Zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, je stanovena předškolním zařízením povinnost přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci. To se netýká předškoláků, kteří plní povinné předškolní vzdělávání.
Přijímaní dítěte do mateřské školy, povinné očkování a výhrada svědomí
JUDr.
Eva
Janečková
právník na Úřadu městské části Praha 8, zaměřuje se na oblast ochrany osobních údajů, pracovní právo, poskytování sociálních služeb a svobodný přístup k informacím
Tato povinnost a v podstatě překážka pro předškolní vzdělávání se setkává se značnou nelibostí rodičů neočkovaných dětí. Jednou z cest, jak uvedenou povinnost překonat, je uplatnění tzv. výhrady svědomí.
Žádost o uznání výhrady svědomí nemůže být ředitelem školy opomenuta, musí s ní být být naloženo postupem, který vyplývá z poměrně bohaté judikatury českých i evropských soudů.
Dosavadní judikatura
Výjimka výhrady svědomí ve vztahu k očkování byla Ústavním soudem České republiky dovozena z ústavního práva nálezem č. I. ÚS 1253/14. Ústavní soud svým nálezem požaduje, aby v případě splnění všech nastolených požadavků nebylo trváno na povinném očko