Jaká je trestní odpovědnost pedagoga v tomto případě: Na škole v přírodě se opila žákyně základní školy. Když to zjistila učitelka, tato žákyně utekla do lesa, kde ji nakonec hledala horská služba. Rodiče i žákyně byli před školou v přírodě řádně poučeni. Pokud by se žákyni něco stalo, mělo by to pro pedagoga trestněprávní důsledky?
ODPOVĚĎ:
V dané situaci je nutné rozlišovat
1.
situaci školy,
2.
situaci daného učitele.
Odpovědnost za zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žákyně má v první řadě právnická osoba – tj. škola [viz § 29 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění]. Pokud by žákyni vznikla újma/škoda (např. úraz, škoda na majetku – např. oblečení), pak by byla za škodu odpovědná škola (právnická osoba) dle § 391 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, nikoli přímý vyučující – zaměstnanec školy.
Pokud by v tomto ohledu škola (zaměstnavatel) prokázala učiteli (zaměstnanci) zavinění (úmysl, nedbalost), pak může část náhrady škody, resp. celou náhradu vymáhat po učiteli v rámci tzv. regresního nároku (viz § 257 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., v platném znění).
Vedle své odpovědnosti ve smyslu pracovněprávních předpisů může nést učitel odpovědnost trestněprávní. A to tehdy, pokud svým zaviněným jednáním naplní skutkovou podstatu některého trestného činu. Vzhledem k popisované situaci lze hypoteticky předpokládat, že může nést odpovědnost za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 148 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění).
§ 148 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění
Kdo jinému z nedbalosti ublíží na zdraví tím, že poruší důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.