Vyúčtování daně z příjmů FO a z funkčních požitků
Máme asi 40 zaměstnanců, z toho dva zaměstnance občany Slovenské republiky. Trvalé bydliště mají na Slovensku, v Česku mají „přechodné“, ale jsou tu již celé roky (na Slovenko jezdí jen na Vánoce, jsou tu rozhodně více jak 183 dnů) a veškeré příjmy jim plynou pouze z ČR. Pojištěni jsou u VZP. Podepsali Prohlášení. Musím za ně vyplňovat výše zmíněný formulář (MFin5459 vzor č. 14) - myslím tím Přílohu č. 2 Přehled souhrnných údajů zaznamenaných na mzdových listech poplatníků uvedených v § 2 odst. 3 zákona? Domnívám se, že ne, ale chci to mít potvrzené.
Související předpisy:
* § 2 odst. 3 zákona a § 37 č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
* sdělení č. j.: 100/2003 Sb., Smlouva se SR o zamezení dvojímu zdanění u daní z příjmu a majetku
ODPOVĚĎ:
Příloha č. 2 Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků s názvem „Přehled souhrnných údajů zaznamenaných na mzdových listech poplatníků uvedených v § 2 odst. 3 zákona“ (Tiskopis 25 5530 MFin 5530 – vzor č. 5). Tuto Přílohu č. 2 vyplňuje za všechny daňové nerezidenty ČR, kterým dotyčný zaměstnavatel v roce 2008 vyplácel nebo zúčtoval příjem ze závislé činnosti. Není přitom podstatný způsob zdanění, zda se jednalo o srážkovou daň nebo zálohu na daň.
Třebaže slovenský zaměstnanec žije dlouhodobě v ČR, tak se zpravidla stále jedná o daňového rezidenta SR a tudíž o daňového nerezidenta ČR. Nad národním zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, totiž stojí mezinárodní daňová smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a SR. Podle této smlouvy je stěžejní, ke kterému státu má dotyčný poplatník užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů). A protože má rodinu na Slovensku, pak je nasnadě, že středisko jeho životních zájmů zůstává na Slovensku, a to přes dlouhodobý pracovní pobyt v ČR. Jak dlouho takovýto poplatník pobývá v ČR již není podstatné. V pochybnostech lze požádat dotyčného zaměstnance, aby předložil potvrzení o jeho daňové rezidenci, které mu na vyžádání vystaví příslušný finanční úřad (český nebo slovenský). Jde-li tedy o daňového nerezidenta ČR – například na podkladě mezinárodní daňové smlouvy – ve smyslu § 2 odst. 3 zákona o daních z příjmů, pak patří do zmíněné přílohy č. 2.
K samotnému tiskopisu přílohy č. 2 platnému pro zdaňovací období 2008 dodejme, že do sloupce č. 14 plátce daně uvede úhrn pojistného sraženého nebo uhrazeného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a na všeobecné zdravotní pojištění, které je podle zvláštních právních předpisů (zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších právních předpisů) ze svých příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků povinen platit poplatník a u poplatníka, na kterého se vztahuje povinné zahraniční pojištění stejného druhu, příspěvky poplatníka na toto zahraniční pojištění (pozor: nejedná se tedy o „povinné pojistné“ podle § 6 odst. 13, ale o pojistné uvedené v § 38j odst. 8 zákona o daních z příjmů).
Na vzoru č. 5 došlo dále k rozšíření o „část zdaňovacího období“, a to v souvislosti s podáním podle § 40b (účinky insolvenčního řízení) zákona o správě daní a poplatků.
Dodejme, že Vyúčtování včetně Přílohy č. 2 lze vyplnit a odeslat v elektronické podobě.