Aktuální situace spojená s onemocněním covid-19 přinesla významné ochromení kontaktu mezi lidmi. Právě výuka ve školách je něco, kde k významnému kontaktu dochází. Protože je potřeba vzdělávat žáky i během této pandemie, přenesla se do online prostoru. I zde ovšem může docházet k protiprávnímu jednání.
Narušování online výuky cizími lidm
Školy a učitelé své žáky vzdělávají na dálku přes různé komunikační platformy. Způsob, jakým platformu zabezpečují, je různý. Nikdy se však nedá kompletně zabránit situaci, která se v poslední době vyskytuje stále častěji. Někteří žáci (ať už dobrovolně, či nikoliv) zašlou přístupové údaje do online výuky cizí osobě. Tato osoba následně výuku vyrušuje, vulgárně uráží vyučující či přítomné žáky, jiným způsobem zesměšňuje a degraduje výuku a pořizuje si z toho záznam, který následně umísťuje na sociální sítě a jiné platformy, aby se „pochlubila“ s narušováním průběhu výuky.
Je nanejvýš jasné, že takové jednání je protiprávní a osoba, která se označuje jako „internetový troll“, jedná v rozporu se zákonem. V následujícím článku jsou shrnuty různé náhledy na protiprávnost takového jednání. Postupně bude rozebrána trestněprávní odpovědnost, odpovědnost za přestupky a civil