Stravné

Vydáno:
Stravné
Příspěvková organizace (zřizovatelem je KÚ) umožňuje svým zaměstnancům stravování ve své vlastní školní výdejně (obědy dováží od jiné organizace – zřizovatelem je rovněž KÚ), zaměstnanec odpracuje směnu delší než 3 hodiny (na pracovní cestu, která trvá déle než 5 hodin, odjede například až odpoledne). Má nárok na stravné vyúčtované v cestovním příkaze a zároveň na stravu ve školní výdejně?
Související předpisy:
* zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
* vyhláška č. 84/2005 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě, ve znění pozdějších předpisů
ODPOVĚĎ:
Podstata předloženého dotazu spočívá v tom, zda je nebo není možný souběh poskytování stravného a zvýhodněného stravování ze strany zaměstnavatele vůči svým zaměstnancům.
Vzhledem k tomu, že předmětná příspěvková organizace je zřízena KÚ, samostatným územním celkem, vztahuje se na ni právní úprava financování závodního stravování obsažená ve vyhlášce Ministerstva financí č. 84/2005 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky, ve znění pozdějších předpisů, která nabyla účinnosti dnem 1. 3. 2005. Tato vyhláška byla poprvé novelizována vyhláškou č. 94/2006 Sb. s účinností dnem 1. 4. 2006 a podruhé vyhláškou č. 17/2008 Sb. s účinností dnem 1. 2. 2008. Uvedená poslední novela je nejvýznamnější.
Především je třeba důrazně připomenout, že zaměstnanci nikdy nemůže na stravování za sníženou cenu vzniknout nárok, může mu být pouze poskytnuto ze strany zaměstnavatele, pokud jsou splněny podmínky stanovené zvláštními právními předpisy upravujícími závodní stravování. A pro zaměstnance zmíněné příspěvkové organizace je tímto zvláštním právním předpisem citovaná vyhláška Ministerstva financí.
V poslední citované novele základní vyhlášky Ministerstva financí byla totiž změněna rozhodující podmínka pro poskytování zvýhodněného stravování, a to tak, že nutnost výkonu práce zaměstnance pro organizaci (zaměstnavatele) je alespoň 3 hodiny v daném kalendářním dni v místě výkonu práce sjednaném v pracovní smlouvě (zaměstnance). Do nabytí účinnosti této poslední změny byla povinnost odpracovat zaměstnancem alespoň 3 hodiny vázána na odpracovanou směnu. Z uvedeného tedy vyplývá, že pokud zaměstnanec bude vykonávat práci v místě výkonu práce sjednaném ve své pracovní smlouvě alespoň 3 hodiny v kalendářním dni, může dostat zlevněné stravování a musí dostat stravné při vyslání na pracovní cestu, pokud budou splněny podmínky pro jeho přiznání podle zvláštního právního předpisu, tedy zákoníku práce – zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů.