Kde nalézt základní informace o povinnostech z oblasti hygieny? Která z ustanovení se týkají právě mateřských škol? Kde jsou uvedeny požadavky z oblasti hygieny při zotavovacích akcích a školách v přírodě?
Přehled právních předpisů
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých
Vyhláška č. 137/2004 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění vyhlášky č. 602/2006 Sb.
Vyhláška č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění vyhlášky č. 148/2004 Sb.
1. Zákon č. 258/2000 Sb.
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), hlava II Péče o životní a pracovní podmínky, díl 2 upravuje podmínky pro výchovu, vzdělávání a zotavení dětí a mladistvých, podmínky vnitřního prostředí stavby a hygienické požadavky na venkovní hrací plochy pro hry dětí.
Podle ustanovení § 7 odst. 1 zákona jsou školy zapsané do školského rejstříku povinny zajistit, aby byly splněny hygienické požadavky upravené prováděcím právním předpisem na prostorové podmínky, vybavení, provoz, osvětlení, vytápění, mikroklimatické podmínky, zásobování vodou, úklid a nakládání s prádlem. § 1 odst. 2 pak ukládá povinnost upravit režim dne zohledňující věkové a fyzické zvláštnosti dětí, podmínky jejich pohybové výchovy a otužování, režim stravování včetně pitného režimu v provozním řádu. (pozn. Zde bych chtěla upozornit, že ve školním řádu, který ředitel školy vydává podle § 30 odst. 1 školského zákona1), je provoz a vnitřní režim školy také upraven.) V provozním řádu musí také být upraveny podmínky provozu venkovní hrací plochy určené pro hry dětí (§ 13 odst. 2 zákona). V případě, že se u dítěte v průběhu jeho pobytu v mateřské škole projeví známky akutního onemocnění, je mateřská škola povinna zajistit jeho oddělení od ostatních dětí a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby (§ 7 odst. 3 zákona). Paragrafy 8 až 12 se týkají zotavovacích akcí a škol v přírodě, případně jiných podobných akcí pro děti. Podmínky účasti dítěte ve škole v přírodě a na zotavovací akci jsou stanoveny v § 9 a podmínky účasti fyzických osob činných při škole v přírodě a zotavovací akci v § 10. Vše, co musí mateřská škola dále zajistit, obsahuje § 11. Tento paragraf například obsahuje požadavky na zdravotníka.
Podmínky provozování stravovacích služeb jsou stanoveny v § 23.
Při přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání je podle školského zákona nutné dodržet podmínky stanovené § 50, to znamená, že lze přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Přehled osob, které jsou povinny podrobit se pravidelnému očkování, je uveden v § 46 odst. 1. Mezi tyto osoby patří nejen občané ČR, ale také například cizinci, kteří mají na území ČR povolení k trvalému pobytu.
Důležitou informací pro školy je, že pro potřeby pravidelného očkování poskytují zdravotnickým zařízením údaje o osobách, které jsou povinny podrobit se očkování, krajské úřady a obecní úřady obcí s rozšířenou působností (§ 47b odst. 1). Školy tyto informace nejsou oprávněny poskytovat.
Hlava V, díl 1 obsahuje mimo jiné přehled subjektů vykonávajících státní správu v ochraně veřejného zdraví, oprávnění a povinnosti orgánů ochrany veřejného zdraví a také povinnosti kontrolovaných osob.
2. Vyhláška č. 410/2005 Sb.
Vyhláška č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, stanoví hygienické požadavky na prostorové podmínky, vybavení, provoz, osvětlení, vytápění, mikroklimatické podmínky, zásobování vodou a úklid mateřských škol a dalších škol a školských zařízení.
PROSTOROVÉ PODMÍNKY
Nezastavěná plocha pozemku u zařízení pro výchovu a vzdělávání určená pro pobyt dětí předškolního věku musí činit nejméně 30 m2 na 1 dítě. Pozemek musí být oplocen. Plocha dětského hřiště musí činit nejméně 4 m2 na 1 dítě.
Prostorové podmínky a vnitřní uspořádání v zařízeních pro děti předškolního věku musí umožňovat volné hry dětí, jejich odpočinek, osobní hygienu s otužováním a tělesná cvičení. Na 1 dítě musí plocha denní místnosti užívané jako herna a ložnice činit nejméně 4 m2; je-li ložnice stavebně oddělená, musí plocha denní místnosti činit nejméně 3 m2 na 1 dítě. Plocha na 1 lehátko nebo lůžko pro spánek musí činit nejméně 1,7 m2 na 1 dítě.
