Přestože šikana není současnou právní úpravou vymezena, školám ze školského zákona vyplývají povinnosti vztahující se k prevenci a aktivnímu řešení tohoto nebezpečného jevu. Bližší pravidla poskytuje metodický pokyn Ministerstva školství, mládeževa tělovýchovy. Konkrétní postup školy v rámci prevence a řešení šikany by pak měl být zachycen ve školním řádu. Veřejný ochránce práv může být nápomocen v oblasti školní šikany omezeně, a to buď jako orgán prošetřující postup České školní inspekce při šetření šikany, nebo jako orgán posuzující šikanu z pohledu antidiskriminačního zákona.
Šikana ve školách a pravomoci veřejného ochránce práv
Mgr.
Barbora
Votupalová
právnička Kanceláře veřejného ochránce práv
Snad každý má alespoň rámcovou představu o tom, co to je šikana, v čem spočívá, jak moc je nebezpečná a jak závažné dopady má, zvláště v dětském kolektivu. O to větším překvapením pro některé může být, že navzdory závažným dopadům šikany nenajdeme nikde v právním řádu České republiky její definici.
Šikana je nebezpečný sociálně patologický jev, který vede ke snižování lidské důstojnosti a cti. Šikana ve školách může mít mnoho podob. Jedná se o projevy fyzické, verbální, neverbální a jiné než fyzické. Konkrétními příklady mohou být plivání, tahání za vlasy, bití, vulgární nadávky, manipulativní příkazy, urážlivá gesta, ničení věcí, schovávání učebních pomůcek, ignorance nebo rozšiřování pomluv.