Článek je věnován důležité a současně z hlediska zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví (dále jen „BOZ“) dětí a žáků náročné činnosti škol - výuce plavání.1),2) Autoři formulují odpovědi na dvě základní otázky - Kdo je povinen zajistit BOZ dětí a žáků při výuce plavání a kdo je odpovědný za škodu způsobenou dítěti nebo žákovi při výuce plavání?
Výuka plavání - zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví a odpovědnost za škodu
Mgr. Bc.
Adam
Hlaváč,
právník v advokátní kanceláři v Pardubicích
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová,
Ph.D.,
specialista na školskou problematiku
Obsah článku se vztahuje jak na činnost škol veřejných, tak neveřejných. Případné odlišnosti týkající se škol neveřejných jsou v textu vyznačeny. Dále autoři upozorňují, že právní výklad a metodické pokyny MŠMT uvedené v textu nejsou ze své povahy právně závazné.
Výuka plavání - varianty organizačního a personálního zajištění
Velké množství mateřských, základních a středních škol v rámci poskytovaného vzdělávání realizuje výuku plavání. Tehdy je výuka plavání činností uskutečňovanou danou mateřskou, základní a střední školou v souladu s rámcovým vzdělávacím programem a školním vzdělávacím programem dané mateřské, základní a střední školy.
Při zajištění výuky plavání je nutné jednoznačně vyčlenit:
-
u kterého subjektu (zařízení) může výuka probíhat,
-
jací pracovníci mohou, resp. musí výuku zajišťovat.
V článku jsou analyzovány případy, kdy je výuka plavání organizována u subjektu, který není zapsán v rejstříku škol a školských zařízení, a prostřednictvím plavecké školy, která je zapsána v rejstříku škol a školských zařízení.
Z úhlu pohledu personálního zajištění je nutné věnovat pozornost tomu, zda osoby zajišťující výuku plavání jsou, nebo nejsou zaměstnanci - pedagogickými pracovníky mateřské, základní nebo střední školy.
Výuka plavání je zajištěna u subjektu, který není zapsán v rejstříku škol a školských zařízení
Zřejmě nejčastějším způsobem je zajištění výuky plavání v „běžném“ bazénu, lázních, tj. u fyzické nebo právnické osoby, která není zapsána v rejstříku škol a školských zařízení a provozuje vázanou živnost Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti ... podle přílohy 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), v platném znění.
Při zajištění výuky plavání u takového zařízení, je nutné ujasnit:
-
kdo má zajišťovat vzdělávání ve formě výuky plavání,
-
kdo, jak a kým má zajišťovat BOZ dětí a žáků,
-
kdo je odpovědný za případnou újmu nebo škodu vzniklou dítěti nebo žákovi při výuce plavání.
I v případě, kdy je výuka plavání organizována u subjektu, který není zapsán v rejstříku škol a školských zařízení, musí být výuka v souladu s § 7 odst. 7 školského zákona zajišťována pedagogickými pracovníky. Jednotlivé varianty uvedeného zajištění rozvádí v příkladu 15 Právní výklad k § 23 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), a § 132 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů:3)
-
Kmenová škola může zajišťovat výuku plavání prostřednictvím svých vlastních učitelů (a tito tedy při výuce plavání vykonávají přímou pedagogickou činnost).
-
Kmenová škola uzavře smlouvu se zařízením, kde se výuka plavání uskutečňuje. Pokud škola uzavře zároveň pracovní smlouvy anebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr s jednotlivými pracovníky plaveckého zařízení, stávají se tito pedagogickými pracovníky, kteří mohou vykonávat přímou pedagogickou činnost. Pedagogičtí pracovníci kmenové školy vykonávají dohled nad žáky.
-
Kmenová škola uzavře smlouvu se zařízením, kde se výuka plavání uskutečňuje. Pokud škola neuzavře zároveň pracovní smlouvy anebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr s jednotlivými pracovníky plaveckého zařízení, mohou se na výuce podílet pracovníci zařízení jako instruktoři (tedy nikoliv jako pedagogičtí pracovníci) na základě smlouvy kmenové školy s daným zařízením. V takovém případě musí pedagogičtí pracovníci při výuce plavání vykonávat přímou pedagogickou činnost.
Poslední výše uvedenou situace popisuje také čl. II Metodického pokynu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT - 37471/2014, který zdůrazňuje, že pedagogický pracovník zajišťuje „pedagogickou stránku věci“ při výuce plavání, realizaci školního vzdělávacího programu: „Pokud se výuka plavání uskutečňuje u jiného subjektu, který není součástí školského rejstříku a ve kterém nepůsobí pedagogičtí pracovníci ve smyslu zákona č. 563/2004 Sb., je při výuce plavání po celou dobu nezbytná přítomnost pedagogických pracovníků příslušné základní školy, kteří v tomto případě zajišťují především naplňování školních vzdělávacích programů.“4)
Jednoduše řečeno, škola musí zajistit, aby výuku plavání realizovali (a proto i přímou pedagogickou činnost vykonávali) pedagogičtí pracovníci. Zda toho dosáhne tím, že bude využívat své „běžné“ pedagogické pracovníky, nebo se na základě pracovní smlouvy nebo dohod o pracích mimo pracovní poměr stanou pedagogickými pracovníky školy jiné osoby (instruktoři), není z právního hlediska podstatné.
Vyjádřeme výše uvedené informace schématy.
I------------------------------------------------------I I výuku plavaní vždy zajišťuje pedagogický pracovník I I---------------------------I--------------------------I I I------------------------------------I-----------------------------------I I na výuce plavání se nepodílejí zaměstnanci zařízení, ve kterém probíhá I I výuka I I------------------------------------I-----------------------------------I I I------------------------------------I-----------------------------------I I pedagogickým pracovníkem je pouze učitel kmenové školy I I (učitel MŠ, ZŠ, SŠ) I I------------------------------------I-----------------------------------I I I--------------------I-------------------I I I I--------------I------------------I I-----------------I--------------I I vykonává přímou pedagogickou I I vykonává tzv. nepřímou - I I činnost (vlastní výuka plavání) I I pedagogickou činnost (dohled) I I---------------------------------I I--------------------------------I I------------------------------------------------------I I výuku plavaní vždy zajišťuje pedagogický pracovník I I---------------------------I--------------------------I I I------------------------------------I-----------------------------------I I na výuce plavání se podílejí zaměstnanci zařízení, ve kterém probíhá I I výuka I I------------------------------------I-----------------------------------I I I--------------------I-------------------I I I I--------------I------------------I I-----------------I--------------I I na základě pracovní smlouvy, I I na základě smlouvy mezi I I DPP nebo DPČ se po dobu výuky I I kmenovou školou a zařízením, I I plavání stávají zaměsntanci I I ve kterém probíhá výuka I I kmenové školy, a to I I plavání, se podílejí pouze na I I pedagogickými pracovníky I I vlastní výuce plavání I I--I------------------------------I I (nestávají se však zaměstnanci I I I kmenové školy, ani I I I pedagogickými pracovníky) I I I--I-----------------------------I I I I I--------------------------I I I--------------------------I I I "běžní" pedagogičtí I I I pedagogičtí pracovníci I I I pracovníci kmenové školy I I I (zaměstnanci kmenové I I--I vykonávají tzv. nepřímou I I I školy) vykonávají přímou I I I pedagogickou činnost I I--I pedagogickou činnost I I I (dohled) I I I (zajišťují výuku I I I--------------------------I I I plavaní) i nepřímou I I I I pedagogickou činnost I I I--------------------------I I I (dohled) I I I pedagogičtí pracovnici, I I I--------------------------I I I kteří jsou mimo dobu I I I I výuky plavání I I I--------------------------I I I zaměstnanci zařízení, ve I I I zaměstnanci zařízení, ve I I--I kterém probíhá výuka I I I kterém probíhá výuka, se I I plavání vykonávají I I I současně s pedagogickým I I přímou pedagogickou I I--I pracovníkem kmenové I I činnost (vlastní I I školy podílí na výuce I I výuku plavání) I I plavání; nevykonává však I I--------------------------I I ani přímou, ani nepřímou I I pedagogickou činnost I I--------------------------I
Zopakujme, že ředitel školy zabezpečí vzdělávání ve formě výuky plavání pedagogickými pracovníky. Dále ředitel školy [jako osoba, která dle § 164 odst. 1 písm. b) školského zákona nese odpovědnost za to, že je výuka poskytována v souladu se školským zákonem] zajistí, aby právnická osoba vykonávající činnost školy a daná fyzická nebo právnická uzavřely smlouvu obsahující takové podmínky výuky plavání, při kterých je zajištěna BOZ dětí a žáků školy.
Jedná se zejména o ujednání související s:
-
dodržováním hygienických podmínek při výuce plavání v zařízení určeném k výuce plavání,
-
odbornou úrovní osob, které nejsou zaměstnanci - pedagogickými pracovníky mateřské, základní, střední školy, podílejících se na výuce plavání,
-
podmínkami zajištění BOZ dětí a žáků školy, zejména ve formě dohledu a poskytování poučení a informací souvisejících s výukou plavání.
Připomeňme, že mateřská, základní nebo střední škola (přesněji právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy) realizuje vzdělávání v souladu se školským zákonem, tj. i v souladu s rámcovým vzdělávacím programem a školním vzdělávacím programem dané školy.
Ustanovení § 29 odst. 2 školského zákona zcela explicitně stanoví, že školy a školská zařízení zajišťují BOZ dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech.5) Výuku plavání je nepochybně nutné považovat za součást vzdělávání (byla-li do školního vzdělávacího programu zařazena). Proto podle ustanovení § 29 odst. 2 školského zákona zajišťuje BOZ dětí a žáků v průběhu uvedeného vzdělávání (vlastní výuky plavání) a v průběhu s ním přímo souvisejících činností (např. při převlékání žáků v šatnách) mateřská, základní nebo střední škola.
Dle názoru autorů je v souvislosti s výukou plavání nutné rozlišit zajištění BOZ dětí nebo žáků, které
a)
organizačně zajistí škola, avšak nezajišťuje je bezprostředně svými zaměstnanci (např. smluvně zajistí hygienické podmínky při výuce plavání),
b)
povinně bezprostředně zajistí škola svými zaměstnanci (zejména poučení o BOZ, bezprostřední zajištění vlastní výuky plavání nebo při činnostech přímo souvisejících s výukou plavání).
Poučení o BOZ při výuce plavání a vlastní činnost při výuce plavání (ať již při výkonu přímé pedagogické činnosti nebo při výkonu dohledu) je tou formou zajištění BOZ dětí nebo žáků, kterou škola musí zajišťovat svými zaměstnanci (pedagogickými pracovníky, případně i dalšími, nepedagogickými pracovníky školy). Pokud k uvedeným zaměstnancům budou na základě pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti náležet i pracovníci plaveckého zařízení, bude zajišťovat BOZ dětí a žáků i jejich prostřednictvím.
Skutečnost, že BOZ dětí nebo žáků v uvedené formě je škola povinna zajistit svými zaměstnanci (nikoli zaměstnanci jiného subjektu), vyplývá výslovně z následujících ustanovení prováděcích vyhlášek:
-
Podle § 6 odst. 6 vyhlášky č. 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí, může dohled vykonávat vedle pedagogického pracovníka i jiný zletilý zaměstnanec školy nebo školského zařízení, jestliže byl o výkonu tohoto dohledu řádně poučen. O tomto poučení se provede záznam.6)
-
Podle § 3 odst. 1 vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, v platném znění, bezpečnost a ochranu zdraví žáků ve škole, při vzdělávání mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, a při akcích konaných mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje právnická osoba, která vykonává činnost školy, svými zaměstnanci, vždy však nejméně jedním pedagogickým pracovníkem. Zaměstnance, který není pedagogickým pracovníkem, může ředitel školy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků určit pouze, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.
Vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění, sice výslovně neobsahuje ustanovení, ve kterém se konstatuje, že dohled zajišťuje zaměstnanec školy, ze smyslu ustanovení § 5 této vyhlášky však lze jednoznačně dovodit, že dohled musí zajišťovat zaměstnanci školy. Uveďme alespoň § 5 odst. 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb., v platném znění:
Právnická osoba, která vykonává činnost mateřské školy, vykonává dohled nad dítětem od doby, kdy je učitel mateřské školy8) převezme od jeho zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby, až do doby, kdy je učitel mateřské školy8) předá jeho zákonnému zástupci nebo jím pověřené osobě. Předat dítě pověřené osobě lze jen na základě písemného pověření vystaveného zákonným zástupcem dítěte.
Vyhláška č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři, explicitně nestanoví, že BOZ (dohled) nad žáky v rámci „běžné“ výuky zajišťují zaměstnanci školy. Tato skutečnost však vyplývá z logiky věci a také z faktu, že pouze v případě praktického vyučování uskutečňovaného na pracovišti poskytovatele zajišťují dohled pověření zaměstnanci poskytovatele (instruktoři).7)
V případě, že smlouva mezi školou a zařízením, ve kterém probíhá výuka plavání, obsahuje ujednání, ve kterém se dané zařízení zavazuje při vlastní výuce plavání, resp. při jiných činnostech, jako je očista ve sprchách, převlékání v šatnách, zajistit BOZ dětí nebo žáků, pak uvedené ujednání nezbavuje školu povinnosti zajistit BOZ dětí nebo žáků svými zaměstnanci. Jednoduše řečeno, i v tomto případě je škola povinna zajistit BOZ dětí nebo žáků svými zaměstnanci, a to i když jejich BOZ zajišťují současně zaměstnanci zařízení, ve kterém probíhá výuka plavání.
Opět vyjádřeme uvedené informace schematicky (viz strana 17).
Posledním momentem souvisejícím s výukou plavání v zařízení, které není zapsáno v rejstříku škol a školských zařízení, je odpovědnost za škodu nebo újmu, která vznikla dítěti nebo žákovi při výuce plavání. Odpovědnost právnické osoby vykonávající činnost základní nebo střední školy za škodu nebo újmu vzniklou žákovi základní nebo střední školy zakotvuje § 391 odst. 2 a 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.
