Jak vypadá příprava budoucích učitelů v praxi? Sociální sítě často přinášejí skeptické připomínky na adresu pedagogických fakult, přesto se mnoho kateder snaží pružně reagovat na měnící se potřeby škol. Zavádějí předměty zaměřené na současné trendy – formativní hodnocení, badatelskou výuku i efektivní komunikaci s rodiči. Jedním z předmětů již delší dobu se osvědčujícím je učitelské praktikum, které absolvují studenti oboru učitelství pro 1. stupeň na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy ve druhém ročníku. Předmět zahrnuje dopolední návštěvy škol, dvě náslechové vyučovací hodiny, hodinu povídání o škole s následnou reflexí a odpolední teoretickou přípravou.
Putování po pražských školách – budoucí učitelky na cestě za inspirací
Eliška
Glatzová
učitelka ZŠ (Nehvizdy) a doktorandka na katedře preprimární a primární pedagogiky
Pracuji jako učitelka na běžné základní škole v malém městě kousek za Prahou a pro svůj seberozvoj a prevenci vyhoření jsem se rozhodla přihlásit na doktorské studium Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kde se podílím i na aktivitách katedry. Letos jsem dostala příležitost doprovázet skupinku studentek na učitelské praktikum.
Reflexe, inspirace a profesní růst: jak budoucí učitelé poznávají školní prostředí
Jedním z hlavních cílů je umožnit studentům proniknout do reálného školního prostředí, osvojit si schopnost analyzovat a reflektovat vyučovací proces, získat inspiraci díky příkladům dobré praxe a zažít různé přístupy k výuce. Každá návštěva je spojena s vedením pedagogického deníku. Ten obsahuje také pozorovací listy, které vycházejí z principů kompetenčního rámce – od sledování bezpečného prostředí přes komunikaci až po struktury hodin. Jelikož je vizí katedry podporovat osobitost a originalitu, studenti mají svobodu, jakým způsobem budou aspek