121/2023 Sb. o požadavcích na pokrmy

Schválený:
121/2023 Sb.
VYHLÁŠKA
ze dne 27. dubna 2023
o požadavcích na pokrmy
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 18 odst. 1 písm. t) zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 139/2014 Sb., zákona č. 180/2016 Sb. a zákona č. 174/2021 Sb.:
 
§ 1
Předmět úpravy
Tato vyhláška upravuje technologické požadavky na výrobu pokrmů, způsob uvádění pokrmů na trh a smyslové, fyzikální, chemické a mikrobiologické požadavky na bezpečnost pokrmů.
 
§ 2
Technologické požadavky na výrobu pokrmů
(1) Při tepelné úpravě pokrmů lze používat jen tuky a oleje, které jsou podle podmínek použití stanovených výrobcem pro tento účel vhodné.
(2) Oleje a tuky lze při tepelné úpravě zahřát nejvýše na + 180 °C, pokud provozovatel potravinářského podniku, který tuk nebo olej vyrobil, nestanoví jinak.
(3) Odchylně od odstavce 2 musí být v souladu s nařízením Komise (EU) 2017/21581) při smažení hranolek a jiných výrobků z brambor teplota nižší než + 175 °C a v každém případě co nejnižší s ohledem na požadavky na bezpečnost potravin.
 
§ 3
Způsob uvádění pokrmů na trh
(1) Teplé pokrmy se uvádějí na trh tak, aby byly spotřebiteli dodány ve lhůtě pro jejich vydání stanovené provozovatelem potravinářského podniku, který provozuje stravovací službu, v rámci postupů založených na zásadách analýzy rizik a kritických kontrolních bodů2) za teploty nejméně + 60 °C.
(2) Teplé pokrmy uváděné na trh podle odstavce 1 po uplynutí lhůty pro jejich vydání nelze dále uchovávat, ohřívat ani zchlazovat nebo zmrazovat.
(3) Zchlazené pokrmy se uvádějí na trh při teplotách 0 °C až + 4 °C.
(4) Zmražené pokrmy se uvádějí na trh při teplotách nejvýše - 18 °C. Za zmražené pokrmy se pro účely této vyhlášky nepovažují zmrzliny a led vyrobený v zařízení společného stravování.
(5) Studené pokrmy, které mají charakter cukrářského nebo lahůdkářského výrobku, se uvádějí na trh při teplotách stanovených provozovatelem potravinářského podniku v rámci postupů založených na zásadách analýzy rizik a kritických kontrolních bodů2) nejvýše do + 8 °C.
 
§ 4
Smyslové, fyzikální a chemické požadavky na bezpečnost pokrmů
Olej nebo tuk, který vykazuje jeden nebo více ukazatelů tepelného rozkladu olejů a tuků podle přílohy č. 1 k této vyhlášce, nelze použít při výrobě pokrmů a jejich uvádění na trh.
 
§ 5
Mikrobiologické požadavky na bezpečnost pokrmů
(1) Pokrmy se vyrábějí a uvádějí na trh v souladu s požadavky nařízení Komise (ES) č. 2073/20053) ), a pokud je toto nařízení nestanoví, vyrábějí se a uvádějí na trh podle požadavků stanovených v tabulkách č. 1 až 3 v příloze č. 2 k této vyhlášce s ohledem na stanovení rizik ve smyslu čl. 1 nařízení Komise (ES) č. 2073/2005.
(2) Pro zajištění mikrobiologické bezpečnosti pokrmů musí vzorky odebrané z míst a zařízení používaných při výrobě a uvádění pokrmů na trh splňovat požadavky nařízení Komise (ES) č. 2073/2005, a pokud je toto nařízení nestanoví, musí splňovat požadavky uvedené v tabulce č. 4 v příloze č. 2 k této vyhlášce s ohledem na stanovení rizik ve smyslu čl. 1 nařízení Komise (ES) č. 2073/2005.
(3) Při kontrole mikrobiologických požadavků uvedených v tabulkách č. 1 až 4 v příloze č. 2 k této vyhlášce se postupuje v souladu s českými technickými normami, které jsou stanoveny v tabulkách č. 1 až 4 v příloze č. 2 k této vyhlášce.
(4) Nejistota měření nesmí být zohledněna jako dodatečná tolerance, pokud jde o hodnocení shody naměřené hodnoty s požadavky na mikrobiologickou bezpečnost pokrmů podle limitní hodnoty ukazatele stanovené v tabulkách č. 1 až 4 v příloze č. 2 k této vyhlášce.
 