I---------------------------------------------------------------------I I smlouva školy a zařízení, ve kterém probíhá výuka plavání I I---------------------------------I-----------------------------------I I I------------------I---------------------I I I I--------------I------------------I I-----------------I--------------I I obsahuje ujednání, kterým se I I neobsahuje ujednání, kterým se I I zařízení zavazuje zajistit BOZ I I zařízení zavazuje zajistit BOZ I I dětí, žáků při vlastní výuce I I dětí, žáků při vlastní výuce I I plavání a při přímo I I plavání a při přímo I I souvisejících činnostech I I souvisejících činnostech I I--I------------------------------I I--I-----------------------------I I I I I--------------------------I I I--------------------------I I I BOZ dětí, žáků při I I I BOZ dětí, žaků při I I I vlastní výuce plavání a I I I vlastní výuce plavání a I I I při přímo souvisejících I I--I při přímo souvisejicich I I--I činnostech zajišťují I I činnostech zajišťuje I I současně jak zaměstnanci I I pouze škola I I zařízení, ve kterém I I zaměstnanci I I probíhá výuka plavaní, I I--------------------------I I tak škola svými I I zaměstnanci I I--------------------------I
Odpovědnost právnické osoby vykonávající činnost mateřské školy za škodu nebo újmu vzniklou dítěte mateřské školy zakotvuje § 2924 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Právnická osoba vykonávající činnost mateřské školy, základní školy nebo střední školy se nemůže smluvně zprostit odpovědnosti za újmu nebo škodu způsobenou dítěti nebo žákovi při výuce plavání.8)
V případě, že by smlouva mezi školou (přesněji právnickou osobou vykonávající činnost školy) a zařízením, ve kterém probíhá výuka plavání, obsahovala ujednání o tom, že zařízení, ve kterém probíhá výuka plavání, „přebírá“ odpovědnost za vzniklou škodu nebo újmu, jednalo by se výlučně o smluvní ujednání mezi těmito dvěma subjekty. Pro děti a žáky, resp. pro jejich zákonné zástupce, by z takového ujednání nic závazného nevyplývalo. Děti, žáci, popř. jejich zákonní zástupci, by mohli svůj případný nárok na náhradu újmy nebo škody utrpěné při výuce plavání nadále požadovat po škole, která je ze zákona odpovědná za škodu nebo újmu, která jim při výuce plavání vznikla.
Byť se právnická osoba vykonávající činnost školy nemůže smluvně zprostit odpovědnosti za újmu nebo škodu způsobenou dítěti nebo žákovi při výuce plavání, neznamená to, že je proti skutečnému škůdci nebo subjektu, který se zavázal k povinnosti zabezpečit BOZ dětí nebo žáků smluvním ujednáním, vyloučena možnost uplatnění postihu (regresu).9)Pokud bude skutečným škůdcem nebo smluvně k zajištění BOZ dětí nebo žáků zavázaným subjektem fyzická nebo právnická osoba, u které probíhá výuka plavání, pak vůči ní lze postih (
regres
) uplatnit. V Metodickém pokynu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT - 37471/2014, se uvádí: „Z hlediska právní jistoty lze doporučit, aby byl takový
regres
zakotven ve smlouvě uzavřené mezi těmito subjekty. V takovém případě je na místě v této smlouvě výslovně vymezit, v jakých konkrétních případech bude vůči právnické osobě, která vykonává činnost základní školy, za případnou škodu vzniklou žákům odpovídat zařízení, ve kterém je výuka plavání uskutečňována.“10)V tomto metodickém pokynu je tedy doporučeno - a lze se s tím jen ztotožnit -, aby smlouva mezi školou a zařízením, ve kterém probíhá výuka plavání, obsahovala jasné vymezení práv a povinností smluvních stran. To v praxi znamená zejména jednoznačné vymezení:
-
oblastí, ve kterých zařízení, ve kterém se uskutečňuje výuka plavání, zajistí BOZ dětí a žáků (např. teplota vody a vzduchu, hygienické podmínky při využití WC, sprch) a
-
činností, kdy na sebe dané zařízení dobrovolně přebírá odpovědnost za případnou újmu nebo škodu vzniklou dítěti nebo žákovi, tj. rozsah smluvně sjednané objektivní odpovědnosti tohoto zařízení.11)
Informace související odpovědností školy za újmu a škodu a smluvním ujednáním o odpovědnosti za újmu nebo škodu vyjádříme shrnujícím schématem.