VYBAVENÍ NÁBYTKEM
Nábytek musí zohledňovat rozdílnou tělesnou výšku dětí. Lehátka nebo lůžka musí odpovídat normovým hodnotám, to je konkrétnímu technickému požadavku obsaženému v příslušné české technické normě ČSN.
PROVOZNÍ PODMÍNKY
Režim dne se stanoví s ohledem na věkové zvláštnosti dětí, jejich biorytmus a náročnost jednotlivých předmětů (v mateřské škole spíše s ohledem na náročnost činností).
Denní doba pobytu venku je zpravidla dvě hodiny dopoledne, odpoledne se řídí délkou pobytu dětí v mateřské škole. V zimním i letním období lze dobu pobytu venku upravit s ohledem na venkovní teploty. Pobyt venku může být zkrácen nebo zcela vynechán pouze při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách a při vzniku nebo možnosti vzniku smogové situace. V letních měsících se provoz přizpůsobí tak, aby bylo možné provádět činnost dětí ve venkovním prostředí pozemku i stíněných teras v co největším rozsahu.
ÚKLID A VÝMĚNA LŮŽKOVIN
Denně je třeba setřít podlahy a povrchy na vlhko, u koberců vysát vysavačem. Denně je nutné vynášet odpadky, mýt WC, umývadla. Nejméně jednou týdně omýt omyvatelné stěny hygienických zařízení a dezinfikovat umývárny a WC. Nejméně dvakrát ročně umýt okna včetně rámů a svítidel a provést celkový úklid všech prostor. Jedenkrát za tři roky je nutné vymalovat, v případě potřeby i častěji.
Lůžkoviny se mění jednou za tři týdny, ručníky jednou za týden, v případě potřeby ihned.
3. Vyhláška č. 137/2004 Sb.
Vyhláška č. 137/2004 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění vyhlášky č. 602/2006 Sb., upravuje některé podmínky uvádění pokrmů do oběhu, některé podmínky značení pokrmů, základní podmínky pro přípravu a podávání pokrmů v rámci zdravotních a sociálních služeb, způsob stanovení kritických bodů a jejich evidence, postup při odběru a uchovávání vzorků vyrobených pokrmů a zásady osobní a provozní hygieny pro výkon činností epidemiologicky závažných.
Mateřských škol, respektive školních jídelen se netýkají všechna ustanovení této vyhlášky, pouze některá. Například § 25 Podmínky uvádění pokrmů do oběhu, § 39 Postup při odběru a uchovávání vzorků vyrobených pokrmů a Část 3 Zásady provozní a osobní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, § 49 a 50.
4. Vyhláška č. 106/2001 Sb.
Vyhláška č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění vyhlášky č. 148/2004 Sb., upravuje hygienické požadavky na umístění, prostorové podmínky, ubytování, osvětlení, vybavení a úklid, zásobování vodou, odstraňování odpadků a splaškových vod, stravování a režim dne zotavovacích akcí. Dále tato vyhláška upravuje v příloze č. 1 skupiny potravin, které nelze na zotavovacích akcích pro děti podávat ani používat k přípravě pokrmů, a podmínky pro použití některých potravin, v příloze č. 2 náplň kurzu první pomoci pro zdravotníka zotavovacích akcí a škol v přírodě, v příloze č. 3 vzor posudku o zdravotní způsobilosti dítěte k účasti na zotavovací akci a škole v přírodě a v příloze č. 4 minimální rozsah vybavení lékárničky pro zotavovací akce pro děti a pro školy v přírodě.
Zdůraznila bych například § 4 odst. 3, podle něhož lze patrová lůžka použít pouze pro děti starší 10 let. Dále § 7, který stanoví podmínky pro stravování. Dětem musí být zajištěna snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře, jedno z hlavních jídel musí být teplé. Při činnostech mimo prostor zotavovací akce lze sloučit výdej snídaně s přesnídávkou a oběda se svačinou. Strava musí odpovídat věku dětí a jejich fyzické zátěži. Nápoje musí být k dispozici po celý den. Děti se mohou podílet na přípravě stravy jen před jejím tepelným zpracováním a při pomocných pracích. Nesmí být podávány ani k přípravě pokrmů používány potraviny stanovené v příloze č. 1.
V režimu dne (§ 8) musí být pevně vymezena doba pro spánek, osobní hygienu a stravování. Režim musí odpovídat věku a zdravotnímu stavu dětí. Fyzická zátěž musí být přiměřená věku dětí, jejich možnostem a schopnostem. Při soustavné fyzické zátěži dětí v prvních dvou dnech musí být třetí den vyhrazen odpočinku.
1) Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.