§ 6
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. července 2023, s výjimkou ustanovení § 2, 4 a 5, která nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2024.
Ministr zemědělství:
Ing. Nekula v. r.
 
Příl. 1
Ukazatele tepelného rozkladu olejů a tuků
I-------------------------------------I--------------------------------------I
I Senzorické ukazatele tepelného      I hnědá až černá barva oleje nebo tuku I
I rozkladu olejů a tuků               I--------------------------------------I
I                                     I nedostatky ve vůni -                 I
I                                     I nepříjemný zápach typický pro        I
I                                     I přepálený olej nebo tuk              I
I                                     I--------------------------------------I
I                                     I nedostatky v chuti -                 I
I                                     I chuť typická pro přepálený olej nebo I
I                                     I tuk, nahořklá chuť, palčivá chuť     I
I                                     I--------------------------------------I
I                                     I modrošedý kouř při + 180 °C          I
I                                     I--------------------------------------I
I                                     I stálá odolná pěna při vložení        I
I                                     I potraviny, která se má smažit,       I
I                                     I fritovat                             I
I                                     I--------------------------------------I
I                                     I změny konzistence (například zvýšení I
I                                     I viskozity)                           I
I                                     I--------------------------------------I
I                                     I přítomnost části zuhelnatělých       I
I                                     I zbytků dříve smažených potravin      I
I-------------------------------------I--------------------------------------I
        I Analytické ukazatele tepelného      I obsah polárních látek více než 25 %  I
I rozkladu olejů a tuků               I--------------------------------------I
I                                     I obsah polymerních triacylglycerolů   I
I                                     I více než 12 %                        I
I-------------------------------------I--------------------------------------I
 