I---------------------------------------------------------------------I I smlouva školy a zařízení, ve kterém probíhá výuka plavání I I---------------------------------I-----------------------------------I I I---------------------I I------------------I I I I I--------------I------------------I I-----------------I--------------I I neobsahuie mluvní ujednání I I obsahuie mluvní ujednání I I o tom, že zařízení, ve kterém I I o tom, že zařízeni, ve kterem I I probíhá výuka plavání, I I probíhá výuka plavání, I I v případě určitých činností I I v případě určitých činností I I na sebe dobrovolně přebírá I I na sebe dobrovolně přebírá I I odpovědnost za případnou I I odpovědnost za případnou I I škodu vzniklou dítěti, žákovi I I škodu vzniklou dítěti, žákovi I I--I------------------------------I I--I-----------------------------I I I I I--------------------------I I I--------------------------I I I za škodu, újmu vzniklou I I I za škodu, újmu vzniklou I I--I dítěti, žákovi při výuce I I--I dítěti, žákovi při výuce I I I plavání je odpovědná I I I plavání je odpovědná I I I škola I I I škola I I I--------------------------I I I--------------------------I I I I I--------------------------I I I--------------------------I I I v případě, že zařízení, I I I v případě, že zařízení, I I I ve kterém probíhá výuka I I I ve kterém probíhá výuka I I--I plavání je skutečný I I--I plavání je skutečný I I škůdce, škola může vůči I I I škůdce, škola může vůči I I zařízení uplatit
regres
I I I zařízení uplatit
regres
I I--------------------------I I I--------------------------I I I I--------------------------I I I v případě, ze zařízeni, I I I ve kterem probíhá výuka I I I plavaní, není skutečny I I I škůdce, ale zařízení se I I--I v daném případe smluvně I I zavazalo, k odpovědnosti I I za škodu, škola může I I vůči zařízeni uplatnit I I
regres
I I--------------------------I
Výuka plavání je zajištěna prostřednictvím plavecké školy zapsané v rejstříku škol a školských zařízení
Jak je známo, plavecké školy jsou školským účelovým zařízením (§ 16 vyhlášky č. 108/2005 Sb., o školských výchovných a ubytovacích zařízeních a školských účelových zařízeních, v platném znění), které je zapsáno v rejstříku škol a školských zařízení (§ 7 odst. 6 školského zákona).12)
Také v případě plaveckých škol zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení je nutné ujasnit:
a)
kdo má zajišťovat vzdělávání ve formě výuky plavání,
b)
kdo, jak a kým má zajišťovat BOZ dětí nebo žáků,
c)
kdo je odpovědný za případnou újmu nebo škodu způsobenou dítěti nebo žákovi při výuce plavání.
Jak již bylo uvedeno, plavecké školy jsou školským účelovým zařízením, a proto v souladu s ustanovením § 7 odst. 7 školského zákona v plavecké škole vykonávají přímou pedagogickou činnost pedagogičtí pracovníci.
Uvedené pedagogické pracovníky označuje nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, v platném znění, jako učitele (viz bod 13.1 přílohy nařízení vlády č. 75/2005 Sb., v platném znění).13) V Metodickém pokynu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT - 37471/2014, jsou zaměstnanci plavecké školy chápáni jako trenéři ve smyslu § 2 odst. 2 písm. h) zákona o pedagogických pracovních.
Je evidentní, že právnická osoba vykonávající činnost školy uzavře s právnickou osobou vykonávající činnost plavecké školy smlouvu obsahující ujednání o zajištění výuky plavání (např. využití bazénu v určitém čase, pravidla o dodržování hygienických podmínek při výuce plavání, podíl pedagogických pracovníků plavecké školy na výuce plavání).
Lze důvodně předpokládat, že na základě uvedené smlouvy vlastní výuku plavání v plavecké škole zapsané v rejstříku škol a školských zařízení zajišťují pedagogičtí pracovníci plavecké školy. Proto je možné konstatovat, že při výuce plavání v plavecké škole zapsané v rejstříku škol a školských zařízení je tak „automaticky“ zajištěno, že výuku realizují pedagogičtí pracovníci. Ohledně personálního zabezpečení vlastní výuky plavání Právní výklad k § 23 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), a § 132 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů vyčleňuje případ zajištění plavání plaveckou školou zapsanou v rejstříku škol a školských zařízení. Pro přehlednost uvádíme danou pasáž v širším (již výše uváděném) kontextu: „Specifická situace vzniká při výuce plavání. Pokud se jedná o výuku plavání (zejm. na základní škole), výuka musí být podle § 7 odst. 7 školského zákona zajišťována prostřednictvím pedagogických pracovníků. Kmenová škola může zajišťovat výuku plavání buď prostřednictvím svých vlastních učitelů (a tito tedy při výuce plavání vykonávají přímou