Online vzdělávací platforma pomáhá v Česku ukrajinským dětem, jazyková bariéra není problém - 1. část

Vydáno: 6 minut čtení

Od února roku 2022 do České republiky dorazilo mnoho ukrajinských uprchlíků, včetně mnoha matek s dětmi, hledajících bezpečí před válkou. Jednou z hlavních výzev bylo zajistit pokračování vzdělávání jejich dětí v českých školách a zvládnout výuku podle ukrajinského školního systému. Učitelé a ředitelé škol se museli snažit integrovat žáky do nového vzdělávacího prostředí navzdory jazykovým bariérám a odlišnému školnímu systému, než na který byly děti zvyklé. Digitální vzdělávací materiály projektu Red Monster se staly cenným nástrojem pro učitele, umožňujícím žákům procvičovat látku a materiály podle českého i ukrajinského vzdělávacího plánu.

Online vzdělávací platforma pomáhá v Česku ukrajinským dětem, jazyková bariéra není problém – 1. část
Hana
Kosturáková
výkonná ředitelka nakladatelství Unicorn Publishing, s. r. o.
V českých školách jsou desítky tisíc dětí z Ukrajiny
Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině byly tisíce ukrajinských rodin nuceny opustit své domovy a hledat útočiště v zahraničí. Česká republika se stala jednou z hlavních destinací a přijala stovky tisíc uprchlíků z Ukrajiny. V českých školách v důsledku ruské agrese proto prudce narostl počet ukrajinských dětí, které musí čelit řadě výzev při adaptaci.
Letos v dubnu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy oznámilo, že podle mimořádného šetření k počtu dětí a žáků, které patří mezi uprchlíky z Ukrajiny, stoupl jejich počet oproti začátku školního roku o 1 449 na celkových 49 539. Nejvyšší nárůsty resort sleduje v mateřských a středních školách. Z nasbíraných dat ministerstva školství vyplývá, že nejvyšší počty ukrajinských dětí jsou v Praze a ve Středočeském kraji. Naprostá většina dětí a žáků navštěvuje veřejné školy čili školy zřizované obcemi a kraji.
V oblastech s vysokým počtem ukrajinských uprchlíků vznikají kapacitní problémy, především prostorové a personální. Integrace do nového vzdělávacího systému je náročná jak pro samotné děti, tak pro učitele, kteří se jim snaží pomoci. Podle českého ministerstva školství má asi 60 procent ukrajinských dětí potíže s úspěšnou adaptací na český vzdělávací systém, který se od ukrajinského liší v učebních osnovách, metodách výuky a hodnocení. Přesto se ukrajinským žákům podařilo postupně přizpůsobit novým požadavkům. V roce 2024 bylo na střední školy v České republice přijato přibližně 77 procent ukrajinských studentů, což odpovídá 5200 žákům.
Osvojení češtiny není jednoduché
Jazyková bariéra zůstává jedním z hlavních problémů, které děti z Ukrajiny řeší. Osvojení češtiny na akademické úrovni trvá několik let, což je obtížné hlavně pro středoškoláky a starší žáky. Tito studenti potřebují dlouhodobou jazykovou podporu a pomoc v každé hodině. Přestože některé školy zřídily adaptační skupiny a intenzivní jazykové kurzy, stále je potřeba systematické a dlouhodobé podpory.
Výuka ukrajinštiny a udržování kontaktu s ukrajinským učivem jsou také důležité. Podle dat České školní inspekce studuje 14 procent ukrajinských dětí paralelně v českých školách a distančně na Ukrajině.
Jedním z klíčových projektů, které poskytují pomoc ukrajinským studentům, je online vzdělávací platforma Red Monster. Od začátku ruské agrese na Ukrajině pomáhá dětem zasaženým válkou. Nabízí kurzy v ukrajinštině a zdarma, čímž se snaží usnadnit adaptaci ukrajinských dětí, které se ocitly v České republice po útěku před válečným konfliktem ve své vlasti. Projekt byl vytvořen česko-ukrajinským týmem Unicorn Publishing a od března 2022 se zaměřuje na podporu vzdělávání ukrajinských žáků, usnadnění práce učitelům a pomoc s vysvětlováním látky novým ukrajinským žákům.
Řešením pro ukrajinské děti je Red Monster
Tým projektu reagoval na situaci hned. Prvním krokem bylo, že se české kurzy přeložily do ukrajinštiny. To studentům umožnilo snadnější zapojení do výuky. Následně byl vytvořen kurz základů češtiny, které pomáhají studentům s komunikací ve škole i v běžném životě. Během dvou let bylo vytvořeno více než 100 bezplatných výukových materiálů. Od té doby ukrajinští žáci objednali více než 18 000 kurzů.
Výkonná ředitelka Unicorn Publishing Hana Kosturáková připomíná, že online kurzy žákům nabízejí širokou škálu studijních materiálů. Ty jsou navržené tak, aby bylo učení efektivní a zároveň zábavné a motivující. Red Monster navíc využívá konceptu mikroučení, který dětem umožňuje studovat krátké, ale efektivní lekce kdykoliv a kdekoliv. Tento přístup slouží k udržení pozornosti a motivace dětí, protože mohou studovat vlastním tempem a přizpůsobit si čas strávený učením podle svých potřeb.
Projekt Red Monster v ukrajinštině umožňuje studentům zapojit se do výuky v českém vzdělávacím systému a poskytuje materiály pro lepší porozumění probíraným tématům. V rámci projektu vznikly online kurzy, které pomáhají studentům překonávat jazykovou bariéru a zajišťují, že studenti mohou pokračovat ve vzdělávání i v náročných podmínkách.
Učitelka Valeriia Krupska, která je do projektu zapojená, potvrzuje, že kurzy Red Monster pomohly dětem udržet krok se znalostmi a podpořily jejich studium jak ve škole v hostitelské zemi, tak v ukrajinské škole. Podle Krupské se děti díky projektu mohly rychle přizpůsobit a získat potřebné vědomosti navzdory válečným podmínkám.
Učitelka také popsala, v čem konkrétně jsou kurzy Red Monster užitečné pro děti z Ukrajiny. Doporučuje je svým přátelům a aktivně je i sama využívá při práci se studenty. Učitelka zmiňuje také to, že je v dnešní době hodně informací k různým tématům, ale ne vždy jsou spolehlivé. V kurzu jsou podle slov učitelky Krupské všechny hodiny koncentrované a mají minimum textu a maximální význam pro konkrétní téma. Výuka na Ukrajině probíhá kvůli válce ve ztížených podmínkách. Běžně se chodí do krytu, někdy i několikrát denně. V tu chvíli není čas na to, brát si materiály. Naopak mobilní telefon má u sebe každý a díky tomu je možné si kurz otevřít a řešit téma i v krytu. To je podle učitelky Krupské realita, ve které musí Ukrajinci žít a děti studovat.

