Studijní volno v mateřské škole
Je v souladu s platnou legislativou podporovat z provozního rozpočtu studium speciální pedagogiky u učitelek MŠ ve speciálních třídách? Pokud ho plně hradíme, může zaměstnanec na toto studium čerpat studijní volno?
Související předpisy:
* § 6, 24 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění p. p.
* § 205, 232, 234 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
ODPOVĚĎ:
Podle ustanovení § 6 odst. 2 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, je podmínkou získání odborné kvalifikace učitele mateřské školy, který vykonává přímou pedagogickou činnost ve třídě nebo škole zřízené pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, mimo jiné také studium zaměřené na speciální pedagogiku. Proto je nepochybně absolvování tohoto studia v zájmu zaměstnavatele. Z tohoto důvodu lze bez jakýchkoliv pochybností aplikovat ustanovení § 205 zákoníku práce, podle kterého platí, že „účast na školení, jiná forma přípravy nebo studium, v nichž má zaměstnanec získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce, které je v souladu s potřebou zaměstnavatele, zasahuje-li do pracovní doby, je překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu.“ Rozsah tohoto pracovního volna je dán ustanovením § 232 zákoníku práce. Při tomto studiu tedy náleží zaměstnanci v prvé řadě řádné pracovní volno (jde o překážku v práci na straně zaměstnance), a to s náhradou platu.
Pokud jde o případnou úhradu dalších nákladů spojených s tímto studiem zaměstnance (zejména například úhradu školného), nic nebrání zaměstnavateli takovou úhradu provést (a to buď částečnou nebo i úplnou), protože jde o studium, které zaměstnanec absolvuje v jeho zájmu. Na tuto úhradu (na rozdíl od výše uvedeného placeného pracovního volna) však není právní nárok a záleží jen na vůli zaměstnavatele a samozřejmě jeho rozpočtových možnostech. Pro úplný soulad s právními předpisy je třeba tuto případnou platbu zahrnout do plánu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, který vydává ředitel školy podle ustanovení § 24 odst. 3 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících. Podmínkou takto poskytnutých plnění není uzavření dohody o zvýšení kvalifikace podle ustanovení § 234 a následně zákoníku práce, ale její uzavření rozhodně lze doporučit, aby měl zaměstnavatel jistotu, že zaměstnanec finanční prostředky vložené do podpory jeho studia „vrátí“ tím, že setrvá u zaměstnavatele po sjednanou dobu.