pedagogickou činnost), anebo může uzavřít smlouvu se zařízením, kde se výuka plavání uskutečňuje. Pokud škola uzavře zároveň pracovní smlouvy anebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr s jednotlivými pracovníky plaveckého zařízení, stávají se tito pedagogickými pracovníky, kteří mohou vykonávat přímou pedagogickou činnost. Pedagogičtí pracovníci kmenové školy vykonávají dohled nad žáky. Pokud takové smlouvy nebo dohody uzavřeny nejsou, mohou se na výuce podílet pracovníci zařízení jako instruktoři (tedy nikoliv jako pedagogičtí pracovníci) na základě smlouvy kmenové školy s daným zařízením. V takovém případě musí pedagogičtí pracovníci při výuce plavání vykonávat přímou pedagogickou činnost. V případě uzavření smlouvy s plaveckou školou zapsanou ve školském rejstříku již není třeba uzavírat jednotlivé smlouvy nebo dohody s jejími učiteli, neboť tito mají
status
pedagogických pracovníků“ [zvýrazněno tučně autory článku].14)Na skutečnost, že v plavecké škole vykonávají činnost pedagogičtí pracovníci, klade důraz i Metodický pokyn Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT - 37471/2014: „Základní právní odlišností mezi výukou plavání zajišťovanou plaveckou školou jako školským účelovým zařízením a výukou zajišťovanou subjektem, který není součástí školského rejstříku, je skutečnost, že zaměstnanci právnické osoby vykonávající činnost plavecké školy jako školského účelového zařízení, kteří konají přímou vyučovací činnost přímým působením na vzdělávaného, jsou pedagogickými pracovníky ve smyslu zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Tito zaměstnanci jsou trenéry podle § 2 odst. 2 písm. h) zákona č. 563/2004 Sb. a musí splňovat podmínky stanovení § 3 a § 21. Uvedená skutečnost je podstatná s ohledem na § 7 odst. 7 školského zákona, ze kterého vyplývá, že výchovu a vzdělávání ve školách a školských zařízeních zajišťují pedagogičtí pracovníci této plavecké školy (nejlépe kvalifikovaní učitelé TV, trenéři).“
Jaký vliv na zajištění BOZ dětí nebo žáků při výuce plavání má skutečnost, že výuka probíhá v plavecké škole a část výuky zajišťují pedagogičtí pracovníci plavecké školy? Dle právního názoru autorů článku i v tomto případě realizuje vzdělávání mateřská škola, základní škola nebo střední škola v souladu se svým školním vzdělávacím programem; děti nebo žáky, kteří se učí plavat, jsou v době výuky plavání dětmi nebo žáky dané mateřské, základní nebo střední školy. Proto právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy je v souladu s ustanovením § 29 odst. 2 školského zákona povinna zajistit BOZ dětí nebo žáků. Na tomto faktu nic nemění, že výuka plavání probíhá v plavecké škole zapsané v rejstříku škol a školských zařízení.
Autoři článku se tedy ztotožňují s právním názorem P. Katzové, vyjádřeným v komentáři školského zákona: „... právnická osoba vykonávající činnost základní školy zajišťuje výuku plavání žáků (která je v souladu s § 2 odst. 3 vyhlášky č. 48/2005 Sb. součástí školního vzdělávacího programu školy) u jiné právnické nebo fyzické osoby (a to bez ohledu na to, zda se jedná o plaveckou školu jako školské účelové zařízení zapsané v rejstříku škol a školských zařízení či jiný subjekt ve školském rejstříku nezapsaný), nese povinnost zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví žáků stále právnická osoba vykonávající činnost základní školy.“15)
Jednoduše lze konstatovat, že povinnost zajistit BOZ dětí nebo žáků při výuce plavání v plavecké škole zapsané do rejstříku škol a školských zařízení se vztahuje na právnickou osobu vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy stejně, jako když je výuka plavání zajišťována v zařízení, které není zapsáno v rejstříku škol a školských zařízení.
Právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy může s plaveckou školou zapsanou v rejstříku škol a školských zařízení smluvně zajistit BOZ svých dětí nebo žáků např. v oblasti zajištění hygienických podmínek výuky. Stejně tak může smluvně sjednat, že i zaměstnanci (pedagogičtí pracovníci) plavecké školy budou zajišťovat BOZ dětí nebo žáků školy ve formě dohledu např. v šatnách nebo při vlastní výuce plavání. Na základě výše uvedených prováděcích vyhlášek je však evidentní (stejně jako v případě výuky plavání v zařízení, které není zapsáno v rejstříku škol a školských zařízení), že právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy je i v tomto případě povinna zajistit BOZ dětí nebo žáků při činnostech přímo souvisejících s výukou plavání (např. přesuny dětí, žáků mezi šatnou, sprchou a bazénem, převlékání v šatnách) a při vlastní výuce plavání zaměstnanci mateřské, základní nebo střední školy.
