrobní praxe
Hygienické požadavky na pracovníka
Pracovní cesta kratší než 5 hodin a závodní stravování
Mimoškolní akce školy – ubytování a stravování

Poradna

Příspěvek na stravné u pedagogů s různou odpracovanou dobou
Nárok na dotovanou stravu v době konání praxe
Stravenkový paušál
Daňová uznatelnost výdajů na stravování při školní akci
Povinnost plnění spotřebního koše v soukromé MŠ, pokud nepobíráme dotace na stravu
Stravování české školní inspekce
Ochranné pomůcky učitelky MŠ při stravování
Nevyzvednutý přeplatek stravného ve školní jídelně
Odpis zboží ze skladu
Zdravotní průkaz
Soukromá škola - stravování
Zbytkové obědy ve školní jídelně

Zákony

561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)

Vyhlášky

107/2005 Sb. o školním stravování