Výpis z trestního rejstříku

Vydáno:
Výpis z trestního rejstříku
PaedDr.
Jan
Mikáč
 
 
Musí základní škola vyžadovat při přijetí nového zaměstnance výpis z trestního rejstříku? A záleží na tom, zda ho přijímá na pozici učitele, účetní aj.?
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
 
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
 
zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění p. p.
 
vyhláška č. 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených MŠT, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí, ve znění p. p.
Pedagogickým pracovníkem může být podle zákona o pedagogických pracovnících ten, kdo je bezúhonný (§ 3). Za bezúhonného se pro účely tohoto zákona považuje ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin nebo za trestný čin nedbalostní spáchaný v souvislosti s výkonem činnosti pedagogického pracovníka, pokud se na něj nehledí, jako by nebyl odsouzen. Bezúhonnost prokazuje fyzická osoba před vznikem pracovněprávního vztahu předložením výpisu z evidence Rejstříku trestů. Výpis nesmí být starší než 3 měsíce. Zaměstnavatel je povinen vždy vyžadovat u pedagogických pracovníků výpis z Rejstříku trestů. Zákon o pedagogických pracovnících se nevztahuje na nepedagogické pracovníky organizace. Zde záleží na rozhodnutí ředitele organizace, zda bude výpis požadovat nebo ne.
Zaměstnavatel nesmí podle § 316 zákoníku práce vyžadovat od zaměstnance informace, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce a se základním pracovněprávním vztahem. Nesmí vyžadovat informace o trestněprávní bezúhonnosti. To však neplatí, jestliže je pro to dán věcný důvod spočívající v povaze práce, která má být vykonávána, a je-li tento požadavek přiměřený, nebo v případech, kdy to stanoví tento zákon nebo zvláštní právní předpis.
Veřejný ochránce práv ve svém materiálu z roku 2011 uvádí: „Bude tedy zajisté namístě, pokud na pozici vychovatele dětského domova, jakož i na jiná pracovní místa v takovém či obdobném zařízení, nebude přijata osoba odsouzená např. za pohlavní zneužívání či týrání svěřené osoby.“ Takovéto nebezpečí hrozí nejen u pedagogů, ale i nepedagogických pracovníků, kteří během výkonu své práce přicházejí do kontaktu s dětmi, žáky, studenty. Například vyhláška č. 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol, připouští možnost, aby dohled nad žáky vykonávali kromě pedagogických pracovníků i jiní zletilí zaměstnanci školy nebo školského zařízení.
Na místo účetní by neměla být jistě přijata osoba, která byla odsouzena za majetkovou trestnou činnost, zpronevěru. Proto požadavek na předložení výpisu z Rejstříku trestů nepedagogickými zaměstnanci ve školství může být přiměřený a odůvodnitelný.
I když bude mít uchazeč záznam v Rejstříku trestů, nemůže být jakýkoli záznam automaticky důvodem jeho odmítnutí. Vždy je nutné posoudit povahu trestné činnosti uchazeče vzhledem k charakteru práce, kterou by měl vykonávat.