I v případě plavecké školy zapsané v rejstříku škol a školských zařízení platí obecné pravidlo, že v případě újmy nebo škody způsobené dítěti mateřské školy, žákovi základní školy nebo střední školy je za uvedenou újmu nebo škodu odpovědná právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy. Pokud je plavecká škola skutečným škůdcem nebo subjektem, který na sebe odpovědnost za zajištění BOZ v určitém rozsahu smluvně převzal, pak vůči ní může právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy uplatnit
regres
.Jako oponentní k výše uvedeným informacím se jeví čl. 14 odst. 4 Metodického pokynu k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ze dne 22. 12. 2005, čj. 37014/2005-25: „Za bezpečnost žáků při plavecké výuce ve školách, do doby jejich předání pedagogickým pracovníkům, jež vedou výuku [zvýrazněno tučně autory článku], odpovídají pedagogičtí pracovníci, kteří žáky na plaveckou výuku doprovázejí. Doprovázející pedagogický pracovník je přítomen po celou dobu výuky. V dohodách uzavíraných o využívání cizích zařízení k plavecké výuce je nutno upravit ve smyslu těchto zásad podrobně povinnosti zaměstnanců zúčastněných stran, týkající se jejich odpovědnosti za bezpečnost žáků.“
Tento článek 14 odst. 4 je dle názoru autorů nutné vykládat nikoli jako „oddělení“ povinnosti zajistit BOZ dětí nebo žáků v době před vlastní výukou plavání od povinnosti zajistit BOZ dětí nebo žáků v době výuky plavání, které má vliv na to, kdo a kým je povinen BOZ dětí nebo žáků zajistit. Důvodem je již několikrát uváděná skutečnost, že dohled nad dětmi a žáky nebo zajištění BOZ při vlastní výuce plavání je povinna zajistit právnická osoba vykonávající činnost mateřské školy, základní školy nebo střední školy svými zaměstnanci.
Dle názoru autorů článku se čl. 14 odst. 4 metodického pokynu vztahuje na smluvní ujednání právnické osoby vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy a plavecké školy zapsané v rejstříku škol a školských zařízení o odpovědnosti za škodu nebo újmu vzniklou dítěti nebo žákovi při výuce plavání. To znamená, že uvedená pasáž metodického pokynu míří na vymezení odpovědnostních vztahů mezi právnickou osobou vykonávající činnost mateřské školy, základní nebo střední školy a plaveckou školou (umožňující uplatnění regresu), nikoli na „přenesení“ povinnosti zajistit BOZ pouze na plaveckou školu.
Závěr
Připomeňme tři otázky, na které autoři formulovali odpověď: a) kdo má zajišťovat vzdělávání ve formě výuky plavání, b) kdo, jak a kým má zajišťovat BOZ dětí nebo žáků, c) kdo je odpovědný za případnou újmu nebo škodu způsobenou dítěti nebo žákovi při výuce plavání?
Odlišné podmínky, při kterých ředitel mateřské, základní nebo střední školy zajišťuje výuku plavání, jsou spojeny pouze s „pedagogickou garancí“ výuky (neboť výuku plavání má vždy zajišťovat pedagogický pracovník). Pokud výuka plavání probíhá v plavecké škole zapsané v rejstříku škol a školských zařízení, pak z této skutečnosti „automaticky“ vyplyne, že výuku realizují pedagogičtí pracovníci. Jestliže výuka probíhá v zařízení, které není zapsáno v rejstříku škol a školských zařízení, musí ředitel mateřské, základní nebo střední školy zabezpečit, aby výuku zajišťovali pedagogičtí pracovníci, a to buď učitelé mateřské, základní nebo střední školy, nebo pedagogičtí pracovníci - instruktoři plavání, se kterými škola uzavřela pracovní smlouvu, DPP nebo DPČ.
Pravidla zajištění BOZ dětí nebo žáků a pravidla odpovědnosti za škodu nebo újmu způsobenou dítěti nebo žákovi při výuce plavání se stejně vztahují na situaci, kdy výuka plavání probíhá v zařízení nezapsaném do rejstříku škol a školských zařízení, tak na situaci, kdy výuka plavání probíhá v plavecké škole zapsané v rejstříku škol a školských zařízení. To znamená, že BOZ dětí nebo žáků zajišťuje právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy, a to při činnostech souvisejících s výukou plavání a při vlastní výuce plavání svými zaměstnanci.
Stejně tak je právnická osoba vykonávající činnost mateřské, základní nebo střední školy odpovědna za škodu nebo újmu způsobenou dítěti nebo žákovi při výuce plavání.
1 V textu se používá slovní spojení „výuka plavání“ jako obecné označení činnosti, při které se v různých druzích škol realizuje učivo „plavání“. Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání nevyčleňuje učivo „plavání“. Výuka plavání však bývá běžně součástí školních vzdělávacích programů mateřských škol. Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání ve vzdělávacím oboru Tělesná výchova uvádí učivo „plavání (základní plavecká výuka)“ nebo učivo „plavání (zdokonalovací plavecká výuka)“. Rámcový vzdělávací program pro gymnázia obsahuje ve vzdělávacím oboru Tělesná výchova učivo „plavání“. Rámcové vzdělávací programy pro střední odborné vzdělávání v oblasti Vzdělávání pro zdraví v rámci učiva Tělesné výchovy uvádějí učivo „plavání“ realizované podle možností a podmínek.
2 V tomto článku je vyjádřen právní názor jeho autorů. V případě sporu, včetně soudního řízení týkajícího se konkrétní věci, mohou být stanoviska a závěry třetích stran, včetně soudu, odlišná od těch, která jsou námi v tomto článku prezentovaná.