Související dokumenty

Pracovní situace

Novela maturitní vyhlášky
Poskytování bezplatné jazykové přípravy v předškolním a základním vzdělávání 2024/2025
Metodika k hodnocení studentů ve vyšších odborných školách dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022
Děti s odlišným mateřským jazykem a děti-cizinci v mateřské škole
Vzory při přijímání do MŠ a ZŠ (česko-ukrajinské)
Doporučení pro ŠPZ k přístupu k ukrajinským dětem
Přijímání ke vzdělávání cizinců, vzdělávání cizinců, ukončování vzdělávání cizinců
Adaptační koordinátor
ČOSIV - odborná pomoc zdarma
Integrace a vzdělávání ukrajinských dětí a žáků – metodická podpora ze strany České školní inspekce
Metodická informace pro školská poradenská zařízení
Psychologická a psychoterapeutická pomoc cizincům postiženým válkou na Ukrajině
Co udělat s učitelem podporujícím Putina nebo šířícím proruské dezinformace?
Metodika k hodnocení žáků v základních školách dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022
Metodika k hodnocení žáků ve středních školách a konzervatořích dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022
Novela školského zákona
Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina 2
Právní předpisy týkající se žáků-cizinců
Kategorie cizinců v praxi škol
Děti, žáci, studenti – rodinní příslušníci občana EU

Poradna

Kvalifikace učitelky ZŠ
Výpověď učiteli pro nedostatečnou kvalifikaci
Přijetí cizince do základní školy
Náhrada druhého cizího jazyka
Počet žáků ve třídě
Maturitní zkouška ukrajinského žáka ve školním roce 2024/2025
Nahrazení zkoušky z cizího jazyka v profilové části maturitní zkoušky výsledkem standardizované zkoušky