Příl. 2
Mikrobiologické požadavky na bezpečnost pokrmů
Tabulka č. 1: Bakteriální původci onemocnění
I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I
I   Mikroorganismus   I Kategorie pokrmů  I         Limit          I   Metody zkoušení  I
I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I
I Bacillus cereus     I pokrmy            I    < 10
3
KTJ/g (ml)* I ČSN EN ISO 7932 I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Campylobacter spp. I pokrmy I nepřítomnost v 25 g I ČSN EN ISO 10272-1 I I I I nebo ml I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Clostridium I pokrmy I < 10
3
KTJ/g (ml)* I ČSN EN ISO 7937 I I perfringens I I I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Shiga toxin I pokrmy I nepřítomnost I ČSN P CEN ISO/TS I I produkující E. coli I I v 25 g nebo ml I 13136 I I (STEC) a I I I I I enteropatogenní E. I I I I I coli (EPEC) I I I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Pseudomonas I pokrmy I < 10
3
KTJ/g (ml)* I ČSN EN ISO 13720 I I aeruginosa I I I nebo I I I I I ČSN P ISO/TS 11059 I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Salmonella spp. I pokrmy mimo I nepřítomnost I ČSN EN ISO 6579-1 I I I kategorie I v 25 g nebo ml I I I I potravin, na I I I I I které se vztahují I I I I I kritéria uvedená I I I I I v nařízení Komise I I I I I (ES) č. 2073/2005 I I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Shigella spp. I pokrmy I nepřítomnost I ČSN EN ISO 21567 I I I I v 25 g nebo ml I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Koagulázopozitivní I pokrmy mimo I < 20 KTJ/g (ml)* I ČSN EN ISO 6888-1 I I stafylokoky (S. I kategorií I I nebo 2 I I aureus a další I potravin, na I I I I druhy) I které se vztahují I I I I I kritéria uvedená I I I I I v nařízení Komise I I I I I (ES) č. 2073/2005 I I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Yersinia I pokrmy I nepřítomnost I ČSN EN ISO 10273 I I enterocolitica a I I v 25 g nebo ml I ČSN P CEN ISO/TS I I Yersinia I I I 18867 I I pseudotuberculosis I I I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Vibrio I pokrmy z ryb, I nepřítomnost I ČSN EN ISO 21872-1 I I parahaemolyticus I měkkýšů, korýšů a I v 25 g nebo ml I I I I hlavonožců určené I I I I I k přímé spotřebě I I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I Vysvětlivka: * KTJ/g (ml) = kolonie tvořící jednotky v 1 g nebo 1 ml vzorku.
Tabulka č. 2: Indikátorové mikroorganismy
I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I
I   Mikroorganismus   I Kategorie pokrmů  I         Limit          I   Metody zkoušení  I
I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I
I Aerobní mezofilní   I A) Pokrmy s       I   < 10
7
KTJ/g (ml)** I ČSN EN ISO 4833-1 I I mikroorganismy I výjimkou pokrmů I I nebo 2 I I (celkový počet I uvedených v I I I I mikroorganismů) I kategorii B* I I I I Nevztahuje se na I-------------------I------------------------I I I fermentované pokrmy I B) Pokrmy, které I < 10
8
KTJ/g (ml)** I I I včetně pokrmů, I neprocházejí I I I I které obsahují jako I tepelnou I I I I složku potraviny s I úpravou*** I I I I kulturní I I I I I mikroflórou a I I I I I neprošly následnou I I I I I tepelnou úpravou. I I I I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Koliformní bakterie I pokrmy I < 10
3
KTJ/g (ml)** I ČSN ISO 4831 I I I I I nebo I I I I I ČSN ISO 4832 I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I I Escherichia coli I pokrmy I < 10
2
KTJ/g (ml)** I ČSN ISO 16649-1 I I I I I nebo 2 I I---------------------I-------------------I------------------------I--------------------I Vysvětlivky: * Typicky se bude jednat o cukrářské a pekařské výrobky s náplněmi a krémy, lahůdkářské výrobky, zmrzliny, sushi, zchlazené a zmrazené pokrmy, cukrářské speciality jako jsou dezerty, pěny nebo zmrzlinové poháry. ** KTJ/g (ml) = kolonie tvořící jednotky v 1 g nebo 1 ml vzorku. *** Typicky se bude jednat o ovocné a zeleninové saláty, klíčky, tatarské bifteky.
Tabulka č. 3: Toxické produkty organismů
I-----------------------------------------------------------I----------------I
I                          Toxin                            I     Limit      I
I-----------------------------------------------------------I----------------I
I Stafylokokové enterotoxiny                                I  neprokázán*   I
I-----------------------------------------------------------I----------------I
I Enterotoxin (B. cereus)                                   I  neprokázán*   I
I-----------------------------------------------------------I----------------I
I Botulotoxin                                               I  neprokázán*   I
I-----------------------------------------------------------I----------------I
         Vysvětlivka:
 * Neprokazatelné ve hmotnosti (objemu) vzorku určené použitou metodou zkoušení.
Tabulka č. 4: Stěry odebrané z míst a zařízení používaných při výrobě a manipulaci s pokrmy po čištění a dezinfekci
I------------------------------I----------------------I----------------------I
I        Mikroorganismus       I        Limit         I   Metody zkoušení    I
I------------------------------I----------------------I----------------------I
I Aerobní mezofilní            I   10
2
KTJ/10 cm
2
* I ČSN EN ISO 4833-1 I I mikroorganismy (celkový I I nebo 2 I I počet mikroorganismů) I I I I------------------------------I----------------------I----------------------I I Salmonella spp. I nepřítomnost/ stěr I ČSN EN ISO 6579-1 I I------------------------------I----------------------I----------------------I Vysvětlivka: * KTJ/10 cm
2
= kolonie tvořící jednotky na 10 cm
2
setřené plochy (pro získání počtu KTJ/10 cm
2
z plochy o velikosti 10 cm x 10 cm se výsledek vydělí 10).
1) Příloha II odst. 1 nařízení Komise (EU) 2017/2158 ze dne 20. listopadu 2017, kterým se stanoví zmírňující opatření a porovnávací hodnoty pro snížení přítomnosti akrylamidu v potravinách.
2) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 ze dne 29. dubna 2004 o hygieně potravin, v platném znění.
3) Nařízení Komise (ES) č. 2073/2005 ze dne 15. listopadu 2005 o mikrobiologických kritériích pro potraviny, v platném znění.