III. ročník ZUŠ Open za námi!

Vydáno:

Do třetího ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open se zapojilo 420 škol, které v průběhu dvoudenního programu 31. května a 1. června spojily své síly poprvé i na krajských akcích a na jednom pódiu atraktivně odprezentovaly pestrý program škol celého kraje. Společná radost z hudby, tance, divadla i výtvarného umění rozzářila celou republiku.

Na veřejných místech ve více než 350 městech se konaly unikátní oslavy umění, jejichž hlavními protagonisty se stali malí umělci. Na řadě míst se do programu aktivně zapojili také výkonní umělci, kteří se hrdě hlásí ke svým kořenům v základních uměleckých školách, i kulturní instituce. Na pečlivě připravených programech a dalších atraktivních projektech se podílelo odhadem 130 000 dětí – ZUŠ Open 2019 se tak opět stává kulturní událostí roku. Třetí ročník navíc trefně nabídl i nespočet možností, jak oslavit Mezinárodní den dětí.
Mediální podpory se pro velký zájem ZUŠek dostalo i programům – ať už připraveným samotnými školami, nebo ve spolupráci s partnerskými institucemi či festivaly, které se konaly v bezprostřední blízkosti termínu konání happeningu. Letošní ročník ZUŠ Open poskytl také významný prostor stipendistům prvního ročníku projektu MenART, a to přímo na pódiích předních festivalů – MHF Pražské jaro a Národní festival Smetanova Litomyšl. Programová kvalita a invence škol, schopnost aktivně zapojit celou školu a využít její potenciál, spojit síly s ostatními školami a oslovit diváky tak potvrdily pozici základního uměleckého školství coby moderního způsobu vzdělávání, který je líhní kreativity a umožňuje seznámit se s nejrůznějšími uměleckými obory a rozvíjet talenty.
Slavnostním prologem ZUŠ Open se již tradičně stalo slavnostní zahájení MHF Pražské jaro na pražské Kampě, na kterém vystoupilo pět vynikajících hudebních souborů ze ZUŠ napříč Českou republikou. O doprovodný program se postaralo výtvarné oddělení pražské ZUŠ Nad Alejí. Pěvkyně Magdalena Kožená svojí osobní účastí podpořila společné akce v pátek 31. 5. 2019 ve třech krajích. Její první zastávkou byly Karlovy Vary, kde dopoledne oficiálně zahájila celý happening ZUŠ Open na Mlýnské kolonádě, na jehož dvoudenním programu se podílely všechny ZUŠky z regionu.
K atraktivitě projektů v kraji přispěla již podruhé významným způsobem i spolupráce s Karlovarským symfonickým orchestrem v čele s jeho šéfdirigentem Janem Kučerou. V Plzni, kde se dvoudenní přehlídka umění všech škol z regionu odehrála na náměstí Republiky, si pěvkyně společně s dětmi zazpívala mj. i píseň zkomponovanou přímo pro tuto příležitost skladatelem Daliborem Bártou. Svou cestu po programech ZUŠ Open zakončila patronka v Ceských Budejovicích, kde se přidala k pěveckým sborům ze ZUŠek z Jihočeského kraje, které zde za doprovodu dechového orchestru celodenní program uzavřely. V
Praze
pestré programy ZUŠ Open odstartovalo představení talentovaných stipendistů programu MenART v rámci MHF Pražské jaro. Program pozval své posluchače na hudební putování sály Anežského kláštera a představil vynikající výkony mladých talentovaných umělců. Vrcholem pražských akcí se stala oslava umění na Den dětí v krásných prostorách Valdštejnské zahrady Senátu Parlamentu ČR. Rodinné publikum i široká veřejnost zažily na dvou pódiích plejádu vystoupení hudebních a tanečních souborů ze všech krajů, zahrada ožila workshopy i tvůrčími dílnami. Celý den zakončil slavnostní koncert v sala terreně Valdštejnské zahrady pod patronací Alice Nellis, na kterém vystoupili letošní nejúspěšnější sólisté i komorní soubory celostátních soutěží ZUŠ, včetně vybraných stipendistů MenART. Na závěr koncertu, na kterém se podílelo 600 mladých interpretů, zazněly písně z francouzského filmu Les Choristes (Slavíci v kleci) v podání dětských sborů z celé ČR za doprovodu orchestru ze ZUŠ Kroměříž pod taktovkou dirigenta a violisty Pavla Nikla – na jednom pódiu se v tu chvíli ocitlo 350 účinkujících. Slavnostní večerní koncert živě přenášel Český rozhlas a svou účastí jej podpořila řada významných osobností. Stal se tak minimálně co do svého rozsahu největší kulturní akcí konanou pod záštitou Senátu Parlamentu ČR.
