Konzervatoře v České republice

Vydáno: 17 minut čtení

Vzdělávání má v českých zemích dlouholetou tradici. Díky dnešní provázanosti, kdy na základní umělecké školy navazují konzervatoře, střední školy uměleckého směru a vysoké umělecké školy, může Česká republika podchycovat většinu umělecky nadaných jedinců v populaci. Přesto, že umělecká tvorba je jedním z nejznámějších produktů naší země a většina našich světově uznávaných umělců získala své základy právě díky provázanosti těchto škol, žádný ucelený a na sebe navazující systém uměleckého vzdělávání doposud nastaven není. Proto jsme v době revizí RVP ve všech typech škol, ve spolupráci s Asociací konzervatoří, otevřeli v tomto časopise prostor i pro české konzervatoře. Můžete se tak seznámit s jednotlivými konzervatořemi, s jejich ředitelskými a pedagogickými osobnostmi. Možná se tak zahájí opravdový a dialog o potřebném systémovém nastavení. Vznik konzervatoře v Ostravě se datuje již rokem 1953, kdy byla založena Vyšší hudebně pedagogická škola, která byla po šesti letech přejmenována na konzervatoř. V roce 1996 přijala jméno skladatele Leoše Janáčka a přestěhovala se do moderního areálu budovy na ulici Českobratrské v Moravské Ostravě. V roce 2023 oslavila škola 70. výročí svého založení. Nejen na podobu tak významného výročí jsme se zeptali ředitelky, paní Mgr. Soni Javůrkové.

Konzervatoře v České republice
Redakce
Řízení školy
Vaše škola oslavila v loňském roce významné jubileum a při takového příležitosti se bilancuje a zároveň hledí do budoucna. Jaká je vaše představa, jak bude vypadat Janáčkova konzervatoř v Ostravě za další desítky let?
Konzervatoř v Ostravě ušla od svého založení opravdu velký kus cesty. Po oborech hudba a zpěv se postupně přidal tanec a herectví. Škola se z nevyhovujících prostor přestěhovala do nové budovy a změnila název. Podařilo se nám otevřít i speciální gymnaziální třídu s hudebně-tanečním zaměřením, která s velkým úspěchem vzdělávala žáky několik let. Vzhledem k velké finanční náročnosti však zřizovatel tento obor u nás zrušil. Ale otevřeli jsme obor současný tanec, o který je ze strany dětí enormní zájem, a také zaměření na neoperní zpěv, ve kterém připravujeme studenty na dráhu pěvce v muzikálech a podobných neoperních žánrech. Konzervatoř se stala přirozeným kulturním centrem Ostravy s vlastní uměleckou sezónou plnou koncertů, představení a tanečních koncertů.
Školu dělají především lidé, a tak doufám, že Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která už dávno překračuje definici „pouhé“ vzdělávací instituce, bude stále plná diskuzí o interpretaci, vznosných myšlenek o známých či méně známých autorech, a hlavně plná hudby, tance, zpěvu a hereckých etud. Budou na ní stále učit skvělí kantoři a umělci a k absolventům, jako jsou Petr Altrichter, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Marek Kozák, Hana Kotková, Martina Janková, Nataša Novotná, Lucie Žáčková, Patrik Děrgel, Filip Březina, Richard Krajčo, Štěpán Kozub a jiní, přibudou noví úžasní hudebníci, tanečníci a herci, a hlavně také učitelé. Doufám, že i nadále bude lákat svým tajemným obsahem všechny nadané děti nejen k nahlédnut

Související dokumenty

Pracovní situace

Odborná kvalifikace pedagogických pracovníků v ZUŠ
Dohled v základním uměleckém vzdělávání
Absolutorium - konzervatoř
Absolutorium v konzervatoři – jednotlivé zkoušky
Zkušební komise absolutoria v konzervatoři
Vykonání absolutoria v konzervatoři
Přijímání ke vzdělávání ve střední škole a konzervatoři - právní předpisy, informace
Přijímání ke vzdělávání ve střední škole a konzervatoři - základní souvislosti
Základní informace o talentové zkoušce, jednotné přijímací zkoušce a školní přijímací zkoušce
Příprava přijímání ke vzdělávání ve střední škole nebo konzervatoři
Organizační řád soutěží a přehlídek
Žáci-cizinci základní umělecké školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky
Vysvědčení o absolutoriu v konzervatoři a VOŠ
Vysvědčení v základních uměleckých školách
Přijetí žáka ke vzdělávání ve střední škole a ke vzdělávání v konzervatoři
Školní řád pro základní umělecké školy
Individuální vzdělávací plán ve střední škole, konzervatoři a vyšší odborné škole
Vzdělávání dětí, žáků, studentů z Ukrajiny
Metodika k hodnocení žáků ve středních školách a konzervatořích dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022
Vliv statistického výkaznictví na financování veřejné školy

Poradna

Je možný zkrácený úvazek ředitele a zástupce ředitele
Studium v ZUŠ
Rozsah pracovní doby v pracovní smlouvě pro pedagogy ZUŠ
Nadúvazková hodina v ZUŠ - vznik nároku na příplatek
Limit dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku u obecně prospěšné společnosti
Přespočetné hodiny u statutárního zástupce ředitele ZUŠ
Soukromá hudební škola - přímá vyučovací povinnost - odborná poradna, odpověď na dotaz
Přechod práv a povinností na nového zaměstnavatele
Kvalifikace
Bezpečnost
Kvalifikace