Cestovní ruch

  • Článek
Opět se v Řízení školy věnujeme cestování žáků. V předchozím vydání jsme rozebraly situaci, kdy se školní zájezd nemůže uskutečnit kvůli mimořádným a nepředvídatelným okolnostem. Měsíc se s měsícem sešel a mimořádná okolnost v podobě pandemie koronaviru je tady. Jak se na to dívá právo? Nejasně. Zde více než kdy jindy platí rčení: dva právníci, tři názory.
 Školní zájezd, tj. na režim, kdy škola realizuje školní akci za pomoci cestovní kanceláře. Upozorníme na podstatu zájezdu a na to, kdo jediný jej může podnikatelsky pořádat. Vysvětlíme, kdo je u smlouvy o školním zájezdu zákazníkem, a zmíníme několik problematických situací, které mohou nastat před zahájením zájezdu.
Vydáno: 06. 02. 2020
Typů školních akcí, při kterých se cestuje, je mnoho. Většina škol podniká minimálně jednodenní exkurze, školní výlety, školy v přírodě, lyžařský výcvik, vodácký kurz, jazykové kurzy v zahraničí. Některé školy žákům umožňují jet nebo je samy vysílají na dlouhodobý zahraniční školní pobyt spojený s návštěvou školy. Tyto akce mohou mít odlišný právní režim. Záleží na délce pobytu, zajišťovaných službách nebo na tom, kdo akci organizuje. 
Vydáno: 01. 02. 2020
  • Článek
V listopadovém čísle jsme představily odlišné právní režimy, pod kterými mohou probíhat školní akce. V tomto čísle se zaměříme na tzv. školní zájezd, tj. na režim, kdy škola realizuje školní akci za pomoci cestovní kanceláře. Upozorníme na podstatu zájezdu a na to, kdo jediný jej může podnikatelsky pořádat. Vysvětlíme, kdo je u smlouvy o školním zájezdu zákazníkem, a zmíníme několik problematických situací, které mohou nastat před zahájením zájezdu.
  • Článek
Součástí školního roku je realizace různých školních a mimoškolních akcí. Jezdí se na výlet do adventní Vídně, na výměnný pobyt k partnerské škole nebo na lyžařský kurs. Jaký je však právní režim těchto školních akcí? Liší se, pokud si je škola pořádá sama, pokud je organizuje učitel nebo pokud jsou využívány služby cestovních kanceláří? Má význam, jestli se na akci jede během školního roku? Je rozdíl mezi jednodenním výletem a vícedenní akcí? Může si škola, případně cestovní kancelář podmínky nastavit podle libosti, nebo jsou tady zákonná pravidla, která nelze měnit? Tento článek je prvním v sérii článků o školách a cestování žáků. V dnešním článku předestřeme typologii školních cestovních akcí a jejich charakter. V příštím článku se budeme věnovat specificky tzv. školním zájezdům a ve třetím dílu popíšeme specifika tzv. dlouhodobých zahraničních školních pobytů.