Blíží se sezóna dozrávání jahod, a to je příležitost připravit si různé pečené i nepečené dobroty z nich. Dříve, než se do přípravy rozmanitých jahodových pokrmů děti s paními učitelkami pustí, mohou se v rámci různých činností zapojit do pěstování tohoto ovoce a zároveň mají možnost pozorovat vývoj rostliny od období brzkého jara přes květenství až k dozrávajícím plodům. Do pěstování jahod a souvisejících činností se mohou zapojit také rodiče, což umocní prožitek dětí.
Jahodové dobroty
Mgr.
Miroslava
Strakatá
ředitelka MŠ Slunečnice Maršovice, lektorka DVPP
Jahodové záhony v mateřské škole
Jahody nejsou příliš náročné na pěstování. Máme-li možnost, můžeme je pěstovat s dětmi na záhonu na zahradě mateřské školy. Ideální jsou vyvýšené záhony, jejichž jednou z mnoha výhod je, že se děti při činnostech na záhonku nemusí shýbat k zemi, ale rozestoupí se kolem něj a ze všech stran do záhonu pohodlně dosáhnou. S vybudováním vyvýšeného záhonu nám mohou pomoct šikovní tatínci dětí z mateřské školy. Další, jednodušší variantou je zakoupit menší mobilní záhon/y, kam nasypeme zeminu a můžeme v nich taktéž jahody pěstovat. Pokud s pěstováním jahod s dětmi začínáme, odnože jahod si koupíme v zahradnictví nebo o ně požádáme maminky dětí. Jahody v záhonech vydrží i několik let.
Děti pěstují jahody
Děti nejefektivněji vstřebávají nové poznatky a učí se dalším dovednostem během konkrétních, praktických činností. Prostřednictvím obrázků můžeme velmi stručně dětem vysvětlit princip pěstování jahod a záro