Ve Středočeském kraji se vedle již tradiční spolupráce škol v rámci festivalu SchoolStock v Příbrami udály oslavy Dne dětí celodenním happeningem ZUŠparáda napříč obory v krásných prostorách zámku Liteň ve spolupráci s Festivalem Jarmily Novotné. Patronkou projektu v Litni se stala absolventka řevnické ZUŠ pěvkyně
Ester Pavlů
. Školy z Královéhradeckého i Pardubického kraje připravily celodenní program na poutním místě Neratov, které hostilo nejen celou řadu hudebních vystoupení v kostele a ve venkovních prostorách, ale nabídlo i tvůrčí dílny v budově sdružení Neratov, do kterých se zapojila taktéž místní komunita pečující o bližní s postižením.
Zajímavý program na historickém náměstí Nového Města nad Metují přinesla spolupráce s Food Art Festivalem. K atraktivitě programů v Ústeckém kraji přispívá významně spolupráce se Severočeskou filharmonií Teplice v rámci projektu Mládí s filharmoniky. Klasický koncert společně s filharmonií nastudovali a provedli vynikající žáci ZUŠ Ústeckého kraje a konzervatoře Teplice i pro letošní ročník ZUŠ Open.
Společná prezentace škol v Moravskoslezském kraji představila dva velké projekty. První z nich, nazvaný „Srdeční záležitost“ a uskutečněný za umělecké podpory zpěváka Davida Stypky, již podruhé představil vynikající dramaturgii a projekty pro seniory napříč obory v Hulíně, druhou velkou akcí se stala společná výstava „Věda a technika v obrazech“ v Ostravě. ZUŠky v Olomouckém kraji spojily své síly na Horním náměstí v Olomouci, kde proběhla na zastřešeném pódiu přehlídka sólistů a komorních souborů (dua, tria, kvarteta) i tanečních oborů ze škol v kraji. Program se propojil i se Svátky písní a Svátky města, které tou dobou v Olomouci probíhaly. ZUŠky Zlínského kraje sdružené do spolku ZUŠKA?ZUŠKA! již tradičně představily jeden z největších projektů ve spolupráci se Zlín Film Fest,
Zlínskou filharmonií a Městským divadlem. Svoji celoroční práci předvedly v projektech nazvaných „Malí velcí filharmonici“ a „Malí velcí herci“. Pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila zaznělo v rámci turné několika městy Zlínského kraje provedení ikonické skladby Carmina Burana v nastudování žáků ZUŠ ve spolupráci se Zlínskou filharmonií.
Jihlava
, krajské město Vysočiny, se v rámci ZUŠ Open proměnila v hudebně otevřené město – veřejnost se mohla díky programu formou buskingu setkat nejen s žáky škol, ale i všemi, kteří se rozhodli zapojit do pouličního muzicírování. Večerní program se stal oslavou 25 let od založení pěveckých sborů ZUŠ Jihlava Gaudium a Radost pod vedením sbormistra Petra Sobotky. ZUŠky na Vysočině proměnily v oslavy umění i řadu dalších míst, například zámek Telč.
Jihomoravská metropole Brno představila rozsáhlou prezentaci 14 škol napříč všemi obory na zvučeném pódiu na Dominikánském náměstí a v jeho bezprostředním okolí. Kolemjdoucí si v přilehlých uličkách mohli vyzkoušet hru na různé hudební nástroje. Jako hosté programu vystoupila dechová skupina z polských Katovic, které podobně jako Brno nese titul Město hudby UNESCO. Program vyvrcholil vystoupením symfonického orchestru Mladí brněnští symfonikové
a pokusem o vytvoření největšího sboru města Brna za pomoci veřejnosti, který zazpíval píseň Proč bychom se netěšili z opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.
Vynikající žáci ZUŠ Liberec připravili již v předvečer happeningu 30. května Open air koncert na prostranství před školou, následující den přivítal Liberec dechový orchestr z Holandska, se kterým zahrál místní dechový orchestr oblíbené skladby i novinky ze svého repertoáru. V Tanvaldu se v sobotu odpoledne program ZUŠ Open připojil k místnímu festivalu kapel a hudebních souborů Zavízofestu. Epilogem se stalo společné vystoupení žáků ze ZUŠ Litomyšl a Vysoké Mýto v rámci doprovodného programu v zahradách Národního festivalu Smetanova Litomyšl.