Vintage znamená v doslovném překladu starý, klasický, historický. Pro vintage styl jsou charakteristické světlejší neutrální tóny šedé, béžové či pískové a jemné, jakoby zaprášené, pastelové odstíny zelené, velmi často bývá vidět odstín mint neboli mátově zelená. Dále jsou to barvy jemně tyrkysová, azurová či růžová, obvykle v podobě starorůžové. Věřte, že výrobou vintage papíru děti opravdu nadchnete, protože jednoduchou technikou vyrobí z obyčejného bílého papíru něco tak originálního, kouzelného a mimořádného.
Výroba vintage papíru
Alexandra
Hejlová,
výtvarnice
Budeme potřebovat:
-
bílý kancelářský papír, popřípadě obálky, sáčky apod.
-
instantní kávu
-
v druhé variantě - ovocný čaj
-
podnos či prkno, na které pokládáme mokrý papír
-
hlubší mísu, ve které budeme míchat kávu nebo čaj
-
troubu, žehličku (pokud je to možné)
-
přírodní provázek nebo bílou textilní krajku
-
tuhé lepidlo v tubičce značky Herkules
-
děrovačku
Postup:
1.
Nejprve si připravíme bílý kancelářský papír, bílé obálky, pytlíčky, ty jsou určeny pro ty nejmenší, budou mít menší práci s další výrobou dekorativních předmětů z našeho vyrobeného vintage papíru.
2.
V první variantě použijeme kávu. Když máme důkladně papír zmačkaný do kuličky (což zní možná podivně, ale podle toho, jak jsme důkladně mačkali papír, takový bude konečný výsledek našeho vintage papíru, zmačkaný papír určuje, jaká bude kresba a jakého odstínu dosáhneme, kam se nejvíc vpije tekutina atd.), znovu jej rozbalíme a řádně uhladíme. Následně si připravíme vodu, kterou necháme přejít varem, a zalijeme s ní opravdu hodně silnou kávu, to znamená cca 6 polévkových lžic na zhruba 3 dcl vody. Pořádně promícháme a do silné kávy postupně a velmi pomalu a s citem namáčíme jednotlivé papíry. Opatrně je vyndáme a dáváme pozor, aby se nám nepoškodily, nepotrhaly, a opět velmi opatrně je klademe jednotlivě na podnos či prkno, zkrátka na rovný povrch, kde nám budou papíry zasychat. Pokud máte možnost, je nejlepší způsob, pro dokonalý efekt, nechat papíry zapéct v troubě cca 10 minut, pečlivě hlídat a po zaschnutí vyjmout. Další možností je papír přežehlit, ale v tomto případě až po důkladném zaschnutí. Pokud dojde k tomu, že se nám papír při namáčení v kávě potrhal, nevadí, použijeme i ten.
3.
Variantou druhou je namáčení bílého papíru do silného ovocného čaje. Tam je zapotřebí více namáčet, aby kresba vintage papíru měla nádech modrorůžové barvy.
4.
Teď máme vyrobený vintage papír, ze kterého si vytvoříme například obálky, což pro nás znamená, že přeložíme na půl papír formátu A4, boční strany přelepíme tuhým lepidlem, horní část necháme volnou. Tudy budeme vkládat dárky či jiné předměty, kterými chceme někoho obdarovat. Horní část přeložíme, vezmeme děrovačku a na každé straně uděláme dírku na provlečení provázku či krajky. Dortovou papírovou krajku, kterou seženete v každém papírnictví, vezmeme a různě vystříháme a přikládáme a lepíme tak, abychom odekorovali naši dárkovou taštičku. Ti, co už pracovali rovnou se sáčky a obálkami, zdobí dle vlastní fantazie.
5.
Když máme hotovo, můžeme k dárkovým taštičkám přidat visačku, kterou opět vyrobíme z vintage papíru, aby nám ladila s taštičkou barevně i s dekorem krajky.
Vintage papírové dárkové taštičky máme hotové. Pevně věřím, že dnešní vytváření pro vás bude zajímavé a inspirativní, a tentokrát i velmi zábavné.