3 Právní výklad k § 23 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), a § 132 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/dokumenty/pravni-vyklad-k-23-zakona-o-pedagogickych-pracovnicich
4 Metodický pokyn Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT - 37471/2014. [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/metodicky-pokyn-ministerstva-skolstvi-mladeze-a-telovychovy
5 Podrobněji viz HLAVÁČ, A. a M. PUŠKINOVÁ. Odpovědnost školy za škodu způsobenou žákovi nebo studentovi a účastníkovi školského zařízení. Řízení školy, roč. 2015, č. 1, s. 26 a násl., PUŠKINOVÁ, M. Odpovědnost za újmu, škodu způsobenou dítěti v mateřské škole. Řízení školy, roč. 2014, č. 12., s. 1 a násl., Řízení školy, roč. 2015, č. 2, s. 3 a násl.
6 Tato vyhláška se vztahuje pouze na veřejné školy a školská zařízení, tj. školy a školská zařízení zřízená státem, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí.
7 V § 12 vyhlášky č. 13/2005 Sb., v platném znění, se uvádí, že smlouva o obsahu, rozsahu a podmínkách praktického vyučování má obsahovat opatření k zajištění BOZ při praktickém vyučování. Podle čl. 1 bodu 2 „vzorové“ Smlouvy o obsahu, rozsahu a podmínkách praktického vyučování poskytovatel zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví žáků při praktickém vyučování s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví při praktickém vyučování. Viz Doporučení k zabezpečení jednotného postupu při uzavírání smlouvy o obsahu, rozsahu a podmínkách konání praktického vyučování realizovaného na pracovištích fyzických či právnických osob, které mají oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělání a Smlouva o obsahu, rozsahu a podmínkách praktického vyučování. [online]. [cit. 2016-07-01]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/stredni-vzdelavani/metodicke-doporu ceni-k-zabezpeceni-jednotneho-postupu-pri
8 Uvedená skutečnost je popsána také v metodických pokynech MŠMT. MŠMT přitom uvádí „odpovědnost za BOZ“, tj. odpovědnost za zajištění prevence před vznikem škody. Proto pro úplnost dodejme, že „odpovědnost za BOZ“ a „odpovědnost za škodu“ jsou vzájemně provázané odpovědnosti. Porušením „odpovědnosti za BOZ“ může dojít ke „škodě“, a tedy i „odpovědnosti za škodu“ na straně škůdce. V čl. 14 odst. 3 Metodického pokynu k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ze dne 22. 12. 2005, čj. 37014/2005-25, se uvádí: „Odpovědnost za bezpečnost žáků při výuce plavání, která je realizována mimo školu, nesou pedagogičtí pracovníci, kteří žáky na výuku plavání doprovázejí“ (viz Metodický pokyn k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, č.j. 37 014/2005-25 ze dne 22. 12. 2005. Věstník MŠMT. Ročník LXII, sešit 2, únor 2006) . V čl. II Metodického pokynu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT - 37471/2014, se uvádí: „Pokud se výuka plavání uskutečňuje u jiného subjektu, který není součástí školského rejstříku a ve kterém nepůsobí pedagogičtí pracovníci ve smyslu zákona č. 563/2004 Sb., je při výuce plavání po celou dobu nezbytná přítomnost pedagogických pracovníků příslušné základní školy, kteří v tomto případě zajišťují především naplňování školních vzdělávacích programů. Za bezpečnost a ochranu zdraví žáků během výuky plavání odpovídá vůči těmto žákům ve všech případech právnická osoba vykonávající činnost dané základní školy. Tuto odpovědnost nelze přímo přenést na jinou právnickou osobu“ (viz Metodický pokyn Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT - 37471/2014. [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/metodickypokyn-ministerstva-skolstvi-mladeze-a-telovychovy).
9 Podrobněji viz HLAVÁČ, A. a M. PUŠKINOVÁ.
Kolize
odpovědnosti školy a jiné osoby za škodu způsobenou žákovi. Řízení školy, roč. 2015, č. 2, s. 5 a násl.10 Metodický pokyn Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zajištění výuky plavání ze dne 15. 1. 2015, čj. MSMT -37471/2014. [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/metodicky-pokyn-ministerstva-skolstvi-mladeze-a-telovychovy
11 Podrobněji viz HLAVÁČ, A. a M. PUŠKINOVÁ.
Kolize
odpovědnosti školy a jiné osoby za škodu způsobenou žákovi. Řízení školy, roč. 2015, č. 2, s. 5 a násl.12 V současné době existuje pouze osm plaveckých škol zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení.
13 Nařízení vlády č. 75/2005 Sb., v platném znění, se vztahuje pouze na veřejné školy a veřejná školská zařízení.
14 Právní výklad k § 23 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), a § 132 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupný z: http://www.msmt.cz/dokumenty/pravni-vyklad-k-23-zakona-o-pedagogickych-pracovnicich
15 KATZOVÁ, P. Školský zákon. Komentář. Systém ASPI. Komentář ustanovení § 29 odst. 2 školského zákona.