Soudní spor, v jehož průběhu soud řešil i otázku údajného sexuálního zneužití žáků učitelem, jistě v každém pedagogovi vyvolal zamyšlení nad hranicemi jednání, které vytyčuje trestní zákoník. Cílem článku je uvedení pouze základních informací o trestném činu pohlavního zneužití.
Trestný čin pohlavního zneužití
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová,
Ph.D.,
specialistka na školskou problematiku
Vymezení obsažené v trestním zákoníku
Strohá formulace § 187 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění uvádí:
Kdo vykoná soulož s dítětem mladším patnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let.
Pro pedagogické pracovníky je dále důležitý § 187 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění, který zohledňuje zvláště přitěžující okolnosti spáchání trestného činu:
Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším patnácti let svěřeném jeho dozoru, zneužívaje jeho závislosti nebo svého postavení a z něho vyplývající důvěryhodnosti nebo vlivu.
Co to znamená?
Po přečtení výše uvedeného textu trestního zákoníku se pedagogičtí pracovníci obvykle zajímají o to, co trestní zákoník označuje jako „jiným způsobem pohlavně zneužije“.
Za „jiný způsob pohlavního zneužití“ se považují zásahy do pohlavní sféry poškozených, kdy pachatel jedná s úmyslem dosáhnout svého sexuálního vzrušení. Uvedený zásah může mít různou intenzitu. Podle autorů publikace
Trestní zákoník: komentář
(Praha: C. H. Beck, 2010) jsou za jiný způsob pohlavního zneužití důvodně považovány pouze intenzivnější zásahy do pohlavní sféry poškozených (např. ohmatávání prsou nebo pohlavních orgánů, orální pohlavní styk) a nesprávně jsou někdy v praxi posuzovány jako trestný čin pohlavního zneužití i jednorázové letmé dotyky přes oděv.1)Pachatel a zavinění
Pachatelem trestného činu pohlavního zneužití může být fyzická i právnická osoba, přičemž při pohlavním zneužití u pachatele nemusí dojít k pohlavnímu ukojení. Trestný čin pohlavního zneužití je úmyslný trestný čin.
Závěrem
Zda určitá osoba spáchala, nebo nespáchala trestný čin, samozřejmě rozhoduje soud. Pedagogickým pracovníkům lze doporučit, aby při práci s dětmi, žáky a studenty vždy pečlivě zvážili důvodnost svého jednání.
1 Viz ŠÁMAL, P.
Trestní zákoník: komentář.
Velké komentáře, sv. 2. Praha: C. H. Beck, 2010, s. 1861. ISBN 978-80-7400-109-3.