O sebeochranu, vzájemnou pomoc a bezpečí našich domovů, o ochranu života, zdraví, majetku a životního prostředí by se měl přiměřeně ke svému věku a svým schopnostem starat každý jedinec od nejútlejšího věku. Jen je třeba volit adekvátní formy a metody vzdělávání, přiměřený obsah předávaných informací vzhledem k věku a mentálním schopnostem posluchače a také správné načasování přenášení zodpovědnosti za své chování. Mateřská škola je vhodný startovní bod pro zahájení výchovy k sebeochraně, pro seznámení se základními pojmy a zásadami týkajícími se osobního bezpečí.
Shrnutí aktivit Hasičského záchranného sboru ČR vůči mateřským školám
kpt. Mgr.
Martina
Talichová
odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, www.hzscr.cz
Hasičský záchranný sbor ČR (dále jen „HZS ČR“) jako odborný garant problematiky požární prevence a ochrany obyvatelstva se snaží svými aktivitami přispět ke kvalitní úrovni vzdělávání dětí, žáků a studentů na všech stupních našeho školského vzdělávacího systému. Cílem těchto aktivit je vychovat tzv. „poučenou generaci“. Dnešní děti – budoucí dospělí, budou zanedlouho rozhodovat o svém přístupu k bezpečnosti na úrovni svých domácností a firem. V ideálním případě pak bude výsledkem těchto aktivit bezpečná domácnost, bezpečný stát a veřejnost spoluzodpovědná za svou bezpečnost.
K důležitým aktivitám, kterými se HZS ČR snaží podpořit výchovu dětí v mateřských školách v daných oblastech, patří:
a)
tvorba materiálů v tištěné i elektronické podobě
Na webových stránkách HZS ČR () je volně ke stažení soubor pracovních listů určených pro předškoláky a případně pro mladší žáky 1. stupně ZŠ, speciální či praktické základní školy s názvem „
třiceti pracovních listů s tematikou požární ochrany a ochrany obyvatelstva, které jsou připraveny tak, aby se děti hravou formou s těmito tématy seznámily. Pracovní listy obsahují průvodní informace pro vyučujícího, které stručně vysvětlují danou problematiku a návod, jak zadaný úkol správně vyřešit.
Hasičské myši učí děti
“. Jedná se o soubor
a)
pomoc s přípravou praktických cvičení nebo projektových dní v mateřské škole
Ve spolupráci s odborníky z jednotlivých HZS krajů je možné zorganizovat praktická cvičení nebo projektové dny přímo v mateřské škole, na školním hřišti a podobně. Tyto aktivity jsou zejména vhodné pro nácvik evakuace mateřské školy, po které může následovat např. beseda s ukázkou činnosti hasičů.
a)
besedy pro děti i pedagogické pracovníky včetně studentů pedagogických fakult
Tyto přednášky či besedy pořádají proškolení profesionální hasiči. Jejich smyslem je předat dětem základní informace z oblasti požární prevence a ochrany obyvatelstva hravou formou obohatit a zpestřit výchovu. Zvolená témata jsou svým rozsahem a náplní maximálně přizpůsobena mentální a fyzické vyspělosti této věkové skupiny. Děti nejsou nijak strašeny přílišnou konkretizací možných ohrožení, hlavním cílem těchto besed je vybudovat mezi záchranáři a dětmi pocit důvěry a přátelskou atmosféru.
a)
exkurze na stanicích hasičských záchranných sborů krajů
Tato aktivita je u dětí velmi oblíbena. V průběhu exkurze procházejí v doprovodu profesionálních hasičů jednotlivé části hasičské stanice od hasičské techniky až po zázemí, seznámí se s hasičskou výstrojí a výzbrojí, s prací hasiče a dozví se důležité informace o požární prevenci a ochraně obyvatelstva podobně, jako je tomu při besedě.
a)
pohybově-vědomostní soutěže
Jednotlivé HZS krajů pořádají každoročně různé typy soutěží, vědomostní, pohybově-vědomostní, výtvarné či literární. Konkrétní informace o nich jsou zveřejňovány na webových stránkách jednotlivých HZS krajů.
a)
dlouhodobý výukový program Asociace Záchranný kruh (). Internetový bezpečnostní portál Záchranný kruh je ucelený zdroj rad, informací a vzdělávacích materiálů. Registraci na tomto portálu má více než 3 000 škol z celé ČR. Cokoliv tým odborníků v Asociaci vytvoří, je uloženo na jejich webových stránkách a je zpřístupněno zdarma všem. Portál je rozdělen do několika sekcí dle cílových skupin - obsahuje sekci pro veřejnost, pro školy, pro města a obce a pro záchranáře. Sekce pro školy pak obsahuje interaktivní multimediální učebnice, pracovní listy, databázi obrázků, výuková videa či testovací systém, část materiálů je vhodná také pro předškoláky.
V případě vašeho zájmu o nabízené aktivity kontaktujte příslušný HZS kraje
koordinátora preventivně výchovné činnosti. Kontakty jsou zveřejněny na webových stránkách generálního ředitelství HZS ČR ().
–