Jmenování

Na základě doporučení mého zřizovatele si Vás dovoluji oslovit s otázkou, kterou jako ředitel školy ve své funkci řeším, a to svou pracovní smlouvu. Ve škole, kde jsem v tuto chvíli ředitelem, jsem před tím nepracoval a nastoupil až na základě jmenování do funkce od 1. 8. 2020 do 31. 7. 2026. Při svém nástupu jsem se dotazoval na případnou pracovní smlouvu, abych po uplynutí 6 let nebyl ze dne na den nezaměstnaný. Zřizovatel mi tehdy moc neporadil a nastaly jiné priority. V současnosti se však podivuje nad tím, proč pracovní smlouvu nemám. Sám se sebou ji podepisovat nechci a zástupce z roku 2020 již ve škole nepůsobí. Mohu vás požádat o radu či výklad?
Vydáno: 24. 07. 2024
  • Článek
Zřizovatel dočasně (krátkodobě) bez konkursního řízení jmenoval ředitele školy do doby, dokud nebude jmenován ředitel na základě konkursního řízení. Tento pedagog (nyní dočasný ředitel) dosud na škole pracoval se smlouvou na dobu neurčitou s úvazkem 1,00 a vykonával další funkce a pozice (výchovný poradce, preventista, třídní učitel atd.). Pro tohoto pedagoga (který škole a zřizovateli v nouzové situaci vyšel vstříc) platí – je-li jmenován ředitelem školy na dobu určitou pedagogický pracovník, který byl dosud v dané škole v pracovním poměru na dobu neurčitou –, že se tento pedagogický pracovník nevrací na své „původní“ pracovní místo, ale jeho pracovní poměr končí a pro další zaměstnávání v dané škole je proto nezbytné uzavřít novou pracovní smlouvu? O této skutečnosti však nebyl předem informován (zřizovatelem) a neměl o možných následcích tušení. Lze řešit zpětně? Reálně může nastat situace, že od nově jmenovaného ředitele obdrží nevýhodné podmínky, případně výpověď pro nadbytečnost? V případě, že se ještě v pozici „dočasného“ ředitele vzdá této funkce nebo po nástupu jmenovaného ředitele, vznikne vůči němu zaměstnavateli tzv. nabídková povinnost? A pokud ji odmítne, vzniká překážka v práci na straně zaměstnavatele (§ 208 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce)? Po dobu trvání této překážky náleží zaměstnanci náhrada platu ve výši průměrného výdělku?
Vydáno: 19. 03. 2024
Zřizovatel dočasně (krátkodobě) bez konkursního řízení jmenoval ředitele školy do doby, dokud nebude jmenován ředitel na základě konkursního řízení. Tento pedagog (nyní dočasný ředitel) dosud na škole pracoval se smlouvou na dobu neurčitou s úvazkem 1,00 a vykonával další funkce a pozice (výchovný poradce, preventista, třídní učitel atd.). Pro tohoto pedagoga (který škole a zřizovateli v nouzové situaci vyšel vstříc) platí – je-li jmenován ředitelem školy na dobu určitou pedagogický pracovník, který byl dosud v dané škole v pracovním poměru na dobu neurčitou –, že se tento pedagogický pracovník nevrací na své „původní“ pracovní místo, ale jeho pracovní poměr končí a pro další zaměstnávání v dané škole je proto nezbytné uzavřít novou pracovní smlouvu? O této skutečnosti však nebyl předem informován (zřizovatelem) a neměl o možných následcích tušení. Může s tím „zpětně“ něco dělat? Reálně může nastat situace, že od nově jmenovaného ředitele obdrží nevýhodné podmínky, případně výpověď pro nadbytečnost? V případě, že se ještě v pozici „dočasného“ ředitele vzdá této funkce nebo po nástupu jmenovaného ředitele, vznikne vůči němu zaměstnavateli tzv. nabídková povinnost? A pokud ji odmítne, vzniká překážka v práci na straně zaměstnavatele (§ 208 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce)? Po dobu trvání této překážky náleží zaměstnanci náhrada platu ve výši průměrného výdělku?
Vydáno: 08. 03. 2024
Základní škola sloučená s mateřskou školou má zástupce ředitele jako zástupce statutárního orgánu pedagogického pracovníka. Lze mít ještě jednoho zástupce ředitele – nepedagogického pracovníka – jako zástupce pro hospodaření a projektové činnosti? Případně jakým způsobem lze toto pracovněprávně ošetřit – jmenováním, pověřením nebo změnou druhu pracovní pozice v pracovní smlouvě?
Vydáno: 21. 09. 2023
Chtěla bych se poradit, zda nově zvoleným zástupcům stačí vytvořit pracovní náplň nebo zda je potřeba písemné jmenování? Názory, které jsem našla, a ty, které jsem slyšela na různých školeních se liší. Popř. je možné najít někde vzor takového jmenování?
Vydáno: 05. 09. 2022
Ředitel školy byl jmenován do funkce ředitele školy v roce 2018, tzn., že jeho funkční období trvá do roku 2024. Zda v daném roce 2024 zřizovatel vyhlásí konkurz nebo potvrdí pozici v rámci rekonkurzu nechci předjímat. Zajímalo by mě nyní, jaký je možný postup zřizovatele, když daný ředitel školy bude zvolen v rámci komunálních voleb do zastupitelstva a bude následně zvolen do uvolněné funkce. Je mi jasné, že na jeho funkci zřizovatel vyhlásí nový konkurz, ale není mi jasno, na jakou dobu bude mít jeho "zástupce" jmenování. Zda na celou dobu mandátu, tzn. do roku 2026. A co se bude dít v roce 2026? Když se původní ředitel vrátí, jak to bude s případným konkurzem, který měl být původně v roce 2024?
Vydáno: 26. 01. 2022
Ředitel školy byl jmenován do funkce ředitele v r. 2018, tzn., že jeho funkční období trvá do roku 2024. Zda v daném roce 2024 zřizovatel vyhlásí konkurz nebo potvrdí pozici v rámci rekonkurzu nechci předjímat. Jaký je možný postup zřizovatele, když daný ředitel školy bude zvolen v rámci komunálních voleb do zastupitelstva a bude následně zvolen do uvolněné funkce? Je jasné, že na jeho funkci zřizovatel vyhlásí nový konkurz. Na jakou dobu bude mít jeho "zástupce" jmenování? Na celou dobu mandátu, tzn. do roku 2026? A co se bude dít v roce 2026, pokud se původní ředitel vrátí? Jak to bude s případným konkurzem, který měl být původně v roce 2024?
Vydáno: 25. 01. 2022
Jak je správně právně možné odvolat pracovníka z pozice statutárního zástupce ředitele školy, tedy z funkce vedoucího pracovníka? Zároveň se pak vrací na své učitelské místo? Platí podobný postup i pro zbavení funkce výchovný poradce či ITC koordinátora?
Vydáno: 18. 12. 2021
Jako nový ředitel školy mám za minulého vedení jmenovanou statutární zástupkyni, a také protože jsme základní a mateřská škola pověřenou vedoucí učitelku MŠ. Mám tedy několik otázek: Na některých školách je pouze zástupce ředitele, někde statutární zástupce ředitele, je v tom nějaký rozdíl? Je možné zástupce ředitele (i statutárního) jako vedoucího zaměstnance odvolat z této funkce a jmenovat někoho jiného? I přesto, že jmenuji/pověřím svého zástupce, je to pracovní poměr, kdy má smlouvu jako učitel, že? Je rozdíl mezi pověřením a jmenováním? A jaké jsou u těchto věcí potřeba administrativní úkony?
Vydáno: 19. 08. 2021
Právní předpisy, informace, judikatura
Vydáno: 11. 02. 2021
Právní předpisy, informace, judikatura
Vydáno: 11. 02. 2021
Od ledna 2021 máme novou vedoucí kuchařku a řeším věc, zda je v pořádku, že má na tuto pozici pracovní smlouvu, nebo zda ji mám dle § 33 zákona č. 262/2006 Sb. vytvořit jmenování? Dle našeho Organizačního řádu je nad vedoucí kuchařkou vedoucí školní jídelny (tj. vedoucí organizačního útvaru příspěvkové organizace).
Vydáno: 13. 01. 2021
Přehled právních předpisů zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění
Vydáno: 01. 04. 2019
Podle § 80a odst. 6 školského zákona může být jmenován komisařem pouze ten, kdo splňuje podmínky zákona o pedagogických pracovnících, splňuje odbornou kvalifikaci stanovenou pro výkon funkce prováděcím právním předpisem, je držitelem platného osvědčení o způsobilosti k výkonu funkce vydané Centrem.
Vydáno: 08. 12. 2013
Podle § 80a odst. 6 školského zákona hodnotitelem pro daný předmět může být jmenován pouze ten, kdo splňuje podmínky zákona o pedagogických pracovnících, splňuje odbornou kvalifikaci stanovenou pro výkon funkce prováděcím právním předpisem, je držitelem platného osvědčení o způsobilosti k výkonu funkce vydané Centrem.
Vydáno: 08. 12. 2013
Podle § 73a odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., v platném znění, odvoláním nebo vzdáním se pracovního místa vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí; zaměstnavatel je povinen tomuto zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci.
Vydáno: 27. 05. 2013